szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Elkészült a Gönczöl Katalin vezette bizottság jelentése a tavaly őszi zavargásokról. A dokumentum szerint egyes jogszabályok alapos átdolgozást igényelnek, és indokolt a rendfenntartókkal, azok irányításával szemben folyamatosan elhangzó bírálatok többsége is. A jelentést holnap hozzák nyilvánosságra.

Elkészült a Gönczöl-bizottság jelentése, amelyet múlt pénteken a testület vezetője átadott a miniszterelnöknek, valamint azt letétbe helyezték egy közjegyzőnél, hogy igazolható legyen: a beszámolót elkészülte után senki sem "kozmetikázhatta" – írja hétfői számában a Népszabadság. A jelentést - melyet holnap hoznak nyilvánosságra – elkészítő testület tagjait hétfő délután fogadja Gyurcsány Ferenc, hogy személyesen is megbeszéljék az abban foglaltakat.

A politika játékszere

A Népszabadság értesülései szerint a vizsgálat megállapításai kritikusak mind az MTV-székháznál történtekkel, mind pedig az október 23-i zavargásokkal kapcsolatban. A dokumentum szerint egyes jogszabályok alapos átdolgozást igényelnek, és indokolt a rendfenntartókkal, azok irányításával szemben folyamatosan elhangzó bírálatok többsége is. Igaz viszont - ismerik el a dokumentum készítői -, hogy ilyen jellegű és méretű rendőri beavatkozásra eddig nem volt szükség – írja a lap.

Az Országgyűlés emberi jogi bizottságának fideszes elnöke, Balog Zoltán néhány hete közölte, hogy birtokába jutott a testület egy részjelentése, amely szerint a rendőrséget technikailag, szervezetileg, a fegyvereket és a felszereltséget tekintve is abba a helyzetbe kell hozni, hogy fel tudja venni a küzdelmet a törvénysértő és garázda elemekkel szemben. A politikus akkor úgy nyilatkozott, hogy a dokumentumban kifejezetten a rendfenntartó szervek megerősítésének szükségességére helyezik a hangsúlyt. A Vörösmarti Mihály nyugalmazott tábornok által jegyzett anyag szerint "a rendőrség egyre inkább a politika játékszerévé válik" - ismertette Balog Zoltán, hozzátéve, hogy ezzel a megállapítással maradéktalanul egyetért.

Ugyanakkor Gönczöl Katalin közleményben cáfolta, hogy a bizottság egy hiteles részanyaga jutott volna a képviselő birtokába. A kiszivárogtatott dokumentum azonban a Népszabadság információi szerint az igazi volt, ám annak eredetéről Balog hallgatott, és a lap forrásai sem kívántak nyilatkozni arról, hogy az miként került illetéktelen kezekbe. Annyit azonban megtudott a Népszabadság, hogy a részanyagot alaposan átdolgozott, mondhatni azonosíthatatlan formában építették be a végleges jelentésbe.

Vizsgálat jobbról

Mivel az ellenzék úgy ítélte meg, hogy nem számíthatnak elfogulatlan vizsgálatra, ezért jött létre a héttagú Civil Jogász Bizottság – emlékeztet a lap. Az alternatív testület célja az október 23-i események és az azokhoz vezető út alapos kivizsgálása, és a "valósnak megfelelő, hiteles történeti tényállás" megállapítása. Ehhez Morvai Krisztina büntetőjogász és Völgyesi Miklós nyugalmazott legfelsőbb bírósági tanácselnök - a bizottság társelnökei - levélben kért segítséget a rendészeti minisztertől és az országos főkapitánytól. Az írásban feltett számos kérdés mellett személyes találkozót is kezdeményeznek. A január 30-án kelt levélre a Civil Jogász Bizottság honlapja szerint eddig nem érkezett válasz. Morvai egyébként korábban azt mondta, hogy a jelentésük várhatóan február közepére készül el, és két héttel a kormánybizottság jelentésének közzététele után hozzák nyilvánosságra.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!