szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Amerikai részről üdvözlik a magyar kormány döntését arról, hogy Magyarország 150 katonát küld a NATO iraki kiképzési missziójába.

Somogyi Ferenc külügyminiszter csütörtökön Brüsszelben, a NATO-tagországok külügyminiszteri tanácskozása után újságíróknak elmondta, előző nap telefonbeszélgetést folytatott Condoleezza Rice-szal, aki a következő Bush-kormányzatban az amerikai diplomácia vezetője lesz.

Rice nagy elismeréssel szólt a magyar döntésről, a katonák jövő év közepére tervezett kiküldéséről, s azt a nemzetközi közösség iraki erőfeszítéseihez adott komoly hozzájárulásnak minősítette. Magyarország az elmúlt hónapokban egy szállító zászlóaljjal vett részt az amerikaiak vezette nemzetközi erők iraki stabilizációs akciójában, de a magyar ellenzéki pártok nem voltak hajlandóak hozzájárulni ezen alakulat mandátumának 3 hónappal való meghosszabbításához, s így e csapatokat heteken belül ki kell vonni Irakból. A mostani budapesti kormánydöntés másról szól: a NATO által elhatározott, minden tagállam által megszavazott feladathoz, az iraki biztonsági erők kiképzéséhez küld Magyarország a majdani támaszpont őrzés-védelmével megbízott katonákat.

Mivel az Egyesült Államok régóta szorgalmazza, hogy a NATO vállaljon minél komolyabb szerepet Irakban, nem meglepő, hogy a magyar lépést - mint e NATO-misszióhoz adott hozzájárulást - elégedetten fogadják az amerikai kormányzatban. Megfigyelők ráadásul emlékeztetnek, hogy mivel NATO-misszióról van szó, a lépéshez nem szükséges a parlament (s ezen belül az ellenzék) hozzájárulása.

Somogyi egyébként elmondta, hogy Irak kapcsán a NATO-külügyminiszterek kulcsfontosságúnak mondták a választások tervezett időben (azaz január végén) való megtartását. Aki ezt késleltetni akarja, az a kibontakozást veszélyezteti - összegezte a magyar külügyminiszter az ülésen elhangzott felszólalásokat, hozzátéve: illúzió lenne megvárni, hogy minden teljesen működjön az országban. Ugyanakkor azt a NATO nagyon fontosnak tartja, hogy a választások a körülményekhez képest a lehető legátláthatóbbak,
legtisztességesebbek legyenek.
 
Somogyi Ferenc a NATO-tanácskozás keretében rövid megbeszélést folytatott román kollégájával, Mircea Geoanával, aki - a mostani miniszterelnök, Adrian Nastase államfővé választása esetén - a következő román kormány vezetője lehet majd. A megbeszélésen természetesen szóba került a kettős állampolgárságról szóló magyarországi népszavazás nyomán kialakult helyzet. Somogyi elmondta román partnerének: az eredménytől függetlenül továbbra is érvényes az a kötelezettség, hogy a budapesti kormánynak segítenie kell a határokon kívül élő magyarok boldogulását. A népszavazás kimenetele ugyanakkor lehetőséget ad arra, hogy a kormány politikai nyomás és az idő szorítása nélkül, azaz komolyabban és átfogóbban mérlegelhesse ennek módjait.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Itthon

Somogyi: megvártuk az elnökválasztást az iraki kivonulás hírével

Az iraki kivonulásra vonatkozó bejelentés időzítését az az amerikai kérés is indokolta, hogy a döntéssel még közvetve se avatkozzunk be az amerikai elnökválasztásba - mondta Somogyi Ferenc külügyminiszter, aki szerint a magyar-amerikai viszony pozitív irányba változhat majd.

Világ

Somogyi: nincs különbség Bush és Kerry között

Somogyi Ferenc külügyminiszter szerint magyar szempontból nincs alapvető különbség abban, hogy George Bush vagy John Kerry lesz az Amerikai Egyesült Államok elnöke. Az ország elsődeleges érdeke továbbra is a transzatlanti kapcsolatok normalizálása.

Vélemény

Somogyi Ferenc külügyminiszter

Az 59 évesen - kvázi parkolópályáról - a testület élére reaktivált karrierdiplomatának már a születése is nemzetközi esemény volt: "Várandós édesanyám a háború vége felé sorkatonai szolgálatot teljesítő édesapámmal együtt esett amerikai hadifogságba, így születtem én az ausztriai Hartkirchenben."