szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Rajna a világ egyik olyan folyója, amely a leginkább fertőzött műanyagrészecskékkel – állapították meg svájci tudósok. A szabad szemmel nem mindig látható szennyeződés egyebek mellett azért veszélyes, mert egyes élőlényekben már kimutatható a műanyag. A Rajnából ráadásul évente több tonna műanyag kerül az Atlanti-óceánba.

Különösen sok mikrorészecske található a folyó Ruhr-vidéki szakaszán. A világ vizeiben itt mérték a mikroméretű műanyag koncentrációjának legmagasabb értékét. A bázeli Rajna-kanyarban a fertőzöttség szintje még a Genfi-tó értéke alatt van, a Ruhr-vidéken azonban már tízszer nagyobb annál – mondta Patricia Holm, a Bázeli Egyetem szakértője a Scientific Reports című szaklapban megjelent tanulmány vezető szerzője.

A világ szinte minden vizében megtalálhatóak a 0,3-5 milliméter közötti részecskék, a világtengerekben pedig a műanyag szemétből álló óriási úszó szigetek okoznak problémát.

Az apró részecskék a műanyag-előállítás melléktermékeként, a tisztító és egyéb szerekben granulátumként jelennek meg, illetve a nagyobb műanyagdarabok felaprózódásával kerülnek a környezetbe. A vízen lebegő szemétszigetek valóban csúnyák, de a kutatókat jobban aggasztják az apró részecskék, hiszen minél kisebbek azok, annál könnyebben veszik fel őket az élőlények – írja online kiadásában a Die Welt című német lap.

A férgekben, csigákban, kagylókban, vízibolhákban és kagylórákokban már kimutatható a felvett műanyag. A fizikai hatás mellett a műanyag veszélye, hogy a részecskék káros anyagokat tartalmaznak, amelyek koncentrálódhatnak. Az elemzések szerint a műanyagrészecskékben a károsanyag-koncentráció százezerszer nagyobb lehet, mint a környezetükben.

A Rajna az első nagy folyam, amelyet ebből a szempontból vizsgáltak, eddig csak óceánokat, tengereket és kisebb folyókat kutattak. A szakértők a folyó torkolatáig tizenegy helyszínen összesen 31 mintát vettek a Rajna vízének felszínéről.

A legmagasabb értéket, négyzetkilométerenként 3,9 millió részecskét Reesben, 15 kilométerre a holland határtól mérték.

Becslések szerint a Rajna naponta 191 millió részecskét szállít az Atlanti-óceánba, ami évente tíz tonnát tesz ki.

A szakértők nem tértek ki arra, honnan származik a műanyag. Ilyen kis méret esetében különösen nehéz megállapítani az eredetét – mondta Thomas Mani, a tanulmány társszerzője.

Mivel egyetlen vállalat sem ismerné be önként, hogy tőle származik a szemét, a szakértőkre detektívmunka is vár. A környezetvédelmi hatóságok már jelezték, hogy felkeltette érdeklődésüket a tanulmány. Az világos, hogy a vizek szennyezését elsősorban a forrásnál lehet megállítani. A későbbi szűrés költséges és a nagy mértékre való tekintettel alig kivitelezhető lenne – véli Thomas Mani.

A Rajna valós értékei ugyanakkor jóval a most mértek felett lehetnek, hiszen a mélyebb rétegeket és az üledéket nem vizsgálták.

Rátalált a NASA az ásványra, ami bizonyítja: élhető bolygó volt a Mars, és folyékony víz volt a felszínén

Rátalált a NASA az ásványra, ami bizonyítja: élhető bolygó volt a Mars, és folyékony víz volt a felszínén

Gumicserehajrá: mítoszok és igazságok túlfújt gumikról, taxis trükkökről, négyévszakos abroncsokról és az otthoni cseréről

Gumicserehajrá: mítoszok és igazságok túlfújt gumikról, taxis trükkökről, négyévszakos abroncsokról és az otthoni cseréről

Nemzetközi Fair Play gála lesz Budapesten 147 millió forintból

Nemzetközi Fair Play gála lesz Budapesten 147 millió forintból

Biológiai áttörés: gyógyszerrel visszafordították a vakságot

Biológiai áttörés: gyógyszerrel visszafordították a vakságot