szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

Megalakult az új összetételű Országgyűlés, amelynek ülését Sólyom László köztársasági elnök nyitotta meg, beszédet mond Bajnai Gordon és Orbán Viktor.

Most érkezett

Morvait is becsempészték

Morvai Krisztina is letette az esküt a Szent Koronára, holott ő nem képviselő az Országgyűlésben. Az előolvasó egyébként Dúró Dóra volt. A jobbikosok a Hiszekegyet is elszavalták, mielőtt bevonultak az ülésterembe. 

A Fidesznek 227, az MSZP-nek 59, a Jobbiknak 47, a KDNP-nek 36, a Lehet Más a Politikának (LMP) 16 képviselője van, s egy független képviselő is dolgozik majd a Házban.

Orbán Viktor kormányfőjelölt gyökeres, de biztonságos és megfontolt változásokat ígért beszédében. Bajnai Gordon bejelentette, hogy kormánya ügyvezető kormány a mai naptól.  

Nagyítás galériánkhoz kattintson!

Idén nem a legfiatalabb képviselő, hanem az Országgyűlés korelnöke, Horváth János olvasta előre a képviselői eskü szövegét. A Jobbik elnöke, Vona Gábor a betiltott Magyar Gárda mellényében ül be a parlamentbe, azt viselte zakója alatt, majd zakó nélkül. Ezért az államelnök élesen támadta, az igazságügyi miniszter pedig feljelentést tesz. Az időközben megválasztott házelnök, Schmitt Pál közölte, házbizottsági ülést hív össze az ügyben.

A képviselők arról döntöttek, hogy az MSZP vezetheti az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságát, míg a számvevőszéki és költségvetési bizottság elnöki tisztét a Jobbik képviselője töltheti be.

A Fidesz három, az LMP két törvénymódosító javaslatot nyújtott be pénteket, a Jobbik pedig egy határozati javaslatot.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3 4 5

Bibótól indultak a szocialisták

A szocialista képviselők a Parlament melletti Bibó Istvánt ábrázoló mellszobortól közösen gyalogoltak át az Országházhoz az alakuló ülés előtt.

Az LMP volt az első - tévedésből

Az Országház illetékese az MTI-t arról tájékoztatta, tévesen iktatták az LMP előterjesztését a nemzetbiztonsági törvénymódosításáról, hiszen annak időpontjában az új törvényhozás még nem alakult meg, a képviselők nem tettek esküt, így nem lehetett még benyújtani  előterjesztést az új Országgyűléshez. Amint azonban ez lehetővé válik, ez, valamint az alakuló üléshez kapcsolódó öt javaslat is elérhető lesz a honlapon - tették hozzá.

A távirati iroda korábban arról számolt be, hogy Schiffer András frakcióvezető - elsőként - benyújtotta a nemzetbiztonsági szakszolgálatokról szóló törvény módosítását kezdeményező indítványát, amelynek szövege egyelőre nincs fent a honlapon. Ezzel szerdai ígéretét tartotta meg a párt, akkor jelezték, hogy kezdeményezni fogják a nemzetbiztonsági törvény módosítását, azt szeretnék ugyanis elérni, hogy ha bármely párt, annak egy képviselője vagy kapcsolatrendszere után a titkosszolgálatok vizsgálódnak, akkor az adott pártnak a nemzetbiztonsági bizottságba delegált tagja erről ne kaphasson információt. 

Pokorni: reális esély, hogy ne a Jobbiké legyen a bizottság

A hvg.hu-nak nyilatkozó Répássy Róbert, aki csütörtökön még a Fidesz frakcióvezető-helyettese volt, kitérően válaszolt arra, hogy a Nemzetbiztonsági Bizottság elnöke jobbikos politikus lesz- e. "Ez az Országgyűlés megválasztandó megválasztandó elnökének a javaslattételi joga" - fogalmazott. Ennél többet Répássyból nem tudtunk kihúzni. 

Közlékenyebb volt Pokorni Zoltán, a párt alelnöke, aki szerint reális esény van arra, hogy ne a Jobbiké legyen a bizottsági elnöki poszt. Az Országgyűlés fog arról dönteni, hogy megszavazzák-e a Jobbiknak a bizottsági elnöki posztot és a Fidesz nem szavazza meg. Az MSZP-t gyaluló Pokorni azt mondta: támogatni fogják azt a házelnöki előterjesztést, hogy "ne a Jobbik, hanem valamelyik más ellenzéki frakció" kapja az elnöki posztot.

A Szent Korona a parlamentben

A Jobbik letette az esküt a Szent Koronára

A Jobbik képviselőcsoportja felesküdött a Szent Koronára az Országházban. Vona Gábor begombolt zakóban mutatkozott, hogy alatta mi van, az rejtély. Az MSZP-s Varga László szerint a koronás eskütételt el kell ítélni, utoljára Szálasi Ferenc idejében volt ilyen. Az MSZP nem szavaz meg olyan előterjesztést, amely alapján a Jobbik elnökölheti az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságát - közölte Varga.

Tudósítónk tapasztalatai szerint a Jobbik-képviselőket veszi körül a legnagyobb médiaérdeklődés.

 

Schiffernek tetszik a Fidesz megoldása

Schiffer András szerint korrektnek tűnik a Fidesz által felkínált megoldás, amellyel a leendő házelnök kezébe helyezte a döntést a parlamenti bizottsági tisztségekkel összefüggésben. Az LMP frakcióvezetője a parlament alakuló üléséről szóló frakcióközi egyeztetés után azt mondta: nem könnyíti meg Schmitt Pál döntését az, hogy nem minden párt terjesztett elő személyi javaslatokat. A politikus összességében üdvözölte, hogy a parlamenti pártoknak az alakuló ülés előkészítéséről sikerült megállapodniuk

A Jobbik szerint az MSZP a kirekesztő

A Jobbik továbbra is igény tart az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának vezetésére - közölte Vona Gábor, a párt elnöke, miután véget ért a parlament alakuló üléséről szóló frakcióközi egyeztetés pénteken. Vona Gábor közölte: arra kéri Schmitt Pált, aki várhatóan házelnök lesz, hogy ne engedjen az MSZP zsarolásának, és hozzon felelős döntést. A politikus úgy fogalmazott: az MSZP maga a kirekesztő párt a magyar Országgyűlésben.

 

Lázár szerint nem értékelik a gesztusokat

Lázár János szerint minősíthetetlen a parlamenti egyharmad hozzáállása a kétharmados többség gesztusaihoz. "Ma a magyar Országgyűlésben azt fogjuk kezdeményezni, addig nem megyünk haza, amíg nem alakulnak meg a bizottságok, nem kezdődhet el az a szakmai munka, amely feltétele az általunk benyújtott törvények tárgyalásának" - hangsúlyozta a Fidesz frakcióvezetője a parlament alakuló üléséről szóló utolsó egyeztetés után újságíróknak.

 

Mesterházy szerint mindkét vitás poszt őket illetné

Az MSZP határozott álláspontja, hogy az eddigi tradíciók alapján a legnagyobb ellenzéki frakciót illetné meg a költségvetési és a nemzetbiztonsági bizottság elnöki posztja - közölte Mesterházy Attila pénteken. Az MSZP frakcióvezetője a parlament alakuló üléséről szóló utolsó egyeztetés után újságíróknak azt mondta: "arra várunk, hogy az Országgyűlés elnöke tegyen javaslatot a bizottsági struktúrára, tegyen javaslatot a bizottsági struktúrán belül a különböző elnöki, alelnöki posztok szétosztására".

1 2 3 4 5
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!