szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

Megalakult az új összetételű Országgyűlés, amelynek ülését Sólyom László köztársasági elnök nyitotta meg, beszédet mond Bajnai Gordon és Orbán Viktor.

Most érkezett

Az MSZP vezetheti a nemzetbiztonsági bizottságot

Ha a frakciók nem tudnak megegyezni, úgy a házszabály és a szokásjog alapján a legnagyobb ellenzéki képviselőcsoport kapja az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának vezetését - mondta Schmitt Pál leendő házelnök pénteken a Parlamentben újságíróknak. 

A parlamenti pártok képviselői péntek délelőtt aláírták az Országgyűlés alakuló ülésével összefüggő politikai megállapodást, a bizottságokat érintően azonban nem született megegyezés. 

 

A Fidesznek 227, az MSZP-nek 59, a Jobbiknak 47, a KDNP-nek 36, a Lehet Más a Politikának (LMP) 16 képviselője van, s egy független képviselő is dolgozik majd a Házban.

Orbán Viktor kormányfőjelölt gyökeres, de biztonságos és megfontolt változásokat ígért beszédében. Bajnai Gordon bejelentette, hogy kormánya ügyvezető kormány a mai naptól.  

Nagyítás galériánkhoz kattintson!

Idén nem a legfiatalabb képviselő, hanem az Országgyűlés korelnöke, Horváth János olvasta előre a képviselői eskü szövegét. A Jobbik elnöke, Vona Gábor a betiltott Magyar Gárda mellényében ül be a parlamentbe, azt viselte zakója alatt, majd zakó nélkül. Ezért az államelnök élesen támadta, az igazságügyi miniszter pedig feljelentést tesz. Az időközben megválasztott házelnök, Schmitt Pál közölte, házbizottsági ülést hív össze az ügyben.

A képviselők arról döntöttek, hogy az MSZP vezetheti az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságát, míg a számvevőszéki és költségvetési bizottság elnöki tisztét a Jobbik képviselője töltheti be.

A Fidesz három, az LMP két törvénymódosító javaslatot nyújtott be pénteket, a Jobbik pedig egy határozati javaslatot.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3 4 5

"Vona akciója fájdalmas és sértő"

Schiffer András azt mondta, megvannak azok az illetékes szervek és személyek, amelyeknek meg kell tenniük a szükséges lépéseket az ügyben. Az illetékesek kapcsán például az Országgyűlés vezetését említette.

Schiffer András és Bajnai Gordon

Vona nem tartja szabálysértésnek

Vona Gábor nem érzi jogszabálysértésnek, hogy gárdamellényben tette le a képviselői esküt pénteken a parlamentben. A Jobbik elnök-frakcióvezetője az MTI-nek pénteken azt mondta: ha ez mégis jogszabálysértés lenne, akkor állampolgári engedetlenségnek fogja fel és vállalja az azzal járó következményeket. Sólyom László államfő beszédéről azt mondta, azt kirekesztőnek tartja.

 

MSZP: értelmetlen erődemonstráció

Értelmetlen erődemonstrációnak tartja Lamperth Mónika azt, hogy a fideszes és a KDNP-s képviselők nem szavazatai miatt az Országgyűlés elutasította az Országos Választási Bizottság (OVB) és az önkormányzati miniszter választási beszámolóját.

A Fidesz azért nem szavazta meg a választási beszámolókat, mert szerintük az OVB nem tudta úgy megszervezni és lebonyolítani az országgyűlési választásokat, ahogy az demokratikus országokban szokás - reagált Havasi Bertalan, a Fidesz sajtófőnöke.

Mire adott kezet Mesterházy?

Lendvai Ildikó, az MSZP leköszönő elnöke és Mesterházy Attila frakcióvezető a szünet elején rögtönzött sajtótájékoztatót tartott a Piros Társalgóban. Azt mondták: az eskü ideje alatt az MSZP- frakció tagjai tudatosan fordítottak hátat Vona Gábornak, "mert az, amit ő elkövetett, az nem méltó a Házhoz, nem méltó a magyar jogszabályokhoz: a Gárda egyenruháját idéző mellényben tett esküt, ami példa nélküli a magyar Országgyűlés házában".

Mesterházy szerint a kétharmad birtokában a Fidesznek kellett volna valamit tennie ez ellen. A Fidesz szerint ugyanakkor a Bajnai-kormány kötelessége intézkedni.

A történtek miatt a frakcióvezető a Házbizottság összehívását kezdeményezi, hogy "a parlamenti demokratikus pártok" 4:1 arányban ítéljék el a Jobbik magatartását, mert ezzel Vona sokak érzését, a nemzeti érdeket és a jogszabályokat is megsértette. Emellett az MSZP azt javasolja, hogy "a Házon belül is legyen szabálysértés az, ami a Házon kívül szabálysértés", mármint a Gárda egyenruhájára hajazó viselet hordása.

A hvg.hu kérdésére, miszerint a Jobbik gyalulása és aközött, hogy kezet nyújtott Vonának a nemzetbiztonsági bizottság elnöki posztáról történt megállapodás után, nincs-e disszonancia, Mesterházy úgy reagált: ő nem az alkura nyújtott kezet, csak ha bemegy egy helyiségbe, akkor kezet nyújt az ott lévőknek. Az MSZP-frakció végső álláspontja csak csütörtökön (tehát a szóbeli megállapodás után) alakult ki - mondta. Eszerint költségvetési és a nemzetbiztonsági bizottság elnöki posztára "a legnagyobb ellenzéki pártként" egyaránt igényt tartanak.

Sólyom Vonáról: "hamis esküjével a hazugságot fogja képviselni"

Sólyom László szerint ha a Jobbik frakcióvezetője a jogsértéssel kérkedve esküszik a jogszabályok betartására, "hamis esküjével a hazugságot fogja képviselni az új Országgyűlésben". Közleményében péntek délután arra reagált, hogy az új Országgyűlés képviselőinek eskütétele idejére Vona Gábor Jobbik-elnök levette zakóját és gárdamellényben mondta el az eskü szövegét. "A parlamentarizmust csúfolja ki az a képviselő, aki az Országgyűlés alakuló ülését jogszabálysértéssel zavarja meg, tudva, hogy a hatályos rendelkezések nem adnak módot ennek fizikai megakadályozására. Ez a méltatlanság azonban visszahull őrá, s mindenestől a múlthoz sorolja őt" - olvasható a közleményben.

Sólyom félretette a mellényt viselő Vonát

Név nélkül nyilatkozó forrásunk szerint Sólyom a beszédéből félretett egy oldalt, melyben Vona Gábort döngölte volna talajba, ha a nacionalista politikus a Magyar Gárda ruhájában jelent volna meg.

Pedig végülis abban jelent meg: egy darabig csak a zakója alatt viselt mellényt, de az eskütétel után - miután felruházták a mentelmi joggal - levette zakóját, amelynek mellkasán egy árpádsávos jelvényt visel, hátán pedig  - akárcsak a jogerősen feloszlatott Magyar Gárda mellényén - egy oroszlán látható. 

Mellényben Vona Gábor

Sok jobbikos képviselő van atillában, a fideszes Wittner Mária szintén. Parlament tele a legkülönbözőbb hírességekkel: volt és jelenlegi közjogi méltóságokkal, művészekkel, határontúli exponensekkel, stb. Tőkés Lászlótól Székhelyi Józsefen át Zoltai Gusztávig rendkívül hosszú a lista.

Egy régi Mesterházyt emlegetett a korelnök

Horváth János bemutatta a frakcióvezetőket, közben kétszer is bakizott. Mesterházy Attila helyett Mesterházy Miklóst mondott, aki hetven évvel ezelőtt volt politikus, botlása után elnézést kért. A Lehet Más a Politika helyett pedig "Lehet a Más Politikát" mondott.

A Fidesz 227 fős frakciójának vezetője Lázár János, a KDNP 36 fős frakcióját Harrach Péter vezeti, míg az MSZP 59 fős frakcióját Mesterházy Attila, a Lehet Más a Politika 16 fős képviselőcsoportját Schiffer András, a Jobbik-ét Vona Gábor vezeti. 

A korelnök közölte: az Országgyűlés elnökének Schmitt Pált (Fidesz), alelnöknek Jakab Istvánt (Fidesz), Lezsák Sándort (Fidesz), Latorcai Jánost (KDNP), Ujhelyi István (MSZP) és Balczó Zoltánt (Jobbik) javasolták. Jegyzőnek Erdős Norbert, Földesi Gyula és Szűcs Lajos fideszes, Móring József Attila és Tarnai Richárd kereszténydemokrata, Göndör István és Nyakó István szocialista, Hegedűs Lorántné és Lenhardt Balázs jobbikos, valamint Szilágyi Péter LMP-s képviselőt jelölték.

A korelnök ezt követően kétórás szünetet rendelt el a parlamenti tisztviselők megválasztása és a szavazatok összeszámolása idejére.

Izraeli zászló Horváth Csaba hajtókáján

A harmincnyolc percre nyúlt szünet közben a hvg.hu rövid interjút készített Horváth Csaba MSZP-s képviselővel, akinek a hajtókáján egy izraeli és egy magyar zászló látható. Ennek okára kérdeztünk rá. Horváth azt mondta: ma van Izrael megalakulásának 62 .évfordulója, azt ezt ünneplő eseményről érkezett a Parlamentbe. Az ünnepségen - tette hozzá Horváth - jelen volt a jelenlegi és a leendő külügyminiszter, Balázs Péter, illetve Martonyi János is. Arra a kérdésre, hogy leveszi-e az ülésteremben az izraeli-magyar zászlót, Horváth határozott nemmel felelt. 

Nem fogadták el az OVB választási beszámolóját

Az Országgyűlés nem fogadta el az Országos Választási Bizottság választási beszámolóját pénteken a parlament alakuló ülésén; a képviselők 112 igen és 260 nem szavazattal, négy tartózkodás mellett utasították el az előterjesztést.

Nem fogadta el a Ház az országgyűlési képviselő-választás megszervezésével és lebonyolításával kapcsolatos állami feladatok végrehajtásáról szóló miniszteri beszámolót; a képviselők 106 igen és 267 nem szavazattal, öt tartózkodás mellett utasították el a beszámolót.

1 2 3 4 5
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!