szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) 2009 augusztus 31-én gyanúsítottként hallgatta ki T. J. budapesti lakost, hét rendbeli visszaélés haditechnikai termékkel és szolgáltatással, illetőleg kettős felhasználású termékkel bűntettének megalapozott gyanúja miatt.

A Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) kedden közleményben tudatta: hétfőn "gyanúsítottként hallgatta ki T. J. budapesti lakost, hét rendbeli visszaélés haditechnikai termékkel és szolgáltatással, illetőleg kettős felhasználású termékkel bűntettének megalapozott gyanúja miatt". Az MTI úgy tudja, T. J. monogram Tóth Jánost, az UD Zrt. Vagyonvédelmi Zrt. egyik tulajdonosát jelöli.

Az NNI közleményében azt írta, a gyanúsítás "egy részvénytársaság székházában 2008. szeptember 10-én a Nemzetbiztonsági Hivatal főigazgatója feljelentésének alapján indult eljárásban tartott házkutatás alkalmával lefoglalt eszközökkel kapcsolatos", és a már megszüntetett ügytől elkülönített eljárásban történt.

Futó Barnabás, Tóth János ügyvédje az MTI megkeresésére megerősítette a gyanúsítás tényét. Azt mondta: a házkutatások során lefoglalt hét különböző eszköz miatt történt a gyanúsítás, mert a rendőrség szerint ezeket engedély nélkül szerezték be.

Az ügyvéd hangsúlyozta, hogy szakértői vélemény alapján gyanúsította meg Tóth Jánost a rendőrség, de a nyomozóhatóság nem bejegyzett igazságügyi szakértőt kért fel az eszközök vizsgálatára, hanem a Honvédelmi Minisztérium Fejlesztési és Logisztikai Ügynökségének egyik munkatársát. Hozzátette: a 35 oldalas szakértői véleményt ezért egy igazságügyi szakértővel is meg kívánják vizsgáltatni, mert vitatják, hogy haditechnikai, illetve kettős felhasználású termékeknek minősülnének a lefoglalt eszközök. Futó Barnabás elmondta: a gyanúsítás ellen panasszal éltek.

Az UD Zrt. neve az úgynevezett adatgyűjtési üggyel kapcsolatban került a köztudatba. Az ügyben Laborc Sándor, a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) főigazgatója tett feljelentést 2008. szeptember 10-én, lőfegyverrel és lőszerrel visszaélés és más bűncselekmények gyanúja miatt. Ennek nyomán az NNI házkutatást tartott hat helyszínen, ahol szervereket, adathordozókat foglaltak le, majd magántitok jogosulatlan megismerése, államtitoksértés és számítógépes rendszer feltörése miatt indított eljárást ismeretlen tettes ellen. Ezen bűncselekmények vonatkozásában azonban 2009 nyarán megszüntették a nyomozást, de tovább folyt többek között a haditechnikai termékkel, szolgáltatással illetőleg kettős felhasználású termékkel visszaélés miatt.

Laborc Sándor panasszal élt a nyomozást megszüntető határozatok miatt. Az MTI birtokába jutott panaszban a főigazgató - aki egyébként a nyomozás során tapasztalt "anomáliák matt" szeptember 1-jével lemondott posztjáról - hangsúlyozta, hogy ismeretei szerint az UD Zrt. székhelyén tartott házkutatás során olyan - a haditechnikai termékkel és szolgáltatással, illetőleg kettős felhasználású termékkel visszaélést megalapozó - eszközöket (például farönkbe rejtett videokamerát, annak vevőegységét, mobil helymeghatározó eszközt, rádióvevőt) találtak, amelyek a kirendelt szakértő véleménye szerint is titkos megfigyelésre alkalmas eszközök. A főigazgatónak a megszüntetett nyomozások miatt tett panaszát a Fővárosi Főügyészség elutasította.

A Büntető törvénykönyv szerint az követi el a haditechnikai termékkel, szolgáltatással, kettős - katonai és polgári célokra egyaránt - felhasználható termékkel kapcsolatos visszaélést, aki olyan haditechnikai terméket, amelynek forgalmát jogszabály tiltja, előállít, megszerez, felhasznál, tart vagy átad, illetve az ország területére behoz, onnan kivisz, vagy azon átszállít. A Btk. ezt a bűncselekményt 2-8 évig terjedő szabadságvesztéssel bünteti, de ebben az esetben a hétszeres halmazat miatt a szabadságvesztés mértéke 12 évig is terjedhet.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Vélemény

Miért könnyű elfogultsággal vádolni az ügyészséget?

Korrupciógyanús ügyész (a vádhatóság egykori szóvivőjének) lelepleződése ismét címlapra tette az UD Zrt. büntetőügye miatt amúgy is reflektorfényben lévő ügyészséget. És ismét előkerült a politikai elfogultság vádja. Sokkal könnyebb lenne az ügyészségnek is visszautasítani e vádakat, ha felszámolnák a jogrendszer strukturális eredetű rendellenességeit. Ami egyébként az igazságszolgáltatás, közigazgatás egészére jellemző: gyenge külső-belső civil kontroll, nehezen átlátható szervezeti működés, az utólagos elszámoltathatóság hiánya.

MTI Itthon

NBH-s hibák az UD-ügyben

Nem csak az ügyészségen múlt az UD-ügy, mert a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) hibái is közrejátszanak abban, hogy a nyomozást annak kezdete után tíz hónappal, bűncselekmény hiányában végül megszüntették - írta nevük elhallgatását kérő rendőrségi forrásaira hivatkozva a pénteki Népszabadság.

MTI Itthon

Laborc panaszát elutasította az ügyészség

Elutasított a Fővárosi Főügyészség a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) lemondott vezetőjének, Laborc Sándornak az UD Zrt. ügyben folytatott nyomozás megszüntetését kifogásoló panaszát - tudta meg a HavariaPress.

MTI Itthon

Laborc fellebbenti a fátylat: Mucuska-gate és UD Zrt.-ügy

Laborc Sándor, a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) szeptemberben távozó főigazgatója szerint van „személyi átfedés a Mucuska-gate és az UD Zrt.-ügy között”. A főigazgató a Magyar Narancs csütörtökön megjelent számában azt nyilatkozta, hogy az a munkatárs, aki annak idején érintettje lehetett a Mucuska-ügynek, szerepel abban a feljelentésben, amit tavaly az adatgyűjtési ügyben tettek a rendőrségen.

MTI Itthon

UD-ügy: az NBH-vezér az ombudsmanhoz fordul

Jóri András adatvédelmi biztoshoz fordult Laborc Sándor, a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) főigazgatója, mert a büntetőeljárás során olyan anomáliákat tapasztalt, amelyek arra utalnak, hogy a nyomozóhatóság, illetve az ügyészség az állampolgárok személyes adatait érintő jogellenes cselekményeket figyelmen kívül hagyták.

MTI Itthon

Válaszolt a legfőbb ügyész UD-ügyben Gulyás Józsefnek

Válaszolt a legfőbb ügyész Gulyás József SZDSZ-es képviselő UD-ügyben korábban feltett írásbeli kérdéseire és pontokba gyűjtötte, milyen ügyekbenindultak nyomozások Laborc Sándor feljelentése alapján - ismerteti a hétfői Népszava.

MTI Itthon

Laborc: sok mindent találtak az UD Zrt. lefoglalt gépein

Laborc Sándor, a Nemzetbiztonsági Hivatal hétfőn lemondott főigazgatója arra hivatkozva panaszolta meg az UD Zrt. ügyében hozott nyomozást megszüntető határozatokat, hogy szerinte nem hajtották végre a feljelentett bűncselekmények bizonyítására alkalmas nyomozati cselekményeket, és "a nyomozás metodikája az UD Zrt vezetői felelősségének elmosását eredményezte" - derül ki a főigazgató által a rendőrségnek küldött, és szerdán az MTI birtokába került dokumentumból.

MTI Itthon

UD-ügy: az MDF politikai bundáról beszél

Írásbeli kérdéseket intézett a legfőbb ügyészhez Karsai Péter, az MDF országgyűlési képviselője az UD Zrt. ügyben; a politikus arra kér választ, hogyha tudomásukra jut, hogy egy cég kétmilliárd forintot kíván fordítani egy parlamenti párt ellenőrzésére, akkor az ügyészség milyen lépéseket tehet.

MTI Itthon

Somogyi Zoltán nem hagyja cserben Dávid Ibolyát

Somogyi Zoltán nem azután döntött arról, hogy lemond a Political Capital (PC) irányításáról, a cég pedig a magyar kampánytanácsadásról, hogy Laborc Sándor, a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) főigazgatója is lemondott - olvasható a Népszabadság pénteki számában megjelent interjúban.