szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Százötvenhétmillió forintot nyert el az Észak-magyarországi Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság (Ékövizig) a Szlovákia - Ukrajna Szomszédsági Program keretében Környezetvédelmi a Gömör-Tornai karszt ivóvízbázisainak védelmére meghirdetett programban.

Csont Csaba elmondta: a magyarországi költségek fedezetételsősorban az Európai Unió állja, a fennmaradó részt pedig az állami támogatás és az Ékövizig által biztosított önrész adja. A szóvivő a pályázat előzményeivel kapcsolatban közölte: Magyarországon a legtöbb településen természetesnek tűnik, hogy korlátlan mennyiségben a megfelelő minőségű ivóvíz rendelkezésre áll. "A vízadó rétegek azonban, ahonnan az ivóvizet szolgáltatják, fajtájuktól függően többé vagy kevésbé ki vannak téve a felszíni hatásoknak, annak, hogy a felszínről valamilyen szennyezőanyag jut a vízbázisba" - részletezte.

Úgy fogalmazott, hogy azokat a vízbázisokat, amelyek földtanilag nem védettek, elérhetik a különböző szennyeződések, és utólag a vizet megtisztítani nagyon költséges feladat. "Ezért fontos feladat, hogy ivóvízbázisok ne szennyeződjenek el, és a jó vízminőséget megőrizzük" - tette hozzá. A vízbázisok hatékony védelme csak pontos ismeretekre alapozva jöhet létre. Ezt a munkát kezdheti el a vízügyi igazgatóság a szlovák-magyar határ menti térségben Becskeháza, Égerszög, Gömörszőlős, Imola, Kelemér, Szin, Szőlősardó, Tornaszentjakab, Trizs, és Varbóc települések vízbázisain.

A határhoz közel eső településeken a vízbázisvédelmi kérdéseket is, mint a környezetvédelmi feladatok nagy részét nem lehet a határ két oldalán elkülönülten kezelni. Pontosan a határ menti régiók együttműködésének - kereskedelem, kulturális, környezetvédelmi, természetvédelmi területeken való együttműködésének- elősegítésére jött létre az INTERREG pályázati forma. Az ÉKÖVIZIG a Szlovákia - Ukrajna Szomszédsági Program keretében támogatást nyert az említett települések vízbázisainak védelmi megalapozására, a mintegy másfél éves munka 2008 áprilisában fejeződik be. A projekt célja a tíz település felszín alatti vízkészletének megóvása és az ivóvízkincs fenntartható használata mellett a szlovák oldali viszonyok megismerése, a közös vízbázisvédelmi munka erősítése. A munka tehát európai uniós támogatással, magyar-szlovák határon átnyúlóegyüttműködéssel valósul meg. Szlovákiai partner Tornalja város önkormányzata. Beszámolt arról, hogy a feladat végeztével javaslat, intézkedési terv születik arról, hogy mit kell tenni a vízkészletek megőrzése érdekében. Fontos, hogy ezek a védelmi intézkedések a térség és a települések fejlődésével összhangban szolgálják majd a lakosság és a gazdálkodók érdekeit - jegyezte meg a szóvivő.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!