szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az egészségügy átalakításának érdekében meghozott múlt heti kormánydöntésen túl – amely első lépése az egészségügyi reformnak – második lépésként az egészségügy intézményrendszerének strukturális korszerűsítése, majd pedig harmadik lépésként a biztosítási rendszer átalakítása a feladat – mondta Kuncze Gábor.

Az SZDSZ elnöke kijelentette: a reform második és harmadik ütemével kapcsolatos döntéssorozatnak meg kell születnie még az idei évben, hogy ezek a változások 2008-tól életbe léphessenek. Kiemelte: bár az elmúlt 16 évben sok változás volt az egészségügyben, a rendszer őrzi a szocializmustól örökölt alapokat. "A rendszer nem változott meg" – mondta, majd hozzátette: a múlt hét végén meghozott döntések elindítják a változásokat az egészségügyben.

A gyógyszerpiac liberalizálása olyan döntés, amely az emberek érdekeit szolgálja – véli Kuncze. Hozzátette: a recept nélkül forgalmazható gyógyszerek patikán kívüli árusítása szigorú feltételek mellett folyhat. A kistelepülések patikáinak – ahol a kisebb forgalom miatt létük megkérdőjeleződik – többlettámogatást adnának, hogy működőképesek maradhassanak. Közölte: e liberalizálástól azt várják, hogy csökkenjen a gyógyszerek ára.

Molnár Lajos egészségügyi miniszter elmondta: a kormány döntött a gyógyszer-gazdálkodási törvény kidolgozásáról, amely szabályozza a gyógyszerpiac szereplőinek magatartását. Így e törvény szabályozza majd a gyógyszerforgalmazás, de a gyógyszerek reklámozásának szabályait is.

A vizitdíj és kórházi napidíj beszedésének technikájáról még nincs döntés. Ezzel kapcsolatban az érintettekkel a héten kezdi meg az egészségügyi tárca az egyeztetéseket. Molnár kifejtette: "fontosnak tartjuk, hogy (....) a kórházi napidíjról szóló számla legyen a kórházi zárójelentés része, (...) ezt alá kell írni a betegnek".

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Gyurcsány: nem félünk hozzányúlni az egészségügyhöz

A kormány nem fél attól, hogy ha kell, hozzányúljon a költségvetéshez, az egészségügyhöz, a közigazgatáshoz - közölte parlamenti felszólalásában a miniszterelnök, hozzátéve: a héten nyilvánosságra hozzák a következő évek átfogó fejlesztési programját, az Új Magyarország Nemzeti Fejlesztési Tervet.

Sipos Anett Plázs

A Védegylet szerint az egészségügy privatizációjára készülnek

A Védegylet nevű civil szervezet szerint az egészségügy átalakításáról kiadott Zöld Könyv egy jólfésült propagandaanyag, amely előkészíti az egészségügy privatizációját. Ennek a folyamatnak első lépcsője lehet a patika liberalizáció, ami Solymosi Tamás orvos, a Védegylet egészségügyi munkacsoportjának vezetője szerint a magánpatikák újraosztásával lehet egyenértékű. A civilek meglehetősen részletes és éles kritikát fogalmaztak meg a reformokról.