szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az élelmiszerláncról és felügyeletéről szóló törvény várhatóan még az első fél évben hatályba lép - jelentette ki Gráf József földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter szerdán a kormányülést követő kormányszóvivői tájékoztatón.

A kormány szerdai ülésén tárgyalta első olvasatban az élelmiszerláncról és felügyeletéről szóló törvényt. Az új jogszabály négy másikat vált fel, amelyek eddig az élelmiszerbiztonságot szavatolták Magyarországon. Az új törvény értelmében az élelmiszerbiztonságért a földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter lesz felelős, ő felügyeli az egységes élelmiszerlánc-biztonsági szervezetet. 

Az új szervezet, a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal (MSZH) szervezeti keretein belül mintegy 2500 ember foglalkozik az élelmiszerbiztonság felügyeletével, ellenőrzésével. A szervezet hatásköre a szántóföldtől a fogyasztó asztaláig terjed. Nem foglalkozik viszont olyan humánegészségügyi kérdésekkel, mint az ételmérgezések kivizsgálása. A fogyasztó esetleges megkárosítását  a fogyasztóvédelem felügyeli a továbbiakban is. Az új szervezet feladata lesz, hogy hatékonyan fellépjen a mező- és az élelmiszergazdaságban a feketegazdaság tevékenysége ellen.  

Gráf József nem tudott pontos választ adni, hogy az élelmiszerbiztonság garantálása mennyibe kerül éves szinten az állami szervezeteknek. Úgy fogalmazott, az emberi egészség és az élelmiszerbiztonság minden pénzt megér. Az agrártárca irányítója utalt arra is, hogy az állam nem vonulhat ki az élelmiszerbiztonság, az élelmiszerellenőrzés területéről. Ebben a szemléletben változás történt az Európai Unióban is, nem csekély mértékben "magyar hatásra" - jegyezte meg. A magyar mezőgazdaságban mintegy 4-5 százalékos a tárolási veszteség, míg az élelmiszergazdaság területén az előállítás során 15-20 százalék veszteség keletkezik, ami  mérsékelhető az új ellenőrzési rendszer segítségével - mondta a miniszter.
 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Plázs

Világméretű stop az egészségtelen élelmiszerek reklámjának?

A Fogyasztók Világszervezete (Consumers International - CI) és az Elhízás Elleni Nemzetközi Akciócsoport (International Obesity Taskforce - IOTF) által kidolgozott nemzetközi kódrendszer szerint reggel 6 és este 9 óra között minden elektronikus médiumban tilos az egészségtelen élelmiszerek reklámja. A Országos Fogyasztóvédelmi Egyesület (OFE) egyetért a nemzetközi kampánnyal.

MTI/hvg.hu Gazdaság

A FAO szerint megállíthatatlan az élelmiszerek drágulása

Egyelőre feltartóztathatatlan az élelmiszerek drágulása, és nem valószínű, hogy az árak valaha is visszaesnek a korábbi, alacsony szintre, vélik az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) szakértői. Az árak stabilizálódására az elemzők szerint hosszabb távon lehet számítani.