szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az alkalmazott szívgyógyszerek és antidepresszánsok némelyike hatékonynak bizonyulhat a szklerózis multiplex kezelésében - vélik brit kutatók, akik nagyszabású klinikai vizsgálat keretében tesztelik a már forgalomban lévő készítményeket.

A szklerózis multiplex (SM) a központi idegrendszer gyulladásos autoimmun betegsége, amelynek során károsodik az agy és a gerincvelő idegsejtjeit védő velőshüvely. A védőburok szétesése miatt zavar támad az idegrendszer kommunikációs rendszerében: lelassul vagy megszűnik az ingerületátvitel, látási, érzékelési, motoros és esetenként pszichiátriai problémákat okozva. A betegségnek több megjelenési formája van, előfordul, hogy a tünetek elszigetelt rohamokban jelentkeznek (visszaeső típus), vagy folyamatosan súlyosbodnak (progresszív típus).

A jelenleg alkalmazott készítményekkel csupán a visszaesések gyakoriságát és súlyosságát tudják befolyásolni, de nem képesek megállítani a kórfolyamat progrediálását - olvasható a BBC hírei között.

A University College London (UCL) és az Edinburghi Egyetem kutatói azonban úgy vélik, hogy a már forgalomban lévő antidepresszánsok, szívgyógyászati és neurológiai készítmények között akadhat olyan, amely hatékony lehet az SM esetében is, csak soha nem próbálták ki ezeket szklerózis multiplexes betegek részvételével végzett klinikai vizsgálatokban.

A tervezett kutatásban több mint 400 beteg vesz részt, a vizsgálat során három hatóanyagot tesztelnek: a szívelégtelenség és magas vérnyomás kezelésére szolgáló amiloridot, a depresszió terápiájaként elterjedt fluoxetint, valamint a motoros idegek megbetegedésénél alkalmazott riluzolt. A hatóanyagokat egy előzőleg végzett gyógyszerkutatás alapján választották ki, amely kimutatta e készítmények idegsejtvédő hatását. 

A University College London és az Edinburghi Egyetem kutatóinak reményei szerint a tesztelt készítményekkel lelassítható a betegség súlyosbodása. "Olcsó gyógyszerekről van szó, ráadásul ezeket a készítményeket más javallatok alapján betegek milliói szedik világszerte. Az aszpirin is eredetileg fájdalomcsillapítóként terjedt el, jelenleg pedig az agyi érkatasztrófa, a stroke megelőzésének és kezelésének egyik hatékony eszköze" - hangsúlyozta a vizsgálatot irányító Jeremy Chataway, a UCL kutatója.

Az én hetem: Péterfy Gergely a Tüzes Mezőkön sétál és pacalt ebédel Nápolyban 

Az én hetem: Péterfy Gergely a Tüzes Mezőkön sétál és pacalt ebédel Nápolyban 

De miért folyik az orrunk a hidegben?

De miért folyik az orrunk a hidegben?

Napfény és vitalitás: miért fontos a D-vitamin?

Napfény és vitalitás: miért fontos a D-vitamin?

Több ezren tüntettek Montenegróban a belügyminiszter lemondását követelve

Több ezren tüntettek Montenegróban a belügyminiszter lemondását követelve