szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Sérti az alkotmányos szervek demokratikus együttműködését, ha az Alkotmánybíróság felkészültségét, pártoktól való függetlenségét más, közhatalmat gyakorló szervek kétségbe vonják – tartalmazza az Alkotmánybíróság (AB) állásfoglalása.

Az AB „az elmúlt napokban az Alkotmánybírósággal kapcsolatban elhangzott egyes kijelentésekről” szóló állásfoglalásában közli: „sérti az alkotmányos szervek demokratikus együttműködését, hogyha az Alkotmánybíróság szakmai felkészültségét és a politikai pártoktól való függetlenségét bármely döntése kapcsán más, közhatalmat gyakorló szervek kétségbe vonják”.

Különösen súlyosnak tartja az AB, ha alkotmányos szervek vezetői és tagjai a testület alkotmányos jogállam melletti elkötelezettségét és pártatlanságát a politikai nyilvánosság előtt vitatják. Mindenkinek jogában áll véleményt nyilvánítani a döntéseikről – fogalmaz állásfoglalásában a testület –, azt azonban elfogadhatatlannak tartja, hogy a hozzáértésüket és függetlenségüket kétségbe vonják a politikai szervezetek vezetői pusztán azért, mert az Ab valamely döntése „nem felel meg politikai elvárásaiknak”.

Népszavazási kérdésekkel kapcsolatban az Alkotmánybíróság „kizárólag azt vizsgálja, hogy az adott kérdésben alkotmányosan – az alkotmány és a hatályos jogszabályok alapján – megengedhető-e a népszavazás. Döntése semmiképpen sem értékelhető magának a kérdésnek a támogatásaként vagy elutasításaként” – fejeződik be az AB testületének állásfoglalása.

Hétfőn az Országgyűlésben Gyurcsány Ferenc miniszterelnök azt mondta: nagyon sokat árt Magyarországnak, ha lényegében költségvetési kérdésekről lehet szavazni. A kormányfő hangsúlyozta: tudomásul veszi az AB népszavazási kérdéseket érintő korábbi döntését, de hibának tartja, nem ért vele egyet. Felelős polgári demokráciában olyan kérdést feltenni a választóknak, hogy szeretnének-e valamilyen közszolgáltatásért kevesebbet fizetni, adót, járulékot csökkenteni, nem szabad – mondta, hozzátéve, hogy a kérdéseket az Ab nem tartotta a költségvetéssel összefüggőnek, most mégis mindenki arról beszél, hogy honnan lesz pénz, honnan pótolják a kieső összegeket.

Az Alkotmánybíróság referendumot engedélyező döntése lejáratta a népszavazás intézményét – mondta hétfőn Kóka János. Az SZDSZ elnöke szerint a költségvetést érintő kérdésekről volt szó a vasárnapi népszavazáson, de miután az Alkotmánybíróság megengedte a referendum kiírását, a kieső bevételek nem pótolhatóak költségvetési forrásokból.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Die Presse: a magyar kormányfő fittyet hány a pofonra

Az osztrák konzervatív lap beszámolója szerint a referendum kimenetele egyáltalán nem könnyítette meg az amúgy is nyomás alatt álló balliberális kormány helyzetét, ellenkezőleg: Gyurcsány csattanós pofont kapott a választókról.

Vélemény

Tölgyessy: egy középszerű vezető is jobb lenne

Gyurcsány Ferenc vasárnap nagyon megégett, szinte képtelenség lesz őt életben tartani 2010-ig. Orbán Viktor a vártnál is nagyobbat győzött, de nehéz helyzetbe kerülhet, ha megnyeri a következő parlamenti választást: nem tudni, honnan talál forrásokat politikájához – mondta Tölgyessy Péter a Kossuth Rádióban hétfőn.

MTI Itthon

Horn Gábor elnézést kér

Választási éjszakákon mindig szabadabban nyilatkozik az ember – főleg ha azt gondolja, nem a kameráknak beszél - áll az SZDSZ ügyvivőjének közleményében. Előtte a Hír TV kamerája rögzítette, amint Horn Gábor trágárkodva kommentálja a kormányfő szavait.

hvg.hu Vélemény

Horn Gábor: "Azt mondták Feri, menj a p...ba, valljuk be"

A HÍR TV árulkodó felvételén Horn Gábor Kóka Jánosnak kommentálja Gyurcsány Ferencnek az MSZP választási központjában elmondott magyarázatát, hogyan kell értelmezni a népszavazás eredményét. Horn véleménye finoman szólva eltért a a kormányfő álláspontjától.

MTI/hvg.hu Gazdaság

Financial Times: a befektetői aggodalmakat növeli a népszavazás

Magyarország politikai stabilitása és a külföldi befektetőket vonzó képessége körül vet fel aggályokat a hétvégi népszavazás eredménye - vélte kedden, Brüsszelben megjelenő kontinentális kiadásában napvilágot látott cikkében a Financial Times című brit napilap.

Itthon

Népszavazás után: mire számítsunk?

A vasárnapi népszavazás nemcsak a három díj, hanem, meglehet, Gyurcsány Ferenc kormányfő sorsát is megpecsételte. A szocialisták aligha vele együtt vágnak neki a soron következő parlamenti választásoknak. Beindulhat a koalíciós kármentés. Nagy kérdés, Orbán Viktor és a Fidesz mihez kezd majd nem várt arányú győzelmével.

MTI Itthon

Gyurcsányék sem tudtak ellenállni a „csábításnak”

Gyurcsány Ferenc miniszterelnök szerint 2002 és 2006 közötti tevékenységével a koalíció is hozzájárult ahhoz, hogy olyan kérdéseket lehetett feltenni a választóknak, amikről a népszavazáson döntöttek. A kormányfő erről napirend előtti felszólalásában beszélt, hétfőn az Országgyűlésben.

Pelle János Vélemény

Pelle János: Meddig duzzoghat Gyurcsány?

Gyurcsány Ferenc meg sem várta a március 9-iki népszavazás eredményének kihirdetését, máris a nyilvánosság elé állt. Közölte: a kormány már április elsejével eltörli a vizitdíjat és a kórházi ágydíjat. A költségvetés nem pótolja a kieső költségeket. Üzenete világos: a nép megérdemli a sorsát, szenvedjen azért, mert hagyta magát az orránál fogva vezetni az ellenzéki demagóg propagandától.