szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Tíz közoktatási szakmai szervezet közös közleményben tiltakozik amiatt, hogy a jövő évi költségvetés 28 milliárd forintot von el a közoktatási normatívák köréből, az érdekvédők állásfoglalásukat eljuttatják a miniszterelnöknek, az oktatási- és a pénzügyminiszternek - hangzott el a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) pénteki sajtótájékoztatóján.

Az aláíró szervezetek követelik, hogy ne történjen meg a tervezett forráskivonás, hanem olyan költségvetés szülessen, amely a közoktatás támogatásának legalább a korábbi reálértékét megőrzi.

Az érintett szervezetek közleményükben megállapították, a kormány a társadalmi partnerek megkerülésével akarja megváltoztatni azt a törvényi finanszírozási feltételt, amely szerint a támogatás összértéke nem lehet kevesebb az előző évinél. A kormánynak ez a törekvése elfogadhatatlan - szögezték le.

Kerpen Gábor, a PDSZ elnöke közölte, ez a költségvetés nem támogat szinte egy oktatáspolitikai célt sem. Leszögezte, a normatívák kivonása törvénytelen. A forráskivonás következtében egy osztályon belül legalább egy diákot nem finanszíroz majd a költségvetés.

Porogi András, a Magyar Nevelők és Tanárok Egyesülete nevében úgy fogalmazott, példátlan, törvénytelen és káros, amit a költségvetési törvény megfogalmaz. Az utóbbi 15 évben nem fordult elő, hogy a közoktatás meghatározó normatívái csökkentek volna.

Szebedy Tas, a Gimnáziumok Országos Szövetségének elnöke kijelentette, ez nem reform-, hanem leépítési költségvetés. Közölte: egy évvel a kétszintű érettségi bevezetése után megszűnik az a normatív támogatás is, amely középiskolai tanárok átképzését tette lehetővé az újfajta matúrához.

A szakmai szervezetek kifogásolták a kollégiumi és művészeti normatívák radikális csökkentését, azt, hogy megszűnne a szabadidős tevékenység és a diáksport támogatása.

Holtságiné Csipán Ágnes, az Általános Iskolai Igazgatók Országos Szövetségének elnöke a kötelező továbbképzésekre fordított források csökkenését bírálta. Ez az összeg az eddig 15 ezer forintról 9500 forintra csökkenne.

Keszei Sándor, a Magyarországi Szülők Országos Szövetségének elnöke szerint az elvonások jelentős részét a szülőknek kell majd kifizetniük. Példaként említette, hogy az ingyenes tankönyvtámogatás keretösszege az idei 7,71 milliárdról 6,8 milliárdra csökken, miközben legalább 200 ezer gyermek nem kapta meg ingyenesen a tankönyvet szeptemberben.

Baskiné Lipka Gabriella, a Magyar Közoktatási és Szakképzési Szakszervezet elnöke arról szólt, hogy a megnövekedett szakmai feladatok fokozott próbatételek elé állítják a pedagógusokat, az utóbbi évek költségvetési és szakmai törvényei között az olló szétnyílt, a szakmai változások financiális alapja nem biztosított.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Itthon

MSZP: előteremthető a tömegközlekedési normatíva

A költségvetés bevételi oldalának növelésével, illetve átcsoportosítással elő lehet teremteni a tömegközlekedés normatív finanszírozásához szükséges 12 milliárd forintot - jelentette ki Mandur László, az MSZP budapesti elnöke. Kósa Lajos fideszes debreceni polgármester szerint a normatíva nem növelheti az adóterheket, Kuncze Gábor, az SZDSZ elnöke szerint "célszerű lenne abbahagyni az ötletbörzét".

Itthon

Egyetemi aláírásgyűjtés a normatíva csökkentése ellen

Aláírásgyűjtést kezdett az ELTE három kara "a képzési normatíva tervezett radikális csökkentése" elleni tiltakozásul, mert véleményük szerint az súlyos minőségi romlást, sőt, akár működésképtelenséget is eredményezhet.