Tetszett a cikk?

A takarékszövetkezetek jogutódjaként az MBH Banknál még mindig van 150 olyan üres, értéktelen ingatlan, ahol valaha takarékfiók működött. Ezeket az állam megvenné az ATM-telepítésekhez – praktikusan ugyanazokon a helyeken lesznek az ATM-ek, ahol piaci alapon nem érte meg banki szolgáltatást nyújtani.

Az MBH Bank tulajdonában a jogelődök révén mintegy 150 olyan, régebben bankfiókként működő ingatlan van, melyet korábban nem sikerült értékesíteni, így jelenleg üresen áll. Ezek jellemzően kistelepüléseken lévő, alacsony forgalmi értékkel rendelkező ingatlanok – közölte a pénzintézet a HVG megkeresésére.

A kormány célja, hogy minden kistelepülésen legyen ATM, valamint palackvisszaváltó automata – jelentette be Gulyás Gergely kancelláriaminiszter a kormányinfón. Az ehhez szükséges intézkedések a Nemzetgazdasági Minisztériumhoz tartoznak. A falvakban a korábbi takarékszövetkezet-épületeket az állam megvásárolja, illetve támogatja az önkormányzatokat, hogy megszerezzék azokat.

A Fidesz ATM-törvénye – ha az Országgyűlés elfogadja a javaslatot, de ez alighanem formaság – kötelezi a bankokat, hogy minden településen biztosítsanak készpénzfelvételi lehetőséget. Az önkormányzatokat pedig, hogy ehhez helyszínt biztosítsanak.

hvg.hu

A bezárt takarékfiókok hasznosítása adja magát, de azért meglehetősen visszás. Hiszen egyrészt ugyebár arról van szó, hogy a szóban forgó ingatlanokon piaci alapon nem érte meg banki szolgáltatást nyújtani – ezért zárták be a fiókokat.

A Fidesz most kötelezi a bankokat, hogy pontosan azokon a helyszíneken nyújtsanak szolgáltatást, ahol ez nem éri meg.

Egy ATM persze nem akkora költség, mint egy bankfiók, de a jelek szerint ezeken a helyszíneken ATM-et sem éri meg üzemeltetni – ha megérné, akkor az MBH üzemeltetne rajtuk ATM-et.

Másrészt a kormány ezzel az intézkedéssel leveszi az MBH válláról ennek a 150 ingatlannak a terhét, amelyek – ahogy arra az MBH válasza is utal – hasznosíthatatlanok és eladhatatlanok. Hiszen ha nem lennének azok, a pénzintézet és jogelődjei már kezdtek volna velük valamit.

Az MBH többségi tulajdonrésze Mészáros Lőrinchez köthető, a bankban kisebbségi tulajdonos a magyar állam, bár épp most akarja eladni a részesedését.

Ki akar Mészáros Lőrinc tulajdonostársa lenni? Nem biztos, hogy könnyű lesz új befektetőt találni az MBH Bankba

A tranzakció előkészítésével foglalkozó amerikai Citigroup pénzügyi szolgáltatónak alighanem az lesz az egyik legnagyobb kihívás, hogy elfeledtesse a potenciális befektetőkkel az MBH Bank kormányhoz közeli kapcsolatait.

A vidéki takarékfiókok bezárása már a 2010-es évek óta folyamatosan zajlik, a folyamat átívelt a takarékok átalakulásán. A takarékok előbb integrálódtak, majd a Takarékbank beolvadt az MKB-ba, aztán az MKB fuzionált a Budapest Bankkal, és létrejött az MBH. A „racionalizálás” az egész folyamatot végigkísérte.

A kormány másik ötlete, hogy a falvakban legyen palackvisszaváltó automata is. Az automatákat a Mol hulladékkoncessziós leánya, a Mohu üzemelteti. A kérdés ugyanaz, mint az ATM-ek esetében: mekkora az a lélekszám, amelytől rentábilisan üzemeltethető egy automata? A kistelepüléseken nyilván nem éri meg automatát telepíteni és üzemeltetni, kérdés, hogy az állam – ha erre kötelezi a Mohut – milyen támogatást nyújt majd.

Így rakta össze a magyar állam Mészáros Lőrincnek a NER szuperbankját

Az MKB megvásárlása, szanálása és reprivatizációja, a takarékok államosítása, integrálása és fű alatti privatizálása, a Budapest Bank megvásárlása és beadása a Bankholdingba: bő tíz év, sok-sok kacskaringó és pár elhullott káder után mostanra összeállt a szuperbank, amelynek fő tulajdonosa a fő NER-vállalkozó, kisebbik szelete pedig a NER-lovagok új generációjának emblematikus Matolcsy-árnyékáé.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!