szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az ENSZ kínzás elleni bizottságát „különös aggodalommal töltik el a 2006 szeptemberében és októberében Budapesten lezajlott tüntetések során történt rendőri fellépésre – aránytalan kényszerítő eszköz használatra és bántalmazásokra – vonatkozó híradások”.

Intézkedő rendőrök.
Aránytalanság
© AP
Az ENSZ emberi jogi főbiztosságának égisze alatt működő kínzás elleni bizottság (Committee against Torture – CAT) Magyarországról kiadott legfrissebb jelentése szerint a magyar államnak fokozottabban kell ügyelnie az emberi jogok érvényesítésére, biztosítva a jogellenes intézkedésekkel szembeni zéró tolerancia elvének betartását a rendőrségi hierarchia minden szintjén és a börtönökben is. A kínzás elleni bizottság ajánlása szerint lépéseket kell tenni annak érdekében, hogy a rendvédelmi szervek csak a szükséges esetekben és mértékben alkalmazzanak erőszakot: ennek érdekében pontos definíciókra és szabályokra van szükség, amelyek betartását is következetesen ellenőrizni kell.

A bizottság ugyancsak aggodalmának adott hangot azzal kapcsolatban, hogy kiderült: a szeptemberi-októberi demonstrációk alatt fellépő rendőrök nem viseltek azonosító jelvényt. A testület kijelentette: biztosítani kell, hogy a rendvédelmi szervek dolgozói mindenkor azonosíthatóak legyenek.

A CAT figyelmét a szeptemberi-októberi budapesti eseményekre a Magyar Helsinki Bizottság (MHB) hívta fel: a kínzás elleni bizottság novemberi ülésére készített kiegészítő tájékoztatójában az MHB jelezte, hogy miközben a zavargásokkal szembeni rendőri fellépés jogi alapja megkérdőjelezhetetlen, az intézkedéssorozatban számos alkalommal történtek túlkapások, amelyeket egyebek között tévéfelvételek is bizonyítanak. A Magyar Helsinki Bizottság mint a magyar kormány hivatalos országjelentése mellé alternatív jelentést készítő civilszervezet vett részt a CAT ülésén.

A testület a kormány által még 2004-ben készített országjelentéssel kapcsolatban az idén májusban fogalmazta meg kérdéseit, majd az ezekre kapott írásos válaszok ismeretében hallgatta meg novemberi ülésszakán a Magyar Köztársaság képviselőit, valamint – egy külön ülés keretében – a Helsinki Bizottság munkatársait. A konklúziókat november 24-én fogadták el.

A jelentések és a meghallgatások fényében a kínzás elleni bizottság általában is megállapította, hogy miközben a rendvédelmi szervek részéről elkövetett túlkapásokról nagyszámú jelzés érkezik, nagyon alacsony az ilyen ügyekben meginduló vizsgálatok, és még alacsonyabb az ilyen ügyekben születő ítéletek száma. A CAT ajánlása szerint amellett, hogy lépéseket kell tenni az ügyek azonnali, hatékony és pártatlan vizsgálatára, kiemelt hangsúlyt kell helyezni arra, hogy a kellőképpen szigorú büntetések kiszabásával vége szakadjon a rendvédelmi szervek bántalmazást elkövető tagjainak de facto büntetlensége.

A CAT negyedik alkalommal, 1998 óta először foglalkozott Magyarországgal. Miközben a testület elégedettségének adott hangot egyebek között a magyar áldozatvédelmi törvény megalkotása és számos nemzetközi egyezmény 1998 óta történt hazai kihirdetése miatt, számos ponton további lépések szükségességére hívta fel a figyelmet. A CAT szerint lépéseket kell tenni az előzetes letartóztatások átlagos hosszának csökkentése, az előzetes letartóztatást helyettesítő kényszerintézkedések (lakhelyelhagyási tilalom, házi őrizet) nagyobb mértékű alkalmazása és a rendőrségi fogdákban foganatosított előzetes letartóztatások visszaszorítása érdekében. Biztosítani kell, hogy az idegenrendészeti őrizet intézményét csak kivételes esetekben, végső megoldásként és a lehető legrövidebb ideig alkalmazzák a hatóságok a menedékkérőkkel szemben, ugyanakkor nagyobb hatékonysággal működjön a bírósági felülvizsgálat az ilyen ügyekben. Szintén biztosítani kell, hogy az idegenrendészeti őrizeteseket ne fegyházas körülmények között tartsák. El kell érni, hogy a fogva tartott személyek a fogvatartás kezdetét követően minél hamarabb találkozhassanak ügyvédjükkel és az őket fogvatartó szervezettől független orvossal. Lépéseket kell tenni a börtönök zsúfoltságának csökkentésére.

A kínzás elleni bizottság külön kitért a hazai romák helyzetére, és aggodalmának adott hangot amiatt, hogy híradások szerint a szabadságvesztésre ítéltek között, illetve a rendvédelmi szervek – elsősorban a rendőrség – fellépése során jelentkező túlkapásokat elszenvedők között is aránytalanul magas a romák száma. A bizottság javaslata szerint erősíteni kell azokat a programokat, melyek a romák rendvédelmi szerveknél való alkalmazását támogatják.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Október 23.: a rendőrség nyolc feljelentést tesz rendőrök ellen

A rendőrség belső tényfeltáró vizsgálata alapján az ORFK várhatóan nyolc feljelentést tesz olyan ismeretlen tettesek ellen, akiknek a „megmozdulásai” a törvénysértő rendőri intézkedés gyanúját vetik fel, további kilenc esetben pedig fegyelmi eljárás indul - oévasható a Népszabadság pénteki számában.

MTI Világ

Csak technikai kérdés a rendőrök azonosítása?

A rendőrök azonosíthatóságára vonatkozó törvényt nem kell módosítani - jelentette ki Kondorosi Ferenc, az igazságügyi tárca államtitkára hétfőn a Magyar Televízió Nap-kelte című műsorában.

MTI Itthon

Simicskó: a kormány nem akarja felfedni az igazságot

A nemzetbiztonsági bizottság kereszténydemokrata elnöke sajnálatosnak és szomorúnak tartja, hogy a kormány nem akarja felfedni az igazságot az október 23-án történtekről, és továbbra is a Fidesz és a KDNP lejáratására törekszik az ügyben. Simicskó István erről pénteki, budapesti sajtótájékoztatóján beszélt.

Itthon

Petrétei József levelét megírta

Petrétei József rendkívüli meghallgatását kezdeményezné a Fidesz, mert súlyosan alkotmánysértőnek tartja, hogy az igazságügyi tárca vezetője levélben fordult a Legfelsőbb Bíróság és OIT elnökéhez, hogy 72 óránál hamarabb döntsenek a titkosszolgálati eszközök használatáról.

hvg.hu Vélemény

Szent-Iványi István: "pártom téves úton jár"

Kemény hangú levélben ítélte el Szent-Iványi István, az SZDSZ emblematikus politikusa a Gergényi Péter budapesti főkapitányt marasztaló, főként Kuncze, Demszky és Magyar nevéhez fűződő SZDSZ-állásfoglalást. A párt Európa Parlamenti képviselője a hvg.hu-nak Brüsszelből adott telefoninterjút.

MTI Itthon

Alternatív bizottság vizsgálja az október 23-i zavargásokat

Mindkét oldalt, a rendőrök és a tüntetők magatartását egyaránt vizsgálja az az alternatív bizottság, amely az október 23-i zavargások feltárására jött léte - mondta Völgyesi Miklós, volt legfelsőbb bírósági büntetőbíró, a testület egyik tagja szerdán.

MTI Itthon

Gyurcsány: köszönet a nyugodt többségnek

A miniszterelnök köszönetet mondott a nyugodt békés többségnek az 1956-os évforduló megünneplésének kapcsán tanúsított magatartása miatt a Parlamentben hétfőn, napirend előtti felszólalásában, amelyről az ellenzék kivonult.

Gyurcsány-ügy

Tömegoszlatás: megosztott titkok

A MEH honlapján nyilvánosságra hozták a rohamrendőrök beszélgetését parancsnokaikkal, továbbá "szélsőséges elemek" lehallgatott telefonbeszélgetéseit. Bár eredetileg 80 évre titkosították ezeket, Szilvásy György kancelláriaminiszter "az igaztalanul megvádolt rendőrség becsületének helyreállítása" érdekében közbenjárt a titkosítás feloldása ügyében.

Itthon

Lehetnek-e provokátorai a titkosszolgálatnak?

Miközben a zavargások szervezésével kapcsolatba hozott csoportok egy volt MSZMP-s káder és egy ex-kémelhárító személyében már megtalálták a Nemzetbiztonsági Hivatal provokátorait, az sem kizárt, hogy éppen a provokátoroktól rettegő vezéregyéniségek között ténykedik a Cég embere. Ha ténykedik egyáltalán. A pártpolitikától csak papíron teljesen független szolgálatoknál is előfordulhatnak ugyan visszaélések, mégis kevés az esélye annak, hogy a titkosszolgálat pártérdekeket szolgálhasson ki. Paradox módon ez éppen az átpolitizáltságának köszönhető.

MTI Itthon

Nyolc hónapot kapott a rendőrdobáló gimnazista

Nyolc hónap, két év próbaidőre felfüggesztett börtönbüntetésre ítélte első fokon a Pesti Központi Kerületi Bíróság azt a gimnazistát, akit az október 23-áról 24-ére virradóra történt zavargásokkal összefüggésben vontak eljárás alá.

hvg.hu Itthon

Gergényi koncepciós eljárást valószínűsít

Nyilvánosságra hozták Gergényi Péter válaszát, amelyet az MTV-székháznál történteket vizsgáló bizottság jelentésére küldött, és amelyben elfogultnak nevezi a bizottság tagjait, és Ignáczi István Pest megyei rendőrfőkapitányt is meggyanúsítja.