szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Nem sikerült még aláírni a szerződést Rákosrendező megvásárlásáról, mert az a vállalat, amelynek a fővároson kívül még elővásárlási joga van, nem nyilatkozott, mit szeretne.

Nem írhatta alá a Budapesti Közművek Zrt. a szerződést Rákosrendező megvásárlásáról, a másik cég ugyanis, amelynek elővásárlási joga van a területre, még nem nyilatkozott arról, hogy él-e ezzel a jogával vagy sem – mondta el a Népszavának Kiss Ambrus, a Főpolgármesteri Hivatal főigazgatója. A szóban forgó cég a Stockton Zrt., amely közvetetten Habony Árpád és Garancsi István érdekeltségébe tartozik, és amely nemrég vásárolta meg a telket.

Korábban évtizedekig egy függöny- és karnisgyártó családi vállalkozás működött a Tatai utcai telken, a területet 2018-ban vásárolta meg az akkor még Zelles Sándor (a Kincstári Vagyoni Igazgatóság egykori vezetője) tulajdonában lévő Stockton. Utána hat évig a függönygyártók még bérlőként használták a telephelyet, 2024 végén költöztek ki onnan. Mindez akkor lett fontos, amikor kiderült, hogy Rákosrendezőn tervezi a kormány felépíteni a Mini-Dubajt, mert a Stockton ingatlana hiába csak a teljes beruházási terület 1 százaléka, elővásárlási jog is jár vele.

Karácsony Gergely már kitűzte a budapesti zászlót Rákosrendezőn, de most megint bonyolultabb lett a történet
Facebook / Karácsony Gergely

A kormány úgy szerződött a Mini-Dubaj építésére az arab befektetővel, hogy két cégnek, a Budapesti Közműveknek és a Stocktonnak is elővásárlási joga van Rákosrendezőre. A főváros jelezte is, hogy a saját tulajdonú cége élne ezzel a jogával, a kormány pedig ezt jókora meglepetésre nagyobb ellenállás nélkül el is fogadta. Ha viszont a Stockton is bejelentkezne, az még jobban megkavarhatná a főváros fejlesztési terveit.

A Népszava azt is megírta, hogy más vonalon sem egyszerű a rákosrendezői helyzet. Az ott található ingatlanok tulajdoni lapján lévő perfeljegyzéseket ugyanis törölni kell ahhoz, hogy megvalósuljon az adásvétel, csakhogy azok közül, akiket a területről elküldtek, többen pert indítottak. A MÁV arról tájékoztatta a lapot: két korábbi lakóval és három üzleti bérlővel nem tudtak eddig megegyezni, velük van folyamatban peres eljárás. Most a vasúttársaság azt írta a Népszavának, hogy szerintük a terület kiürítése volt az ő dolguk, a perek már a vevő feladata, a főváros szerint viszont a MÁV feladata a pereket lezárni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!