szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Kell a hely a TEK-központnak, az önkormányzat pedig egyébként is szabadulna a szegregátumtól.

Egy júniusi ülésen döntött arról a fideszes többségű kőbányai képviselő-testület, hogy részben eladja, részben ingyen átadja a Magyar Államnak a Hős utcai szegregátum 254 önkormányzati tulajdonba került lakását.

A Népszava azt írja, hogy a 166 eredetileg is önkormányzati tulajdonban lévő lakásért az állam nevében eljáró Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt. valamivel több mint 1 milliárd forintot fizet most a kőbányai önkormányzatnak. Ugyanakkor az állami támogatásból korábban a tulajdonosoktól megvásárolt 88 ingatlant ingyen adja át a kerület.

A kerület momentumos képviselője, Stemler Diána azt javasolta, hogy az állam ajánlatának elfogadásával párhuzamosan arról is döntsön a kőbányai vezetés, hogy az önkormányzati lakások átadásából származó bevételt szociális és lakhatási célokra fordítják, de ezt a javaslatot nem támogatta a képviselő-testület.

Az adásvétellel párhuzamosan az MNV kisajátítási eljárást is indított a megmaradt lakások megszerzése érdekében. A vételi ajánlat alapját képező ingatlanbecslést a fővárosi kormányhivatalra bízták, ahonnan március közepétől kezdtek el szállingózni a levelek a tulajdonosoknak az ingatlanuk forgalmi értékének megállapításához szükséges helyszíni szemle miatt.

Az értékbecslők már mindenhol jártak, de vételi ajánlatot még senki nem kapott.

 

A TEK új műveleti komplexumát költöztetik a Hős utcába

Évekkel ezelőtt több mint 2 milliárd forintot kapott Kőbánya önkormányzata, hogy felszámolja a Hős utcát, Budapest hírhedt szegénytelepét.

Ahogy korábban megírtuk, a Hős utcai szegregátum két érintett, H-alakú épületében összesen 317 lakás található, melyeknek csaknem a fele magántulajdonban volt még 2016-ban.

A Kőbányai Önkormányzat 2017 végén 2,1 milliárdot kapott a Belügyminisztériumtól a szegregátum felszámolására. A kerület első körben 4,2 milliót ajánlott a tulajdonosoknak, végül saját számításaik szerint átlag 6,3 milliót fizettek lakásonként. A tulajdonosok zöme a kártalanítást választotta, míg két lakást kisajátítással szereztek meg. (Sokkal többet akartak így, de 38 esetben a kormányhivatal, 11 esetben a bíróság mondott nemet.)

A kerület végül összesen 1,91 milliárdot költött el a befejezetlen telepfelszámolásra. A tömb ötven lakásában egy éve még nyolcvanan éltek, ebből két tucat gyerek.

Molnár Zsuzsanna, a telepen szociális munkát végző Kontúr Egyesület elnöke most arról beszélt a Népszavának, hogy a két épület 15-20 lakásában még ma is laknak, többnyire negyvenes éveikben járók, de vannak köztük nyugdíjasok és gyerekek is. Rajtuk kívül több mint 40 olyan tulajdonos van, akik már elköltöztek, de még nem egyeztek meg a lakásuk eladásáról az állammal, illetve folyton változó számban, de nagyjából 10-20 lakásban élnek albérlők, jogcím nélküliek és lakásfoglalók.

A hátramaradottak nagyon sanyarú körülmények között élnek, hiszen a végtelenül lepusztult épületekre már senki sem költ, hiszen úgyis lebontják. Csak azt nem tudni, mikor.

– magyarázza Molnár, aki abban reménykedik, hogy még a fűtési szezon előtt sikerül rendezni a helyzetet.

A hvg.hu 2018-as, Hős utcai lakókkal készült riportját itt lehet megnézni:

 

"Ez a Hős utca, itt már semmi nem számít"

Kőbánya önkormányzata több mint 2 milliárd forintot kapott, hogy felszámolja a Hős utcát, Budapest hírhedt szegénytelepét. Videónkban olyan lakók szólalnak meg, akik még a szerethető oldaláról is ismerték a Hős utcát, de miután leromlott a helyzet, jobb lehetőség hiányában itt ragadtak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!