szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) szerint munkáltatói nyomásra egyre inkább nő a pedagógusoknál a határozatlan idejű szerződések határozottá minősítése.

Két tendencia tapasztalható: munkáltatói nyomásra egyre inkább nő a határozatlan idejű szerződések határozottá minősítése, amely jogszerűtlen és teljes mértékben elfogadhatatlan intézményszervezési és érdekvédelmi szempontból egyaránt. Egyre inkább kezd jellemzővé válni a pedagógusi pályára belépők határozott időre történő szerződtetése is – véli az érdekképviselet.

A PDSZ szerint a határozott idejű munkaszerződések arányának emelkedése az oktatás minőségének romlását eredményezheti. A határozott idejű szerződésekkel forrást vonnak ki az oktatásból, s egy esetleges elbocsátásnál nincs felmondási idő, végkielégítés sem jár. Emellett minden béren kívül juttatást – például szakkönyvvásárlási támogatást – csak időarányosan kell fizetni.

Nem lehet a pedagógusokat bizonytalanságban tartani. A jelenséggel kapcsolatban az európai szakszervezeti szövetség több ízben felemelte a szavát. Magyarországnak nem kellene az ellenkező irányba mennie – vélik a szakszervezetiek.

Magyar Bálint oktatási miniszter közölte: az iskolák maguk döntik el a fenntartó útmutatásai alapján, hogy milyen szerződéseket kötnek a hatályos jogszabályok szerint. Ebbe az oktatási tárcának közvetlen beleszólása nincs.

Ha törvényességi problémák merülnének fel, az ombudsmanhoz kell fordulni, amennyiben egyedi esetekről, akkor a munkaügyi bírósághoz. Hozzátette: a tárcának nincsenek statisztikai adatai arról, hogy milyen gyakran fordulnak elő ilyen esetek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Az Alkotmánybírósághoz fordulnak a pedagógusok

Alkotmánybírósághoz (Ab) fordul a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ); az érdekvédők szerint alkotmányellenes a Prémium Évek Programban megjelenő munkakör nélküli foglalkoztatás.

MTI Itthon

Magyar pedagógusok: még jó a hazai felsőoktatás

A középiskolai pedagógusok szerint a magyar felsőoktatás szakmai színvonala megelőzi az EU intézményeiét, minden másban azonban alul marad - derül ki a Felvételi Információs Szolgálat országos felméréséből, amelyben 265 érettségit adó középiskola 2 263 pedagógusa vett részt.