szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Nyolc hónap, két év próbaidőre felfüggesztett börtönbüntetésre ítélte első fokon a Pesti Központi Kerületi Bíróság azt a gimnazistát, akit az október 23-áról 24-ére virradóra történt zavargásokkal összefüggésben vontak eljárás alá.

A vádhatóság csoportosan és felfegyverkezve elkövetett, hivatalos személy elleni erőszakkal vádolta a 18 éves fiatalembert, ám a bíróságon tanúként meghallgatott rendőrök vallomása alapján az ügyész visszavonta a "csoportos" minősítést. A gimnazistát így felfegyverkezve elkövetett, hivatalos személy elleni erőszak bűntettében mondta ki bűnösnek a bíróság.

Az ügyészi feljegyzés szerint a fiatalember az Erzsébet hídnál történteket követően, október 24-én hajnalban az V. kerületi Kéményseprő utcában legalább két, akár emberi élet kioltására is alkalmas, maroknyi követ dobott a rendőrök felé.

A fiatalember a bíróság előtt nem kívánt vallomást tenni. A tárgyaláson ismertetett nyomozati vallomásában azt mondta, nem akart rendőröket megdobálni, csak megijedt, és eldobta a köveket. A bíróságon tanúként hallgattak meg két intézkedő rendőrt, ők viszont célzott és erőteljes dobásokról számoltak be.

A gimnazista a rendőröknek korábban azt mondta: barátaival volt, amikor a Blaha Lujza térnél látta a zavargásokat. Az Erzsébet híd felé vették az irányt, nem tudtak róla, hogy ott is zavargások vannak. Vallomása szerint egyszer csak három oldalról rendőrök vették körül, és amikor megindult a rendőri sorfal, akkor dobta el a köveket.

Kifogásolta azt is, hogy a rendőrök gumibottal bántalmazták, ám az intézkedő rendőrök azt mondták: nem használtak gumibotot a fiatalember elfogásakor. A fiatalember butaságnak nevezte, hogy felvette a köveket, és hangsúlyozta, korábban sosem vett részt tüntetéseken.

A gimnazista ügye volt az első gyorsított eljárás, amelyben a nemzeti ünnepen, illetve az azt követő nap hajnalán történt zavargásokkal kapcsolatban ítéletet hoztak. A fiatalember ellen hozott ítélet nem jogerős, azt az ügyész tudomásul vette, de vádlott és védője három nap gondolkodási időt kért.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Október 23.: tényfeltáró vizsgálat a rendőrségnél

A Rendészeti Biztonsági Szolgálat (REBISZ) parancsnoka elismerte, hogy voltak kifogásolható rendőri intézkedések az október 23-ai tömegoszlatásban, ezért belső tényfeltáró vizsgálatot rendelt el - olvasható az Origo internetes portál pénteki cikkében. Garamvölgyi László ORFK-szóvivő szerint azonban nem belső, hanem tényfeltáró vizsgálatot indított a REBISZ parancsnoka.

MTI Itthon

BRFK: civilek nem viseltek rendőri egyenruhát

A rendőrség állományán kívül más személy, vagy személyek nem viseltek egyenruhát az elmúlt hetekben történt rendőri intézkedések során, így október 23-án, a tüntetések feloszlatásakor sem - reagált Jármy Tibor, a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) szóvivője a Csurka István által a legfőbb ügyészhez címzett levelére.

MTI Itthon

Petrétei: nem tolták rá a zavargókat a Fidesz híveire

A bejelentés nélkül demonstrálókkal, a rendőri felszólítást figyelmen kívül hagyó tömeggel szemben a rendőrség jogszerűen járt el október 23-án - jelentette ki Petrétei József igazságügyi és rendészeti miniszter az Országgyűlés emberi jogi, nemzetbiztonsági és rendészeti bizottságának együttes ülésén.

hvg.hu Gyurcsány-ügy

TGM levélváltása október 23. ügyében

Továbbra sem csillapulnak az indulatok az október 23-i események kapcsán. Tamás Gáspár Miklóshoz egyik volt hallgatója és tisztelője fordult levélben, és kérte segítségét a történtek feltárása és elitélése érdekében. Visyné H. Ágnes levelét és Tamás Gáspár Miklós válaszát az alábbiakban közöljük.

hvg.hu Itthon

Utcára vonulnak a tüntetők november 4-én

Az 1956-os forradalom leverésének ötvenedik évfordulója a rendőrség már egy sor demonstráció bejelentését tudomásul vette. A Kossuth téren ugyan továbbra sem lehet tüntetni, ám a belváros más frekventált pontjain igen.

hvg.hu Itthon

Mitől kapnak lángra a pártirodák?

Molotov-koktél, szitkozódó felirat, megrongált autó, önkényuralmi jelképek - a pártirodákat az elmúlt hónapokban ért támadások jellemzői ezek. A tetteseket nem találják, és vidéki városokban aggódnak, hogy a rivális párttal eddig működő jószomszédi viszonyt megrontják a fővárosi események.