szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Negyvenhárom településen csaknem 80 ezer szűrővizsgálatot végeztek el a Szűréssel az Életért program keretében - mondta Székely Tamás egészségügyi miniszter, aki a társadalmi összefogás jelképeként értékelte a múlt hét végén befejeződött rendezvénysorozatot.

Az Egészségügyi Minisztérium március végén indította el a SZ.É.P. III. rendezvényét, amely június utolsó hétvégéjén fejeződött be. A program eddigi szakaszaihoz képest újdonságot jelentett, hogy nem nagyvárosokban, hanem 2-10 ezer lélekszámú, hátrányos helyzetű településeken biztosítottak ingyenes szűrővizsgálatokat a lakosságnak, mivel az itt élők megbetegedési- és halálozási mutatói lényegesebben kedvezőtlenebbek az országos átlagnál. A szűrések a dél-alföldi, az észak-alföldi, az észak-magyarországi és a dél-dunántúli régiókban zajlottak.
   
A programsorozatnak a vizsgálatokon kívül az volt a célja, hogy felhívja a figyelmet arra: a szűrések elvégzésével a halálosnak számító betegségek számottevő része megelőzhető.
   
Jellemzően olyan településeket választottak ki, ahol nem található kórház vagy szakrendelő. Ezeken a helyeken egyszerre tízféle szűrővizsgálatot is elvégeztek: például vérnyomás- és vércukormérést, derékbőség-, boka/kar index és testzsírszázalék-mérést, szemészeti, fogászati szűrést, szájüregi vizsgálatot, melanóma és bőrrák vizsgálatot, valamint gyermekortopédiai szűrést.
   
A településük lakosságát leginkább Nyírmada, Abaújszántó, Borsodnádasd, Gönc, Tarpa és Lengyeltóti polgármesterei és civil szervezetei mozgósították. Nyírmadán a város minden negyedik lakosa részt vett a szűrővizsgálatokon, Abaújszántón és Borsodnádasdon a lakosság 23,3 százaléka, Göncön és Tarpán a lakosság mintegy 20 százaléka. A teljes rendezvénysorozat során az érintett települések lakosságának átlagosan 10 százaléka vette igénybe az ingyenes vizsgálatokat.
   
A minisztérium a lakosság számához képest legtöbb résztvevőt toborzó öt település háziorvosainak vérnyomásmérő készülékeket ajándékozott, amelyeket a nyírmadai, abaújszántói és a borsodnádasi polgármester a sajtótájékoztatón át is vett. A településvezetők szerint a rendezvény sikeres volt, a tárca, az önkormányzatok, a háziorvosok és a civil szervezetek összefogásával sok lakót sikerült megmozgatni, akik közül sokan családostól érkeztek.
   
Székely Tamás értékelte a vizsgálatok eredményeit is. Mint mondta: a rendezvénysorozaton összesen 22 ezren vettek részt, a szűrésekre főként a 35-64 év közötti korosztály jelentkezett, közülük is leginkább (69 százalékban) a nők voltak kíváncsiak egészségügyi állapotukra. A legtöbb férfi Heves megyében látogatta meg a rendezvényt. 
   
Az összesen 80 ezer vizsgálatból összesen 11 234 szűrést végeztek a bőrgyógyász- és fogszakorvosok. Ezen vizsgálati számból daganatgyanús bőrtünet a vizsgálatok 2,3 százalékában (163 ember), szájüregi elváltozás-gyanú pedig 1,7 százalékában (74 ember) volt. A szemész szakorvosok összesen 4554 látogatót vizsgáltak meg, szürkehályog-gyanú az emberek 5 százalékánál (230 ember), zöldhályog-gyanú pedig 3 százalékuknál (137 ember) volt. Az összes vizsgálatra vetítve az emberek 1 százalékánál fedeztek fel az orvosok daganatos megbetegedés gyanújára utaló tüneteket.
   
Az ortopéd szakorvosok a gyermekeknél elvégzett 2557 vizsgálatból 66 százalékban ortopédiai elváltozást, lúdtalpat, illetve gerincferdülést találtak. A rendezvényeken nagyon sok extrém magas vérnyomást mértek, 200 feletti vérnyomás miatt 9 esetben a mentőszolgálat munkatársai a helyszínen ellátták a betegeket, 2 látogatót pedig rögtön kórházba kellett szállítani.
   
A SZ.É.P. III. keretében 22 helyszínen mammográfiás szűrővizsgálatokon összesen 1774 nő vett részt, akiknek 6,2 százalékánál találták szükségesnek, hogy ismételt vagy kiegészítő vizsgálatokon is részt vegyenek. A részvételi arány tekintetében kiemelkedett a települések közül Putnok, ahol a száz megszólított nő közül 93-an vettek részt az emlőszűrésen.
   
A vizsgálatok 43 állomásán 893 egészségügyi szakember 7150 munkaórát fordított a szűrésekre. A programsorozat összesen 139 millió forintba került.
   
A miniszter szerint rendkívül rossz eredményeket hoztak a gyerekek körében végzett ortopédiai vizsgálatok és aggasztó a férfiak körében jellemző túlsúlyosság is. A miniszter közölte: jövőre is szeretnék folytatni a programot.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Sokkal több szűrővizsgálat lesz kötelező

Januártól az első hat hónap helyett 18 éveskorig kötelező részt venni a gyermekkori egészségügyi szűréseken. A kötelezően szűrendő betegségek köre is szélesebbé vált.

hvg.hu Plázs

Ingyenes szűrővizsgálatok: hol és kiknek?

2007-ben a Miniszterelnöki Hivatal által útjára indított SZ. É. P. (Szűréssel az Életért Program) 2009. március 28. és június 28. között tovább folytatódik. A program eddigi szakaszaihoz képest változást jelent, hogy idén nem nagyvárosokban, hanem kistelepüléseken szervez ingyenes lakossági szűrővizsgálatokat és életmód-tanácsadást az Egészségügyi Minisztérium.

hvg.hu Plázs

Tíz elengedhetetlen szűrővizsgálat

Első nekifutásra szinte lehetetlennek tűnik nyomon követni az összes olyan szűrővizsgálatot, amelyen illene átesnünk. Összeállítottunk egy hasznos listát, amely segíthet abban, hogy jó egészségnek örvendjünk újabb egy éven át.

MTI Plázs

Ingyen mehetünk szűrővizsgálatokra vasárnap

Ingyenes szűrésekkel és egészségügyi tanácsadással várja az érdeklődőket a SZ.É.P. - Szűréssel az Életért Program - Budapesten a Syma Rendezvényközpontban március 30-án. A vasárnapi rendezvény a program utolsó állomása.