szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Siemens-botrány 12 éve körözött gyanúsítottját kapták el Bulgáriában.

Az RTL Híradó információi szerint a 2005-ös Siemens-botrány fő gyanúsítottját fogták el a rendőrök. A rendőrség pénteken közölte, hogy 12 év után őrizetbe vettek egy férfit Bulgáriában, aki ellen sikkasztás miatt több elfogatóparancsot is kiadtak. Ő lehet az az egykori könyvvizsgáló, aki a gyanú szerint 800 millió forintot sikkasztott el néhány év alatt a Siemens hazai leányvállalatától. A gyanú szerint hajléktalanokat nevezett ki cégvezetőknek, velük kötöttek fiktív szerződéseket.

A bulgár tengerparton rejtőzködő férfi a rendőrök kérésére előbb hamis igazolványt mutatott, de később elismerte valódi személyazonosságát. Őrizetbe vették. A magyar hatóságok már tárgyalnak a kiadatásáról.

Schrödl Andrást azzal vádolják, hogy 2002 és 2005 között 800 millió forintot tüntetett el a Siemens hazai leányvállalatának számlájáról. A független könyvvizsgálóként dolgozó férfi hajléktalanok nevére íratott cégeken keresztül vette fel a pénzt. A hajléktalanokat egy borozóban szemelte ki magának és csupán annyi dolguk volt, hogy elmenjenek a bankba a pénzért. Senki nem kérdezte mire fel veszik ki a milliókat. A hajléktalanokat később felmentette a bíróság - hangzott el az RTL Híradójának riportjában.

Mint arról korábban több hírportál is írt: 2001 és 2005 között több mint 800 millió forintot utalt át a Siemens magyarországi leányvállalata annak a hét, hajléktalanok által tulajdonolt fantomcégnek, amelyek állítólag tanácsadással szolgáltak a csoport egyes ágazatai számára. A tényleges tevékenységet valójában soha nem folytató tanácsadó cégeket Schrödtl András Zoltán szervezte meg és szervezte be a Siemens orvostechnikai, informatikai, energetikai és épület-automatizálással foglalkozó ágazataihoz.

A  Siemens vezetőinek szerepe azóta sem tisztázódott a sikkasztási ügyben. A Nemzeti Nyomozó Iroda akkoriban két részletben vizsgálta az ügyet, és a rendkívül hosszúra nyúlt nyomozás során azonban a Figyelő korábbi információi szerint erre vonatkozóan szinte semmit sem tudtak kideríteni. A Siemens döntéshozói a nyomozás során váltig állították: az általuk befogadott és kiegyenlített számlákért cserébe minden esetben megkapták a megfelelő szolgáltatást a tanácsadó cégektől.

Arra a kérdésre, hogy a tanácsadás részleteivel kapcsolatban miért nem maradt fenn semmiféle dokumentum, valamint hogy a hajléktalan cégvezetők, vagy a Figyelő által polihisztorként aposztrofált könyvvizsgáló milyen módon és minőségben tudta teljesíteni a különböző feladatokat, mint például egy erőmű kábelezésével vagy a korházak radiológiai eszközigényével kapcsolatos tanácsadást a Siemens vezetői nem tudtak válaszolni.

Az APEH vizsgálat 2007 februárjában megállapította: a  külföldön bujkáló Schrödl közvetítésével létrejött szerződésekben megállapított üzleti kapcsolatok nem fednek valós gazdasági eseményt.

Az APEH adóhiányt is megállapított és adóbírságot szabott ki a társaságra. Az adóhiány és a bírság - a késedelmi kamatokkal együtt - összesen 507,5 millió forintot tett ki, amit a Siemens 2007. áprilisában kifizetett.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!