szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Szekeres Imre honvédelmi miniszter washingtoni tárgyalásain világossá tette, Magyarország, ha lehet, a közös európai energiapolitikai megoldást választja.

"Ha mód van a választásra, a
közös európai megoldásra szavazunk"
"Ha lehet és kell, Magyarország a Nabuccót választja, hiszen ez a közös európai energiapolitikai megoldást jelenti" - mondta a miniszter washingtoni látogatása végén, az amerikai fővárosban magyar újságíróknak tartott sajtótájékoztatóján helyi idő szerint csütörtökön. A Nabucco az Európai Unió által tervezett gázvezeték, amelynek az orosz Gazprom kezdeményezte Kék Áramlat vezeték a vetélytársa.
 
A miniszter a választás feltételeit illetően azt mondta, még nyitott kérdés, hogy mindkettő megoldásra van-e lehetőség, és nem mindegy, "milyen gázt használ fel a két csővezeték". Mint mondta, "választani pedig akkor kell, ha csak egyikre vagy másikra van lehetőségünk".
 
Szekeres Imre, mint beszámolt, minden tárgyalásán világossá tette: Magyarország arra törekszik, hogy ne függjön az energiaszolgáltatás tekintetében senkitől, az energiahordozók beszerzését diverzifikálja, és "ha választani lehet és választani kell, akkor olyan megoldásokat válasszon, amelyek a közös európai energiaszolgáltatást és - biztonságot garantálják, ebben az esetben a Nabuccót".
 
A politikus hozzátette, az amerikaiak üdvözölték azt a magyar álláspontot, hogy Magyarország nem akar egyoldalú függőséget és "természetesen, ha van mód választásra, akkor a közös európai energiapolitikai megoldást fogjuk választani". Minden valószínűség szerint nem véletlen, hogy Szekeres Imre éppen washingtoni tárgyalásai után tett ilyen nyilatkozatot az energiapolitikai vitában.
 
A honvédelmi miniszter - mint a magyar sajtó képviselőinek elmondta - azt is világossá tette, hogy Magyarországnak az általa jelzett energiapolitikai törekvése megalapozott, amelyet a kormány és a parlamenti pártok is támogatnak.
 
Az Európába telepítendő amerikai rakétavédelmi rendszer ügyében Szekeres Imre partnereinek kifejtette, ezt az eszmecserét a NATO tagállamok között is le kell folytatni, és Oroszországot is be kell vonni a párbeszédbe. Leszögezte ugyanakkor, hogy Oroszország "természetesen nem vétózhat".
 
Azzal kapcsolatban, hogy felvetődött-e washingtoni megbeszélésein Magyarország részvétele ebben a programban, Szekeres Imre azt válaszolta, "ilyen kérés nem hangzott el, nem is került szóba egyetlen tárgyaláson sem".
 
A honvédelmi miniszter - akit csütörtökön fogadott Robert Gates, a Pentagon vezetője - fontosnak nevezte látogatását az amerikai és a magyar kormány közötti kapcsolatok erősítése, valamint az amerikai-magyar katonai kapcsolatok bővítése szempontjából. Szekeres Imre pénteken New Yorkban folytatja programját.
 
A washingtoni nagykövetség tájékoztatása szerint, az utóbbi napokban Washingtonban tárgyalt Magyar Bálint fejlesztéspolitikai államtitkár is, aki mások mellett Mark Pekalával, a közép-európai térségért felelős helyettes külügyi államtitkárral, Adam Sterlinggel, a nemzetbiztonsági tanács kelet-közép-európai igazgatójával és George Atkinsonnal, az amerikai külügyminiszter tudományos tanácsadójával találkozott, ezenkívül ellátogatott a Holokauszt Múzeumba.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Szekeres bízik Fábry tisztességében, és bicskát visz

A közvélemény keveset tud arról, miért vannak magyar katonák külföldön, milyen a Magyar Honvédség, ezért hívott magával neves televíziós személyiségeket is iraki útjára – jelentette ki Szekeres Imre honvédelmi miniszter a Magyar Televízió Nap-kelte című műsorában.

HavariaPress Itthon

Fábry is elutazik Irakba Szekeressel

A Gyurcsány Ferencet élesen bíráló tréfáiról is elhíresült humorista, Fábry Sándor is elkíséri Szekeres Imre honvédelmi minisztert jövő heti, iraki útjára.