szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Államháztartási szempontból az ország többet fizetett ki tagdíjként az Európai Unió intézményeinek, mint amennyi forrást hasznosítani tudott különböző fejlesztési programok finanszírozására - jelentette ki Nógrádi Zoltán, a Fidesz országgyűlési képviselője.

"Draskovics Tibor és Baráth Etele által jegyzett számok alapján tudjuk bizonyítani ezt" - mondta a politikus. Tavaly 133,2 milliárd forint befizetési kötelezettsége volt Magyarországnak, ez idén 210 milliárd forint lesz - tette hozzá.

Ha az előcsatlakozási alapokat is figyelembe vesszük, akkor Magyarország 40 milliárd forintos mínuszban van, ha azonban a PHARE- és a SAPARD-pénzeket nem számítjuk bele, akkor mínusz 60 milliárd forint a mérleg - mondta. Magyarázatként hozzátette, hogy az államháztartási törvény szerint egy kívülről érkező forrás akkor válik valós bevétellé, ha azt kifizetik, vagyis a kiadási oldalon is megjelenik. A számításnál azokat a forrásokat vették figyelembe, amelyek már eljutottak a fejlesztési programok finanszírozására.

A csütörtöki egyeztetés után azt az információt kapták - mondta Nógrádi Zoltán -, hogy az Európai Unió 183 milliárd forintot előlegezett meg Magyarország számára, ez azonban még mindig az államkincstárban van, miközben például a gazdasági versenyképesség operatív program keretén belül 11 ezer vállalkozó várja, hogy megkapja a pályázati úton kért fejlesztési forrásokat. Arra kérte a kormányt, hogy juttassa el ezeket a forrásokat oda, ahová ezt az unió szánta, illetve, hogy mérje fel az ország valós helyzetét, határozza meg a gazdaság legfontosabb problémáit.

A képviselő kilátásba helyezte, hogy a parlamentben interpellációban kérdezi majd Baráth Etelét, mikor jut el a pénz a vállalkozókhoz, önkormányzatokhoz, civil szervezetekhez, és hol vannak azok a több száz milliárd forintnyi hitelek, amelyeket európai uniós csatlakozásunk után vett fel az ország az Európai Beruházási Banktól a fejlesztési programok finanszírozásárára.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Bírál az ÁSZ a környezetvédelmi uniós támogatások kapcsán

Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) bírálja az európai uniós csatlakozás előtt futó ISPA környezetvédelmi program magyarországi megvalósítását, ugyanakkor kedvező irányú változást tapasztal az integrációt követően rendelkezésre álló Kohéziós Alap támogatásainak lekötésénél - derül ki az ÁSZ összegzéséből.