szerző:
Csikász Brigitta
Tetszett a cikk?

Pénzmosás gyanúját veti fel a politikai életben ismeretlen Tiszta Energiával Magyarországért Párt (TEMPO) szerint, hogy egy hat éve törölt felszámoló cégnek, a Kossuth Holding Vagyonkezelő Rt.-nek a cégnyilvántartásba át nem vezetett jogutódja bankszámlát nyitott a felszámolás alatt álló Radius Hungaricus Rt.-nek (RH).

Tizennyolc éve húzódik a felszámolása a Radius Hungaricus Rt.-nek (RH), amelynek nemrég egyik hitelezője lett a TEMPO. A párt eljárási szabálytalanságokra bukkant, szerintük például törvénytelen, hogy a regisztrált felszámoló folyószámlát nyitott a vagyontalan, hitelezőinek fizetni nem tudó Radius Hungaricusnak egy takarékszövetkezetben. Mindezek miatt a párt eljárások sorozatát indította meg a hatóságoknál, hogy érvénytelenítsék a felszámolást.

A Radius Hungaricus Rt.-t 1989-ben alapították Szombathelyen. Főrészvényese, a Rádiusz Kisszövetkezet 40 millió forintos hányaddal rendelkezett a 63 milliós alaptőkéből, a többit néhány gazdálkodó szervezet és több száz magánszemély jegyezte. A cég – amelyhez számtalan tevékenységi kör volt bejegyezve – részvényeseinek évi 25 százalék osztalék fizetését ígérte az 1989-ben kibocsátott és lejegyzett 420 millió forintnyi törzsrészvény után. De a vállalkozás nem volt sikeres, és a Vas Megyei Bíróság 1991 júliusában elrendelte a felszámolását, amelynek lefolytatására a Pénzintézeti Központot, majd 1993-ban az Innotech Műegyetemi Innovációs Park Kft.-t jelölte ki, amely 1997. december 30-án közölte a hitelezőkkel, hogy a Radiusnak nincs a részvénytulajdonon alapuló követelések kiegyenlítésére szolgáló vagyoni fedezete, és erre hivatkozva kérték is a felszámolási zárómérleg elfogadását.

Ezt követően – 1999. december 14-étől – a Radius Hungaricus megszüntetését a Kossuth Holding Vagyonkezelő Rt. folytatta. A felszámoló cég azonban végelszámolás útján 2003. október végén megszűnt, s ezt megelőzően ő maga kérte a felszámolói névjegyzékből való törlését. Ez 2002. október 31-én meg is történt, ezért a Vas Megyei Bíróság 2003 márciusában új felszámolót jelölt ki a Kossuth Holding Válságkezelő és Felszámoló Zrt. személyében. Ám ezt a változást kérelem hiányában nem vezették át a közhiteles cégjegyzéken, így az 1991-ben indult felszámolásban eljáró szervként a mai napig is a 2003-ban megszűnt vagyonkezelő rt. szerepel. Ez a vállalkozás és annak jogutódja, a válságkezelő és felszámoló zrt. is kérhette volna a cégjegyzéken való átvezetést, ami a cégeljárási törvény szerint a változástól számított 30 napon belül kötelező.

A felszámoló zrt. vezérigazgatója, Csorba Gábor a hvg.hu-nak azt mondta, szó sincs arról, hogy törvénytelenül jártak volna el. „A felszámoló cég azonban elhatározta kiválás útján történő átalakulását, amelynek eredményeként jött létre a Kossuth Holding Válságkezelő és Felszámoló Rt., amely a felszámolások tekintetében a Kossuth Holding Vagyonkezelő Rt. jogutódja. A Kossuth Holding Vagyonkezelő Rt. jogutódlásra figyelemmel kérte a felszámolói névjegyzékből való törlését. Ekkor a vagyonkezelő rt. még nem állt végelszámolás alatt.” Csorba megjegyezte, a Kossuth Holding Válságkezelő és Felszámoló Zrt. vitte tovább a megszűnt cégnél még folyamatban lévő több száz ügyet. „Így a Radius Hungaricus esetében is, a változás azonban valószínűleg adminisztratív mulasztás miatt a cégbíróságon nem került átvezetésre. Ettől függetlenül a jogutódlás megtörtént” – hangsúlyozta a cégvezető.

Kossuthosok a Szentgálnál
A Szentgál és Vidéke Takarékszövetkezet felügyelőbizottságának egyik tagja Magyari József, aki a megszűnt Kossuth Holding Vagyonkezelő Rt.-nek volt az utolsó vezérigazgatója. A takarékszövetkezet  egyik vezető tisztségviselője 2004-től Hetzmann Béla, aki a vagyonkezelő rt.-nél négy évig igazgatóként tevékenykedett, jogutódjánál, a Kossuth Holding Válságkezelő és Felszámoló Zrt.-nél pedig felügyelőbizottsági tagságot látott el 2002. július 2-tól 2003. október 1-jéig. Szintén ebben az időben volt fb-tag a zrt.-nél Váradi Zoltán, aki jelenleg ugyancsak vezető poszton dolgozik a Szentgál és Vidékénél. Emellett Magyari, Hetzmann és Váradi a cégiratok szerint a jogutód társaságok részvényeseiként is eljárnak.
Ezt emelte ki a Szentgál és Vidéke Takarékszövetkezet ügyvezető igazgatója, Vida József is, akitől arra kértünk választ, miképp történhetett meg az, hogy a Radius Hungaricus Rt.-nek 2004-ben számlát nyitott a közhiteles cégnyilvántartás szerint néhány hónappal korábban törölt KHV Rt. Vida elmondta, „a bankszámla nem a Kossuth Holding Vagyonkezelő Rt. képviseletében és javára, hanem a felszámolást végző cégtől elkülönült jogalany, a „Radius Hungaricus Rt.” képviseletében és javára kötötte meg a felszámoló személy (cégnyilvántartásban feltüntetett természetes személy – felszámolóbiztos), így természetszerűleg a pénzintézetnek – az egyébiránt jogszabályokban rögzített ügyfélazonosítás keretében – a szerződéskötéskor, illetőleg azt megelőzően azt kellett vizsgálnia, hogy a felszámolóbiztos jogosult-e a nevezett cég képviseletére.”

„Konkrét okiratokat, mint a számlanyitási dokumentáció részét nem kívánom nevesíteni, hiszen az banktitoknak minősül, ezért elégedjenek meg azzal, hogy több köz- és magánokirat egybevetésével, a hatályos jogszabályoknak megfelelően nyitották meg a számlát” – tette hozzá.

Érdekes, hogy a cégbíróságon nem található ilyen aláírási címpéldány, az utolsó irat a 2003-as felszámoló bírósági végzés a jogutódlásról, de cégbíróságtól származó nincs, hisz az kérelem hiányában nem is lehet. A TEMPO képviselői úgy vélik, hogy egy vagyon nélküli, felszámolás alatt álló cégnek egy nem átvezetett – fantom – vállalkozás által nyitott számlája – amelyre a Radius Hungaricus csak egy példa – nemcsak megkérdőjelezi a törvényességet, hanem felveti a pénzmosás gyanúját is. A TEMPO  ezért feljelentést tett a Fővárosi Főügyészségnél és bejelentéssel élt a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeleténél (PSZÁF) és a felszámoló szerveket regisztráló Pénzügyminisztériumnál az ügy kivizsgálását kérve.

Binder István, a PSZÁF szóvivője a hvg.hu-nak elmondta, megkapták a Radius Hungaricus Rt. hitelezőinek beadványát, és áttekintik, hogy a felügyeletnek van-e tennivalója az ügyben. Amennyiben felmerül a pénzmosás gyanúja, akkor a PSZÁF értesíti az illetékes hatóságot, ami ebben az esetben a vám- és pénzügyőrség lenne, de ezzel együtt a bejelentő figyelmét is felhívja arra, hogy az illetékes hatóságot ő is megkeresheti.

A TEMPO-t a PSZÁF idén január 30-án arról tájékoztatta, hogy a Kossuth Holding Vagyonkezelő Rt. neve alatt folyó felszámolásokban történt számlanyitásokat a felügyelet is aggályosnak találta, emiatt vizsgálatot rendelt el.

A Fővárosi Főügyészség szóvivője, Skoda Gabriella a hvg.hu-nak elmondta, hogy a TEMPO feljelentése megérkezett az V-XIII. kerületi Ügyészségre, de még nem született döntés arról, hogy elrendelik-e a nyomozást. A Fővárosi Bíróságon egyébként folyik egy per, amelyben az érvénytelenség kimondását kérik azoknak a felszámolásoknak az esetében, amelyeket a megszűnt Kossuth Holding Vagyonkezelő Rt. neve alatt folytattak és zártak le, mert ezeket az eljárási cselekményeket törvénysértőnek tartják. A szervezet által kifogásolt felszámolásokat tartalmazó lista megtalálható a párt internetes oldalán.

Újabb fordulat az ügyben, hogy a felszámoló bíróság egy állásfoglalásra hivatkozva nem ismeri el hitelezőként a TEMPO-t, így a megtagadta tőle azt is, hogy a továbbiakban beletekinthessen a peranyagba.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Itthon

MSZP-közeli fantomcég tevékenykedik felszámolóként

Egy öt éve már nem létező cég szerepelt évekig képviselőként több, felszámolás alatt álló vállalkozás nyilvántartásában, sőt a fantomcég jelenleg is az egyik állami nagyvállalat felszámolója. A nemlétező társaság nevében folytatott felszámolások sem az illetékes bíróságoknak, sem a Pénzügyminisztériumnak nem szúrtak szemet, holott az egyik legnagyobb felszámolócég jogelődjéről van szó. Mindez puszta véletlen lenne?