szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A befogadásról, a partnerségről, az együttműködésről, a diszkrimináció elleni fellépésről szólnak majd az elkövetkező évek; a partnerek azok lesznek, akik el tudják fogadtatni a társadalommal, hogy diszkriminációt meg kell szüntetni - jelentette ki Kiss Péter szociális és munkaügyi miniszter

Minden embernek joga van az egyenlő bánásmódhoz - hangsúlyozta Kiss Péter a 2007 - egyenlő esélyek mindenki számára európai év magyarországi nyitórendezvényén.  A szociális és munkaügyi miniszter a 2007-es év törekvéseiként a többi között az akadálymentesítést, illetve a foglalkoztatás növelését jelölte meg. 
   
Kiss Péter elmondta azt is, szeretné ha az Új Magyarország Fejlesztési Terv példamutató lenne az esélyegyenlőségi kérdések érvényesítése tekintetében. A foglalkoztatási diszkriminációról szólva azt közölte, hogy az elsősorban a fiatal pályakezdőket, az 50 év felettieket, a romákat, a megváltozott munkaképességűeket, valamint a kisgyermekeket nevelő nőket sújtja. Arra hívta fel a figyelmet, hogy több erőforrást kell biztosítani a foglalkoztatás növelésére. 
   
György Gábor, az Európai Bizottság magyarországi képviseletének vezetője annak a véleményének adott hangot, hogy az Európai Unióban növekszik a szolidaritás a mássággal szemben. Úgy látja az esélyegyenlőség megteremtésében a civil szervezeteknek kiemelt szerepe van, feladatuk a többi között, hogy az állampolgároknak információt adjanak jogaikról, illetve tartalommal töltsék meg az "aktív idősödés" fogalmát.
   
Kaltenbach Jenő, a nemzeti és etnikai kisebbségi  jogok biztosa, esélyegyenlőségi nagykövet szerint az esélyegyenlőség évével "újabb impulzust" kapott az, hogy a mindennapok részévé váljék a diszkrimináció-ellenesség gondolata. Az antidiszkriminációt biztosító jogi keretek "rendkívül fontosak" mivel egy társadalom a jog által is alakul - emelte ki az országgyűlési biztos, hozzátéve, hogy a jogrend önmagában nem elegendő, a jog érvényesítéséért felelős szerveknek döntő szerepük van az esélyegyenlőség megteremtésében.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Salgó Andrea (hvg.hu) Vállalkozás

Munkahelyi diszkrimináció Magyarországon - körkép 1.

Miközben senki sem vitatja az „egyenlő munkáért egyenlő bért” igény jogosságát, a gyakorlatban számos példája van a munkahelyi diszkriminációnak. A bírósági perek száma ennek ellenére elenyésző. Az Egyenlő Bánásmód Hatósághoz eddig beérkező 1000 panaszból 22 határozat, s mindössze egyetlen jogerős ítélet született. A többi vajon vaklárma volt? Sorozatunk első részében a nőkkel, melegekkel és idősekkel kapcsolatos eseteket vettük sorra.

Salgó Andrea (hvg.hu) Vállalkozás

Munkahelyi diszkrimináció Magyarországon - körkép II.

Solt Ignác, középkorú roma férfi betanított munkásnak jelentkezett a Benteler Autótechnikai Kft.-hez. A felvételi beszélgetés után már tesztet sem írhatott, jelentkezését - az Egyenlő Bánásmód Hatóság határozata szerint - származása miatt utasították el. Az eset nem egyedi, a fogyatékkal élőket hasonlóképp diszkriminálja a munkaadók többsége. Kérdés, van-e esély arra, hogy a hátrányos helyzetű csoportokat integrálni lehessen a munkaerőpiacra?