szerző:
Benkő Eszter
Tetszett a cikk?

A vezető pozíciót betöltő női köztisztviselők kevésbé korruptak, mint férfi kollégáik – derül ki egy Finnországban készült felmérésből, illetve ezt támasztja alá egy korábbi, a Világbank által készített tanulmány is.

Budapesten gyűlt össze tizennyolc ország ügyészségi vezetője, hogy megossza egymással a korrupció és a pénzmosás elleni küzdelemmel kapcsolatos ismereteit. Unalomig ismételt tézis: mivel a „fehérgalléros” bűnözés határokon átnyúló jelenség, a hatékony fellépés nemzetközi összefogást igényel. Ettől még persze igaz lehet. Kovács Tamás legfőbb ügyész szerint a korrupció és a pénzmosás elleni harcban a más országokkal való együttműködéshez a jogharmonizáció és a nemzetközi jogsegély szolgálatok mellett a rendszeres tapasztalatcsere is elengedhetetlen.

Ami a hazai korrupciót illeti, a konferenciát megelőző hét eseményei több fronton igazolták a téma aktualitását, noha az egybeesés a véletlen műve. A Transparency International (TI) múlt héten napvilágot látott jelentése borús képet festett a magyar korrupciós helyzetről, a világ országai között elfoglalt pozíciónk romlott, a 39. helyről a 47-ikre estünk vissza. Szeptember 25-én az APEH ellenőrzési osztályvezetőjének vesztegetési ügye kavart nagy port, az adóhivatal munkatársa kétmillió forintot kapott volna egy vagyonosodási vizsgálat kedvező kimeneteléért. Az ügyésztalálkozó első napján pedig ritkaság számba menő ítélet borzolta a kedélyeket: első fokon 6 év letöltendő szabadságvesztésre ítéltek egy a korábban korrupciós ügybe keveredett volt szabolcsi ügyészt.

Magyarország a közepesen korrupt országok közé tartozik, Finnország és az Egyesült Államok kivételével a konferencián résztvevő nemzetek mindegyike mögöttünk szerepel a TI listáján. A „sereghajtónak” mondható, erősen korrupt Kirgizisztán és Üzbegisztán például a 166. helyen osztozik, Kazahsztán a 145., de főügyészi szinten képviseltette magát az eseményen a 134. Ukrajna, a 109. Örményország, a 102. Mongólia vagy a holtversenyben 85. helyen álló Szerbia, Albánia és Montenegró is.

Szinte valamennyi országra igaz, hogy a pénzmosás és a korrupció elleni tevékenységet az ügyészség egy speciális, erre kijelölt egysége végzi és koordinálja, a fehérgalléros bűncselekmények összetettségük miatt olyan jól képzett ügyészek alkalmazását kívánják, akik képesek átlátni a pénzügyi tranzakciók bonyolultságát.

Mosoda
A pénzmosás kifejezés állítólag magától Al Caponétól származik: az 1920-as évek hírhedt, chicagói gengsztere a célból, hogy alvilági ügyleteiből származó jövedelmét leplezze, ügyvédei tanácsára pénzbedobós mosodahálózatot hozott létre. Az önkiszolgáló mosoda praktikuma abban rejlett, hogy jelentős készpénzforgalmat bonyolított, így a befolyt bevételhez szinte észrevétlenül hozzácsapták a bűncselekményekből származó illegális jövedelmet, ezáltal látszólag tiszta forrásból származtak. Al Caponét egyébként végül adócsalás miatt börtönözték be 1931-ben.
Míg az Egyesült Államokban a pénzmosás atyjának, Al Caponénak ügyletei már az 1920-as években folynak, Magyarország csak a rendszerváltás óta ismerkedik a fogalommal. A bűncselekményből származó pénz legalizálásának szankciói már 1994-ben bekerültek a Btk.-ba, 2002-ig mégis mindössze ötször emeltek vádat pénzmosás bűncselekménye miatt, azóta is mindössze évi négy–öt ilyen esetre derül fény. A Legfőbb Ügyész szerint ez rámutat arra, hogy a megfelelő jogi megoldások nem elegendőek.

Másutt sem könnyű. A macedón gyakorlat például azzal igyekszik növelni a felderítés hatékonyságát, hogy az ügyvédeknek törvényes kötelezettségük jelenteni, ha ügyfelük tevékenysége kapcsán olyan információk kerülnek birtokukba, amelyek felvetik a pénzmosás gyanúját. Kovács Tamás szerint az ügyvédi titok szigorú védelme miatt a hazai jogalkotásban ilyen biztosan nem várható.

A vagyonelkobzás terén viszont pl. Amerika lehet Magyarország előtt a követendő példa. A konferencián Richard Weber, az amerikai igazságügyi minisztérium vagyonelkobzási és pénzmosás elleni részlegének vezetője, illetve az FBI egyik különleges ügynöke világított rá arra, miért oly lényeges a vagyonelkobzás. Egyrészt, mert elvonja a szervezett bűnözés fenntartásához szükséges forrásokat, másrészt, mert kárpótolható vele a károsult, aki akár lehet maga a megrövidített állam is. A legfőbb ügyész szerint hasznosítani fogják az elhangzottakat, ehhez jogalkotási kezdeményezések kellenek.

Örményországban ez évtől a korrupcióellenes szemlélet helyett kapott az oktatásban. Kovács Tamás ezt is követendő mintának tekinti, mivel a jogkövető magatartáshoz ismerni és érteni kell a jogot, így elképzelhetőnek tartja, hogy az iskolákban, a munkahelyeken, a közhivatalokban rendőrök és jogászok segítsék a jogi ismeretek terjesztését.

Átgondolandó az a macedón gyakorlat is, miszerint az ilyen esetet jelentő köztisztviselőt a szemtanúknak is biztosított védelem illeti meg. Hasonló módon jár el Amerika is az úgynevezett „sípfújókkal”, akik információikkal feltárnak, elindítanak egy-egy korrupciós botrányt. A Gallup Intézet felmérése szerint Magyarországon 2007-ben ezer megkérdezettből 95 főnél fordult elő, hogy magánszemély vagy tisztviselő csúszópénz fizetését várta el tőle. Az érintettek az esetek mindössze hat százalékát jelentették valamely hatóságnál.

A konferencia egyik alapvető konklúziója szerint a korrupció elleni küzdelem sikere 3 pilléren nyugszik, úgy mint megfelelő jogszabályok, szigorú szankciók és elítélő társadalomszemlélet. A Transparency listáján 2. helyről 5. helyre visszacsúszott Finnországban a mindennapos korrupció nem létezik. Karl J. Lehmus, a skandináv ország belügyminisztériumának főnyomozója szerint a finn recept legfontosabb összetevői a szigorúan jogkövető társadalom és az értékeken alapuló, jól megfizetett köztisztviselői hálózat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

NBH: a pénzmosást leplezhetik az uniós támogatások

A Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) szerint nem zárható ki, hogy az országba érkező uniós támogatási források pénzmozgásait szervezett bűnözői csoportok pénzmosás-gyanús tevékenységük leplezésére akarják fordítani - derült ki az NBH elmúlt évi tevékenységéről készített évkönyvből.

MTI Itthon

A magyarországi korrupcióról ír a Frankfurter Allgemeine Zeitung

Terjed a hétköznapi korrupció Magyarországon címmel közölt terjedelmes cikket szerdán a Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ). Reinhard Olt budapesti keltezésű írásának bevezetőjében hangsúlyozta: a magyaroknak csaknem a fele nem bízik abban, hogy a parlamenti pártok képesek megfékezni a korrupciót. Az ellenzék pedig azt állítja, hogy az európai uniós támogatási pénzek Magyarországon „központilag irányítva tűnnek el”.

Vélemény

Mózer András: a korrupcióellenes harc rendhagyó formái

A kormányozhatatlanság nálunk nem azt jelenti, hogy az emberek politikusokat vacsorálnak. A szétesés az, amit magunk körül látunk: nem bízunk a másikban, a zebránál ütjük el a gyalogost, adót - kormányoktól függetlenül - lehetőleg nem fizetünk, a mindent átható korrupciót pedig az élet természetes részének tekintjük.

Hét nap

Számítógépes pénzmosás

Számítógépes bűnözők július 15-e és 17-e között Magyarországra utalták a minszki Kredekszbank 1,5 millió dollárját.

Vélemény

„A korrupció megfertőzheti az egész magyar gazdaságot”

Az utóbbi időben megszaporodtak a munkaadók , a hazai és külföldi befektetők szervezetei, illetve a Fidesz vezetői közötti tárgyalások. Mindkét fél készül arra az időszakra, amikor a mostani ellenzék kerül kormányra. A multik fő óhaja: a feketegazdaság visszaszorítása, a közbeszerzési törvény módosítása, a korrupció felszámolása, adóreform, mindennek révén a tisztességes verseny feltételeinek megteremtése – mutatott rá Rudnay János, a Nemzetközi Vállalatok Magyarországi Társasága (NVMT) elnöke.

hvg.hu Shake

Ahol nincs korrupció

Sorozatunkban a világ különböző városaiban élő magyarok és helyiek osztják meg velünk tapasztalataikat választott otthonukról, szülőhelyükről és a környék nevezetességeiről.

Vélemény

Korrupciós Citrom-díj Magyarországnak

Lassan, de trendszerűen itatja át életünk minden szegletét a baksiskultúra. Alig vált publikussá a Transparency korrupcióindex-jelentése, máris tetten értek egy APEH-osztályvezetőt. Méghozzá kétmilliós vesztegetés bekaszálása során. S ez, látható tünetként alátámasztja a nemzetközi szervezet diagnózisát. Eszerint a 39. helyről a 47.-re csúsztunk vissza a becsületességi ranglistán.

MTI Itthon

A rendőrség is nyomozna pénzmosási ügyekben

Egy őszi törvénymódosítás január elsejétől a rendőrségtől a vámőrség hatáskörébe sorolta a pénzmosás nyomozását; Bencze József országos rendőrfőkapitány szerint azonban a rendőrök jövőben is nyomozhatnak pénzmosási ügyekben - írta a hétfői Népszabadság.

hvg.hu Vállalkozás

Pénzmosás elleni törvény: határidő közeleg

Az új pénzmosási irányelvek magyar jogba történő átültetése miatt tavaly decemberben hatályba lépett a pénzmosás és terrorizmus finanszírozása megelőzéséről és megakadályozásáról szóló törvény. Ennek értelmében az érintett cégeknek a törvényben meghatározott kötelezettségek teljesítésére egy belső szabályzatot kell készíteniük, amelyet a pénzügyi felügyeletnek március 15-ig el kell juttatniuk.

MTI Itthon

Milliárdos adócsalást és pénzmosást derítettek fel

Alig egy év alatt több milliárd forintot mosott tisztára egy bűnözői csoport, amely adót is csalt külföldi állampolgárok neve alatt futó társaságok nevében; hat ember előzetes letartóztatásba került - számolt be a csaknem fél évig tartott nyomozás adatairól a vámőrség szerdai fővárosi sajtótájékoztatóján.

hvg.hu Gazdaság

Ernst & Young: a hazai vezetők nem akarnak szembesülni a korrupcióval

Nehéz pontosan megítélni, vajon növekszik-e a korrupció itthon és világszerte. De az biztos, hogy a jelenlegi mértéke jelentős kihívást jelent mind a vállalatok, mind a törvényhozók számára. Az Ernst & Young tizedik, a vesztegetés és korrupció gyakorlatáról szóló nemzetközi felmérése azt vizsgálta, hogyan látják a vállalati vezetők saját cégük és államuk felkészültségét ezen a téren.