szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Wittich Tamás, a Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőség vezetője szerint a jövőben a főfelügyelőség a VPOP-val és az APEH-hel közösen gyakoribbá teszi és bővíti az ellenőrzéseket a főleg távol-keleti cikkeket forgalmazó piacokon. Ezt Wittich Tamás csütörtökön a kormányszóvivői tájékoztatón jelentette be.

A főhatóság vezetője szerint erre azért van szükség, mert az elmúlt hetekben számos olyan bejelentés, illetve az EU riasztási rendszerén keresztül érkezett jelzés erősítette meg, hogy néhány, Távol-Keletről érkező termék komoly veszélyt jelent a fogyasztókra. Ezek között számos gyermekjáték, illetve gyermekhasználati eszköz volt.

Wittich Tamás elmondta: legutóbb a sajtóból értesültek arról, hogy Új-Zélandon egy olyan gyermekpizsamára figyeltek fel a fogyasztóvédők, amely formaldehidet tartalmaz, ez az anyag pedig kifejezetten káros a gyermekekre. Az ezzel kapcsolatos mintabegyűjtést elkezdte a főhatóság, és napokon belül tájékoztatja a lakosságot, hogy Magyarországon forgalomba került-e ilyen gyermekpizsama - mondta Wittich Tamás. Hozzátette: a formaldehidet tartalmazó pizsamák Kínából származtak.

A főigazgató szólt arról, hogy Magyarország, mint az Európai Unió tagállama már korábban bekapcsolódott az unió árucikkeket figyelő fogyasztóvédő szolgálatába, az úgynevezett Rapex figyelőhálózatba, amely folyamatosan értesíti a magyar hatóságokat a tagországok területén észlelt és lefoglalt veszélyes árucikkekről. A Rapex-rendszer révén 580 olyan riasztás érkezett Magyarországra, amelyben felhívták a magyarországi fogyasztóvédők figyelmét valamely unióban betiltott, vagy észlelt veszélyes termékre.

A főhatóság vezetője szerint a fogyasztóknak különösen az unión kívülről, az úgynevezett harmadik országból érkező termékek esetében kell a vásárlásra nagyobb figyelmet fordítaniuk. Ajánlatos megnézni, hogy a terméket ellátták-e címkével, szerepel-e rajta a gyártó, a forgalmazó, illetve az importőr neve.

Wittich Tamás különösen három termékcsoport esetében intette fokozott óvatosságra a vásárlókat. Termékbiztonsági szempontból különösen figyelni kell a gyermekjátékokra, a villamos ipari cikkekre, illetve általánosságban a gyermekek használati eszközeire.

A főfelügyelet az elmúlt időszakban 33, valamilyen módon a gyermekeket érintő terméket vont ki a forgalomból. Emellett a veszélyes termékek között slágercikknek számítanak a karácsonyi fényfüzérek is - említette a főigazgató. Ugyanilyen veszélyes áru lehet bármilyen, a gyermekek számára készült eszköz. Ennek kapcsán elmondta, legutóbb a Rapex-rendszerben jelezték, hogy Németországban, Ausztriában, illetve Svájcban betiltottak olyan bébielőkéket, amelyek a gyermekek egészségére veszélyes anyagokat tartalmaztak.

Arról is szólt, hogy a legutóbbi Új-Zélandon észlelt esettel kapcsolatban elmondta: Magyarországon az ellenőrzéseket kifejezetten textiltermékekhez értő szakemberek végzik a fogyasztóvédelmi felügyelet részéről.

Wittich Tamás az MTI-vel közölte: szeptember elsejétől kezdi meg munkáját a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság, amely a tervek szerint már az idén mintegy 360 fővel őrködik azon, hogy Magyarországon csak biztonságos árucikkeket hozzanak forgalomba.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Fogyasztóvédelmi panaszfal a neten: panaszkodjon Ön is!

Fogyasztóvédelemmel kapcsolatos kérdéseket, panaszokat válaszolnak meg szakértők a www.panaszfal.hu című honlapon - mondta Siklósi Máté, a weblapot kezelő civil szervezet, az Érdekvédelmi Tanácsadók Országos Szövetségének (ÉTOSZ) főtanácsadója.

MTI Itthon

Fogyasztóvédelmi ellenőrzések a piacokon: "kisebb súlyú problémak"

Van értelme a piacok fogyasztóvédelmi ellenőrzésének, mivel a tapasztalatok azt mutatják, a kifogások kisebb súlyúak - mondta Wittich Tamás, a Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőség (FvF) főigazgatója, szombaton a fővárosi Lehel téri piacon megtartott kormányszóvivői tájékoztatón.

Salgó Andrea (hvg.hu) Vállalkozás

Feketelistán a fogyasztókat megkárosító cégek

Többet ütöttek be a kasszánál, mint ami a polcon volt, új árat kértek használt termékért, nem adtak magyar nyelvű leírást - csupán néhány panasz a többezerből, ami a Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőséghez érkezett. Szeptembertől feketelistára kerülnek a fogyasztókat megkárosító cégek is.

MTI Itthon

Az MDF fogyasztóvédelmi feketelistát akar

Herényi Károly, az MDF parlamenti frakciójának vezetője azt kéri a Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőség főigazgatójától, hozza nyilvánosságra a fogyasztóvédelmi törvényt be nem tartó vállalkozások, éttermek és boltok nevét.