szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A vád szerint Molnár ajándékokért cserébe kötelességét megszegve jogtalan előnyhöz juttatott egy szír állampolgárt.

Tagadta bűnösségét Molnár Csaba alezredes abban a büntetőperben, amely
minősített vesztegetés, hivatali visszaélés és államtitoksértés miatt indult ellene a Fővárosi Bíróságon szerdán. Az ORFK pénzmosás elleni osztályának egykori vezetője mellett a hivatali vesztegetéssel megvádolt Dér Zoltán és a szír
Bassam Talche is ártatlannak vallotta magát. A részben titkos információgyűjtésen, telefonlehallgatásokon alapuló vád szerint tavaly nyáron a Kulcsár-ügyben is nyomozó Molnár Csaba összesesen mintegy nyolcezer forint értékű szuvenirt, karkötőt és ceruzatartót kapott ajándékba a pénzváltással foglalkozó magyar-szír állampolgárságú vádlott-társától és ezért cserébe hivatali kötelességét megszegve jogtalan előnyhöz juttatta. Államtitokká minősített információkat adott át neki pénzmosás-gyanús esetekre vonatkozó bejelentésekről, illetve figyelmeztette vádlott-társát, aminek hatására utólagosan 49 bejelentés érkezett az ORFK-ra.

A szerdai tárgyaláson a vádirat ismertetését követően Molnár Csaba ügyvédje az államtitok-sértés kapcsán arra hívta fel a figyelmet, hogy jogszabály-változás következtében már nem bűncselekmény a védence terhére rótt magatartás, ezért indokolt az ügyészség részéről e vádpont elejtése, avagy a bíróság részéről a
büntetőeljárás e vonatkozásban történő megszüntetése. A bíróság erre szünetet rendelt el, majd elvetette az ügyvéd érvelését és folytatta a tárgyalást. Molnár Csaba vádlotti vallomásában azt hangsúlyozta, hogy tévúton jár az ügyészség, amikor bizonyos részletekből kiindulva vádat emel.

A jogi diplomával is rendelkező rendőrtiszt elmondta, hogy apja rendőr volt és maga is korán ezt a hivatást választotta. "Nincs rejtegetnivalóm. Nem azért készültem a rendőri pályára, hogy egy-két ezer forintért mindent sutba dobjak" - jelentette ki Molnár Csaba, hozzátéve, privát telefonjának híváslistái és vagyoni helyzete is azt támasztja alá, hogy nem voltak bűnös kapcsolatai. A rendőrtiszt kifejtette: amikor a pénzmosás elleni törvény hatálya alá kerültek a pénzváltók, szükségesé vált, hogy a rendőrség "ebben az irányban is nyisson", információkat gyűjtsön. Molnár Csaba előadásokat tartott a pénzügyi szolgáltatói szférában dolgozóknak a pénzmosás-gyanús esetekre vonatkozó bejelentési kötelezettségről és ennek kapcsán ismerkedett meg vádlott-társával, Dér Zoltánnal. "Úgy gondoltam, alkalmas arra, hogy segítse a rendőrség munkáját" - jegyezte meg Molnár Csaba.

A rendőrtiszt többször is hangsúlyozta, hogy a bűnüldözés szempontjából hasznos kapcsolatok kiépítése csak bizalmi alapon, az emberi kapcsolatok ápolásával párhuzamosan lehet eredményes, valamint rámutatott arra is, hogy a vádbeli kapcsolataiból sem ő, hanem a rendőrség profitált  például akkor, amikor a K and H-ügyben sikerült kézre keríteni El Abed Hasszant.

Az államtitok-sértés vádja kapcsán Molnár Csaba elmondta, hogy a pénzmosás-gyanús bejelentések bár annak minősültek, valójában nem képezhettek államtitkot, ugyanis egyik, nem minősített példányuk a bejelentő pénzügyi szervezetnél maradt. Ezt időközben a rendőrség is felismerte és ez év elején visszamenőleg is feloldották a bejelentések titkos minősítését.

A tárgyaláson tanúként hallgatták meg Németh László ezredest, aki az ORFK főosztályvezetőjeként Molnár Csaba közvetlen felettese volt. A rendőrtiszt elmondta, hogy megítélése szerint a Molnár Csaba és eseti informátorai, vádlott-társai kapcsolata nem volt olyan szintű, hogy arról dossziét kellett volna vezetni, vagy akárcsak jelentést kellett volna írni. Továbbá a rendőrtiszt úgy vélte: a Molnár Csaba által elfogadott ajándék a rendőr, illetve a rendőrséggel együttműködő személy közti törvényes kapcsolat keretei között marad. A büntetőper a jövő héten tanúk meghallgatásával folytatódik a Fővárosi Bíróságon.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Itthon

Molnár Csaba rendelkezési állományba kerül

A hivatali visszaéléssel meggyanúsított alezredest és Bácskai János alezredest Rendelkezési állományba helyezte Bene László országos rendőrfőkapitány és soron kívüli eljárást kért a Központi Ügyészségi Nyomozó Hivataltól.

Itthon

Molnár Csabát gyanúsítottként hallgatták ki

Gyanúsítottként hallgatta ki az ügyészség Molnár Csabát, az ORFK pénzmosás elleni osztályának vezetőjét pénteken – tájékoztatta az MTI-t Borbély Zoltán, a főügyészség szóvivője.

Itthon

Ismét gyanúsítottként hallgatták ki Molnár Csabát

A Központi Ügyészségi Nyomozó Hivatal gyanúsítottként hallgatta ki Molnár Csaba alezredest és Bácskai János őrnagyot, az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) Pénzmosás Elleni Osztályának munkatársait.

Itthon

Az ügyészség vádat emelt Molnár Csaba ellen

A rendőr alezredes ellen vezető beosztású hivatalos személy által elkövetett vesztegetés, hivatali visszaélés és államtitoksértés bűntette miatt indított eljárást a Fővárosi Ügyészségi Nyomozó Hivatal. Molnár Csaba jogerős ítélet hiányában egyelőre a posztján marad.