szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Sikeres és hatékony volt a Miniszterelnöki Hivatal és több szakmai- és civilszervezet által szervezett Szűréssel az Életért Program. Hat városban, 60 ezren látogattak ki a programokra, s 140 ezer szűrővizsgálatot végeztettek el.

A Miniszterelnöki Hivatal a szakmai és civil szervezetekkel összefogva, azzal a céllal indította el az országos kampányt, hogy felhívja a figyelmet a szűrővizsgálatok fontosságára, s az egészség védelmével, a megelőzéssel kapcsolatos egyéni felelősségre. Ez azért fontos, mert Magyarországon az emberek életminősége és élettartama jelentősen elmarad az Európai Uniós átlagtól: hat évvel élünk kevesebbet, és életünk tizenhárom százalékát betegen töltjük el - hangsúlyozta Budai Bernadett kormányszóvivő, hozzátéve: ez azt jelenti, hogy például egy 77 éves nő életéből 10 esztendőt betegen tölt. 

A tapasztaltak szerint a nők figyelnek jobban az egészségükre, ők adták a látogatók 70 százalékát. Minden harmadik látogató 40 éven aluli volt. 
 
Ábrahám Attila, az egészséges életmóddal és a népegészségügyi programmal foglalkozó miniszteri biztos arra hívta fel a figyelmet, hogy a hazai halálesetek 52 százalékát a szív- és keringési rendszeri betegségek okozzák, amelyek aktív életmóddal és helyes táplálkozással megelőzhetőek volnának.
 
Bujdosó László regionális tisztifőorvos a szűrővizsgálatok fontosságát hangsúlyozva kifejtette: míg nálunk évente négy-ötszázan halnak meg méhnyakrákban, Finnországban, ahol a miénknél lényegesen magasabb a szűréseken való részvétel, mindössze ketten.

Az országos szűrőprogramokon lehetőség volt anyajegy- és melanoma szűrésre, vércukorszint-, koleszterin,- vérnyomás és testzsírszázalék mérésre, illetve hallás- és látásvizsgálatok elvégeztetésére is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Kulcsár Hajnal (hvg.hu) Plázs

Mellrák: szűrés vagy hosszú szenvedés?

A mellrák a nők egyik leggyakoribb betegsége, Magyarországon évente hétezer új emlőrákost fedeznek fel. Az átfogó programok ellenére is csak a nők egy része megy el a szűrésekre, ráadásul folyamatosan csökken a részvétel. Miért nem törődünk az egészségünkkel?

Plázs

"Már nem is élne, ha nem beszélik rá a szűrésre"

A népbetegségek elleni harcnak csak az egyik, s nem is a legolcsóbb módja a szűrés. Míg a tbc esetében ez korábban kiváló eredményeket hozott, a daganatszűrések laza hálójából viszont sokan kiesnek.