szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Szili Katalin 2006-ot a „legek” évének nevezte. A tavaszi ülésszakon nemzetpolitikai törvényt nyújt be a parlamentnek, és egyelőre még nem döntötte el, hogy indul-e februárban bármilyen posztért az MSZP tisztújításán.

A házelnök szerint a rendszerváltás óta a talán a legizgalmasabb és egyben legnehezebb év volt 2006 és egyben a legérzelemdúsabb is, 1956 ötvenedik évfordulója miatt. Úgy fogalmazott, felszínre hozta mindazokat a problémákat, amelyek az elmúlt 17 év alatt a társadalomban szunnyadtak. „Olyan érzésem volt, mint amikor egy kuktafazék szelepei nem megfelelően működnek, és hirtelen kicsap a gőz. Ha egy kicsit érzelmesebb vagyok, akkor örülök, hogy túl vagyunk rajta” – mondta 2006-ról, majd reményét fejezte ki, hogy a 2007-es év kicsit higgadtabb, megfontoltabb lesz.

A zavargásokkal kapcsolatban azt mondta: soha nem is gondolt arra, hogy valaha ilyen szituációval kell szembenéznie. „Amikor a Szabadság téri események zajlottak, akkor a kollégáimmal együtt éjfélkor visszajöttem a parlamentbe, és reggelig itt voltam. Úgy gondoltam, hogy nekem itt a helyem. Azon gondolkodtam közben, hogy házelnökként mit tehetek azért, hogy ne legyen pánik, hogyan tereljük vissza az életet a normális mederbe” – idézte vissza az akkori eseményeket az Országgyűlés elnöke.

A parlament első félévéről szólva kiemelte, hogy sikerült az állandó bizottságok számát héttel csökkenteni, az egy képviselő egy bizottsági tagságot általános alapelvként rögzíteni, és faragni a kiváltságokból.

Az Országgyűlés plenáris ülésein a politikai vitáknak kellene lezajlaniuk, a részletes viták (amelyek során egy-egy konkrét módosító javaslatot ismertetnek a képviselők) a bizottságokban folyhatnának - mondta a házelnök megjegyezve, hogy a képviselők többségének véleménye szerint "finomítani" kellene az erről szóló szabályozáson.

Fontosnak tartja, hogy elkészült egy, az országgyűlési munkát szabályozó törvénytervezet, amelyről már zajlik az egyeztetés, ahogyan az alkotmánybírák személyéről is.

Szili Katalin a pártok közötti együttműködésben érzékel ugyan előrelépést, de jelen van a parlamentben a politikai erők egymásnak feszülése is. Az ellenzék kivonulásaival kapcsolatban azt mondta: minden képviselőnek tudomásul kell vennie, a feladatuk az, hogy ne csak a saját ügyeikkel, hanem az ország sorsával is foglalkozzanak.

„Azt várja tőlünk a társadalom, hogy a róluk szóló döntéseket mi magunk itt vitassuk meg, és itt hozzuk meg. Lehet olyan döntést hozni, hogy valaki távol marad egyeztetésektől, de ennek hosszú távon az ódiumát is vállalnia kell a társadalom előtt” – hangoztatta a házelnök.

Az Országgyűlés elnöke úgy látja, egy modern nemzetpolitikai törvény megalkotásával kellene szabályozni a magyarországi és a határon túli magyarság együttműködésének intézményrendszerét.

„Egy önmagára kicsit is adó, a nemzetpolitikai kérdést helyén kezelő mai európai nemzetnek szüksége van arra, hogy a jelenlegi körülmények között az intézményesített párbeszéd és az együttműködés kérdéseit olyan szinten szabályozza, ami szomszédsági érdekeket nem sért, de mégis megtalálja az együttműködés megfelelő fórumait” – közölte a politikus.

A házelnök kérdésre válaszolva hangsúlyozta: a törvény nem a határon túli magyaroknak járó kedvezményekkel és nem a kettős állampolgársággal foglalkozna.

Szili Katalin emlékeztetett egy korábbi, Tóbiás József MSZP-s képviselővel közösen benyújtott, az egyházakkal való együttműködés intézményrendszerét szabályozó törvényjavaslatára, amelyet reményei szerint a tavaszi ülésszak alatt tárgyalhat a Ház.

A politikus az MSZP-ről azt mondta, kormányzó pártként azt a fajta tendenciát kell növelnie, ami a tartalmi, a hiteles, a politizálást jelenti, ahol az emberek bizalmát tudja megjeleníteni és megőrizni.

„Lehet, hogy ebben másnak más a véleménye. A pártban nem mindig szükséges az embernek ahhoz pozíció, hogy a véleményét elmondhassa, sőt lehet az embernek bármilyen pozíciója, ha egyszer nem mondhatja, vagy nem veszik szívesen a véleményét” – fűzte hozzá.

Véleménye szerint az MSZP nem engedhet a belső demokráciájából, abból, hogy az egységben megjelenítse a sokszínűséget, mert amint ezt elveszítette, a párt nem lesz már ugyanaz. Ugyanilyen fontos értékeknek nevezete a belső szolidaritást, a közösség vállalást a társadalom irányába és az igazságosságot.

Arra a kérdésre, hogy elindul-e valamilyen posztért a februári tisztújításon, azt válaszolta, hogy még nem döntött, de ebben nem is neki kell kimondania az első szót.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Szili a gazdaságot ünnepelte

Magyarország már nem stabil sziget a térségben – jelentette ki Szili Katalin, akit vastapssal, felállva köszöntött csütörtökön Marcaliban a nemzetközi kiállítás és vásár megnyitójának közel félszáz résztvevője.

MTI Itthon

Szili: Zsákutcapolitika, ami ma folyik

Az ország azt várja a politikusoktól, hogy párbeszédet kezdjenek, mert ha nem, ki fogja kényszeríteni – nyilatkozta Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke a szombati Népszavában.

MTI Itthon

Rogán: mintaszerű megállapodás Szili Katalinnal

Elvi megállapodás született az Országgyűlés elnöke és az V. kerületi polgármester között a képviselők parkolása ügyében. Ezt Szili Katalin és Rogán Antal is megerősítette újságíróknak szerdán a Parlamentben.

Itthon

Szili cáfolja a kiszivárogtatást

Sajnálom, hogy olyannal hozták a nevem összefüggésbe, ami nem igaz - jelentette ki Szili Katalin házelnök a The Sunday Telegraph-ban, a legnagyobb brit vasárnapi konzervatív lapban megjelentekre reagálva. Az elmúlt héten kialakult helyzettel kapcsolatban szükséges parlamenti lépésekért hétfő reggel kilenc órára a Házbizottság rendkívüli ülését összehívta.

MTI Itthon

Szili: Adyt Románia uniós csatlakozása teszi aktuálissá

A magyarságnak össze kell fognia a kibővült Európában is, ahol szabadon lehet majd közlekedni, de ahol csak önnön kultúrájának, hagyományainak ápolása révén válhat e földrész sikeres nemzetévé – fejtette ki a romániai Margittán Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke.

MTI Itthon

Szili: együtt kell ünnepelnünk!

Az együtt ünneplés és a békesség fontosságát hangsúlyozta Szili Katalin az 1956-os forradalom közelgő ötvenedik évfordulója alkalmából mondott beszédében.

MTI Itthon

Seres: nem én vádoltam meg Szili Katalint

Cáfolja Seres László, a Hírszerző internetes portál főszerkesztője, hogy ő vádolta volna meg Szili Katalin házelnököt a Gyurcsány-beszéd kiszivárogatásával az egyik brit lapnak adott nyilatkozatában.

MTI Itthon

Szili: név szerinti szavazás lesz pénteken

Az MDF javaslatára a pénteki bizalmi szavazáson név szerinti szavazás lesz a kormány programjáról és a kormányfő személyéről - mondta Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke a házbizottság kedd délutáni rendkívüli ülése után.