szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Jönnek a lakhatási övezetek, a fejlesztők kormányzati támogatásra számíthatnak, ha vállalják, hogy az ezeken a területeken felépített lakásokat a piaci ár alatt hasznosítják.

A kereslet helyett a kínálat támogatása lesz a kormány lakáspolitikájának a középpontjában a következő években – erről Csepeti Ádám, a a Miniszterelnökség stratégiai ügyek koordinációjáért felelős helyettes államtitkára beszélt az Economx-nak. A magas kamatkörnyezet, az építőipari termékek megdrágulása, az infláció és a beszállítói láncok repedezése miatt ugyanis az építkezések ára is jelentős mértékben emelkedett, így évente csak 15-18 ezer új lakás épül Magyarországon.

A kormány célja, hogy a következő 8-10 évben fokozatosan 25-30 ezerre növelje az évente épülő lakások számát, miközben célzottan támogatnák azokat a társadalmi csoportokat, amelyek a legnehezebb helyzetben vannak a lakhatás szempontjából: ilyenek a fiatalok, 40 a év alatti családosok, a dolgozó, de szociálisan mégis rászoruló emberek, vagy épp a köztisztviselők.

A cél elérése érdekében kínálatoldali ösztönzőket kínálhat a kormány a fejlesztőknek, például tőkeprogramot, kedvezményes projektfinanszírozási hitelt vagy adókedvezményt – hasonló tervekről beszélt Nagy Márton is korábban. Úgy számolnak, hogy 9-10 ezer új lakás építése a GDP-t mintegy 0,8-0,9 százalékkal emelheti. Fontos szempont az is, hogy új lakások ne csak Budapesten, hanem vidéken is épüljenek, különös tekintettel az olyan iparosodó városokra, mint Debrecen, Kecskemét vagy Szeged.

A kormány elképzeléseiben olyan lakhatási övezetek szerepelnek, amelyek területén a fejlesztők a fentebb említett támogatásokban részesülhetnének. Ezért cserébe viszont várhatóan azt kell majd vállalniuk, hogy a piacinál kedvezőbb feltételek mellett adják el vagy bérbe a felhúzott lakásokat.

Mi is adunk valamit, ők is vállalnak valamit, mi adunk különböző állami ösztönzőket különböző csatornákon, ők pedig vállalják azt, hogy a tisztán piaci körülményekhez képest kedvezőbb kondíciók mellett hasznosítják ezeket a lakásokat. Ez egy fair megállapodás lehet, és ebbe az irányba indultunk el a Nemzetgazdasági Minisztérium vezetésével”

– mondta Cserpeti ezzel kapcsolatban a portálnak. A hangsúly ezekben az övezetekben is a támogatott társadalmi célcsoportokon lesz. Az övezetek kapcsán nemcsak a települések belterületeiben gondolkodik a kormány, mivel a lakhatás a gyárak környékén is egyre égetőbb kérdés. A Miniszterelnökség és a Nemzetgazdasági Minisztérium már több város vezetésével egyeztetett az övezetek kialakításával kapcsolatban.

2,8 millió magyar él lakhatási szegénységben, de legalább végre a kormány is észrevette, hogy baj van

Számszerűsítette a Habitat for Humanity, hány ember van az országban, akik rettenetes körülmények között élnek, vagy annyi pénzüket viszi el a lakhatás, hogy másra alig tudnak költeni. Arra is kitértek, hogy a gazdasági akcióterv nagyrészt csak a régi programok újracsomagolása, de a kormány legalább már beszél arról, hogy lakhatási válság van.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!