szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Fidesz felszólítja a kormányt: ne próbálkozzon azzal, hogy visszahozza a tandíjat; erről a párt egyik országgyűlési képviselője beszélt vasárnap, Budapesten. Az MSZP közölte: a népszavazás nem vonatkozott arra, hogy az állami támogatásokat jobban kössék hozzá a hallgatói teljesítményekhez. A Kormányszóvivői Iroda tudatta: egyelőre semmilyen döntés nem született.


"Határozottan felszólítjuk a Fidesz nevében a kormányzatot arra, hogy fejezze be a trükközést, fejezze be a mellébeszélést, és (...) verje ki végre a fejéből a tandíjat!" - közölte Ágh Péter sajtótájékoztatón. Hozzátette: ne próbálkozzanak semmiféle olyan előterjesztéssel, ami szembe megy az emberek akaratával.

Közölte: a választók a népszavazáson egyértelműen elutasították a tandíj bevezetésének kormányzati szándékát, elutasították a kormány oktatáspolitikáját. Ám, úgy látszik, Gyurcsány Ferenc folytja azt a gyakorlatot, hogy nem veszi figyelembe az emberek véleményét.

A kormány nem azon gondolkodik, hogy miként lehetne pótolni a kieső bevételt, hanem azon, hogyan lehetne visszahozni a tandíjat a felsőoktatásba - mondta Ágh Péter, majd hozzátette: ösztöndíjjal kellene a hallgatókat arra ösztönözni, hogy jobban tanuljanak, nem tandíjjal kellene őket riogatni.  

Kérdésre válaszolva elmondta: korábban a Hallgatói Önkormányzatok (HÖOK) fejtette ki azt a véleményét, hogy valószínűleg politikai megrendelésre veszi ismét elő a tandíj kérdését a Rektori Konferencia. A testület április 22-re ígérte javaslatát, ám erről a koncepcióról miniszterelnök egy kereskedelmi televízióban már korábban beszélt.

A testület nyilvánosságra kerül javaslata szerint a felsőoktatásban a második évtől teljes átjárhatóság lenne az államilag finanszírozott és a tandíjas képzés között. Az, hogy ki melyik kategóriába kerül, az az elért tanulmányi eredmény függvénye lenne.

A Kormányszóvivői Iroda közleményben reagált: a Rektori Konferencia javaslata arra vonatkozott, miként lehet az átjárhatóságot és a teljesítményre való ösztönzést bevinni a rendszerbe. A kormány azonban egyelőre semmiféle döntést nem hozott, egyedül - a népszavazási eredménynek megfelelően - módosította a jogszabályokat. Az oktatási tárca vezetője a népszavazás után éppen azért hívta egyeztetésre a szakmai szervezeteket, hogy megismerje azok álláspontját.

Legnagyobb ellenzéki pártként a Fidesznek is lehetősége nyílna arra, hogy a társadalommal megismertesse javaslatát, de ahogy egyetlen más kérdésben, úgy ebben sincs a Fidesznek elképzelése - olvasható a közleményben.

Tatai-Tóth András, az MSZP parlamenti frakciója oktatási és kulturális munkacsoportjának vezetője azt mondta: a Fideszt az oktatáspolitikában is az vezérli, hogy megakadályozza az előremutató megoldások bevezetését.

Természetesen a népszavazás eredményét figyelembe veszik, ugyanakkor a népszavazás nem vonatkozott arra, hogy az állami támogatásokat jobban kössék hozzá a hallgatói teljesítményekhez. Ezen az úton éppen az ifjúság, az ország érdeke miatt el fognak indulni - jelentette ki.

Hangsúlyozta: az átalakítás lényege, hogy az állam nem fizetné évekig azokat az államilag támogatott hallgatókat, akik nem teljesítik kötelezettségüket. A gyengén teljesítőket átsorolnák a költségtérítésesek közé. Utóbbiak közül pedig a legjobbak átkerülnek az államilag támogatottak közé.

Megjegyezte: az átalakítás során figyelembe veszik a színvonal emelését és az igazságosság elvét és meg fogják szerezni az átalakításhoz a szakmai és laikus közvélemény támogatását is.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!