szerző:
HavariaPress
Tetszett a cikk?

A Fővárosi Ítélőtábla döntése szerint tudományos kutatás céljából megismerhetőek az 1956-os forradalmat követő megtorló perekben eljáró ügyészek személyi anyagai - értesült a HavariaPress.

A per előzménye az volt, hogy a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) szervezet által képviselt jogtörténész a Legfőbb Ügyészség irattárában őrzött, személyes adatokat is tartalmazó anyagokat szerette volna tanulmányozni.

Az ügyészség azonban elutasította a kutatási kérelmét, mert álláspontja szerint az ügyészségi irattárra nem vonatkoznak a levéltári törvény kutatási szabadságot biztosító rendelkezései. Csütörtöki döntésével a Fővárosi Ítélőtábla jogerősen a nyíregyházi forradalmi vezetők elleni megtorló pereket vizsgáló kutatónak adott igazat. Az ügyészségnek az eljárás alatt végig az volt az álláspontja, hogy ügyészek személyi anyagai egyáltalán nem képezhetik tudományos kutatás tárgyát. Az ítélet a TASZ szerint precedenst teremtett, az ügyészségi irattárak ezentúl tudományos kutatás céljából a kutatók számára hozzáférhetőek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Itthon

Pozsgay 1956 hőseiről: tépett szájú kis senkik

„Tépett szájú, hasított körmű sok kis senkinek”, „úri bitangnak” meg „nemzeti szocialistának” nevezte 1956 hőseit egykor Pozsgay Imre - emlékeztet egyik olvasónk a HVG-ben két hete megjelent Fogalmuk volt róla című cikk kapcsán. A levelet alább közöljük.

MTI Itthon

Sólyom: nyugtalanító aktualitása van 1968-nak és 1956-nak

Az augusztusi kaukázusi események nyugtalanító aktualitást adnak a negyven éve, és az ötvenkét éve Magyarországon történteknek - mondta Sólyom László köztársasági elnök csütörtökön a Terror Háza előtt tartott megemlékezésen.