szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Népszabadság információi szerint Fodor Gábor SZDSZ-elnök elsősorban nem is a miniszterelnök cselekvési programjáról, hanem a szakértői kormány felállításának menetrendjéről egyeztetne.

A napilap pénteki számában megjelent cikk felidézi, hogy a liberálisok pénteken összeülő ügyvivői testülete minden bizonynyal elfogadja Gyurcsány Ferenc tárgyalásra hívó felkérését, ám az egyelőre kérdéses, hogy milyen felhatalmazással mehet egyeztetni az SZDSZ-delegáció.

A miniszterelnök ugyanis arról a cselekvési programjáról kíván tárgyalni, amit az SZDSZ a múlt héten elutasított. A liberálisok nemcsak a tartalmi kifogások miatt mondtak nemet a Megegyezés című programra, hanem azért is, mert hiteltelennek tartják a kormányfőt. A megállapodás esélye így minimális.

A lap értesülése szerint Fodor Gábor pártelnök elsősorban nem is a programról, hanem a szakértői kormány felállításának menetrendjéről egyeztetne. Szakértői kormányról viszont csak akkor lehet szó, ha már nem Gyurcsány a miniszterelnök. 

Erről kellene tárgyalni a miniszterelnökkel, és ezért is tartják csapdának a kormányfő tárgyalási ajánlatát. Ráadásul, ha programvitába bocsátkoznak, színvallásra kényszerülnek az általuk követelt jelentős állami kiadáscsökkentés kapcsán - írja a lap. Blöff vagy sem (Horn Gábor ügyvivő szerint nem az, hanem reális lehetőség), a szakértői kormány egyet jelent azzal, hogy az SZDSZ leszavazza a jövő évi költségvetést, megbuktatva Gyurcsány Ferencet, majd 2009 elején, szándékaik szerint már egy pártoktól független szakértő vezetésével állna föl új kabinet. Kérdéses, hogy ennek az elképzelésnek sikerül-e megnyerniük a többi pártot.

Nem kell mindenkinek megfelelni - nyilatkozta erről a minap Fodor Gábor, akinek szavait egyik ügyvivőtársa úgy "fordította": elég, ha a szocialistákkal sikerül megegyezni, s akkor létrejöhetne a "szakértői koalíció" - olvasható a Népszabadságban.
 
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Orbán: szakértői kormány, vagy előrehozott választás

A Fidesz elnöke szerint 2006 "az öntudatra ébredés éve". Kijelentette: minden erejével azon van, hogy Magyarország ne kerüljön olyan helyzetbe, amikor neki egy, a demokráciára veszélyt jelentő beteges hazudozóval kell tárgyalnia. Orbán Viktor a Heti Válasznak adott interjút. A lap egyik kérdésében foglalt forradalom szót pedig nem javította ki.

Itthon

Szakértői kormányt vagy előrehozott választást sürgetnek Demjánék

Szakértői kormány felállítását sürgeti a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége. Demján Sándor, a VOSZ ügyvezető elnöke a szervezet küldöttgyűlése után úgy fogalmazott: olyan kormányra van szükség, amelynek többsége van a parlamentben, és azonnal megkezdi a reformokat – olvasható az InfoRádió weboldalán.

MTI Választás 2006

Kuncze: nincs meg az egyetértés a szakértői kormányhoz

Kuncze Gábor szerint nincs meg egy szakértői kormányhoz szükséges közösen kialakítható program - a szabaddemokrata pártelnök a Magyar Televízió Nap-kelte című műsorában pénteken azt is közölte, hogy nem is látja esélyét annak, hogy ez kialakuljon.

MTI Itthon

Bihari Mihály nem szerepelne szakértői kormányban

Bihari Mihály nem lenne egy esetleges szakértői kormány feje, hiába röppentette föl ma nevét a Nézőpont Intézet. A magát "konzervatív-liberális szellemi műhelyként" meghatározó szervezet ma javasolta, legyen ő egy szakértői kormány miniszterelnöke.

Vélemény

A szakértői kormány csapdája

A szakértői kormány ígérete kétszeresen is csapda. Csapda a választópolgároknak, és csapda a volt koalíciós társaknak, az SZDSZ-nek és az MSZP-nek is.