szerző:
Szegő Péter
Tetszett a cikk?

Az MSZP vasárnapi kongresszusának nem nyilvános szakaszában a párt parlamenti képviselője, Szanyi Tibor – nevek említése nélkül – arra kérte a párt azon vezetőit, akik felelősek az MSZP amortizációjáért, hogy ne vállaljanak párttisztséget a közeljövőben. Lendvai Ildikó nem emlékezett Szanyi felszólalásaira.

„Meg kell állapítani azok politikai felelősségét, akik ide juttatták a pártot” – fogalmazott forrásaink szerint Szanyi Tibor az MSZP kongresszusán, azt javasolva, hogy ne vállaljanak párttisztséget ezek a vezetők.

A kongresszus után Lendvai Ildikó pártelnök és Mesterházy Attila frakcióvezető közös sajtótájékoztatót tartott. Mesterházy szerint a párt célja, hogy az „új szerepben ismét képes legyen az ország szolgálatára”. Ennek érdekében az MSZP segélyalapot hoz létre és gyűjtést kezd a károsultak megsegítésére – derül ki a frakcióvezető által ismertetett dokumentumból. Egymillió forintot ad össze az ötvenkilenc fős frakció. Az ellenzéki politikus azt kérte az Országgyűlés nem MSZP-s képviselőitől, hogy ők is adakozzanak.

A hvg.hu azt kérdezte Mesterházy Attilától, hogy mi értelme van egy MSZP-közeli segélyalap létrehozásának, miért nem a már működő szervezetekkel, például a Magyar Vöröskereszttel működik együtt a szocialista párt. Az ellenzéki frakcióvezető úgy reagált: szeretnék egyértelműen kifejezni a saját szolidaritásukat. Megkérik a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei elnököt, Gúr Nándort, hogy gyorssegélyként hasznosítsa a frakció által összeadott egymillió forintot.

Mesterházy azt is mondta: „Örömmel vettük, hogy Varga Mihály elmondta a saját őszödi beszédét.” Ezek szerint a költségvetés konszolidált, tartható a 3,8 százalékos államháztartási hiány, a Fidesz viszont az elmúlt négy évben hazudott reggel, délben és este. „Kósa Lajos és Szíjjártó Péter butaságokat beszélt” – tette hozzá Mesterházy.

A volt miniszterelnök-jelölt által idézett szocialista felhívás kimondja: „veszély fenyegeti a közszférában dolgozókat, a munkavállalók jogait”. A szocialisták szerint „olyan törvény készül, amely lehetővé teszi az indoklás nélküli gyors elbocsátásokat, a politikai tisztogatást”. Ezt ellensúlyozandó „az MSZP tanácsadó- és jogsegélyszolgálatot hoz létre a szakmai indok nélküli, önkényes elbocsátások áldozatainak”.

A szót átvevő Lendvai Ildikó a kongresszus állásfoglalását – ami ugyancsak olvasható a párt honlapján – ismertette. A tizenkét pontos dokumentumból hét foglalkozik a parlamenti és önkormányzati képviselők, míg öt a pártszervezetek föladataival. A szocialista képviselők hét vezérfonala innentől: a politikai tisztogatás ellen és a munkavállalók jogaiért történő föllépés, az ország gazdasági biztonságának megóvása: annak követelése, hogy a kormány hozza nyilvánosságra az IMF-fel és az Európai Unióval folytatandó tárgyalásokon elfoglalt pozícióját, az alkotmányos rendszer védelme, a társadalmi különbségek csökkentése, a közvagyonnal való felelős gazdálkodás melletti föllépés, az igazságtalan újraelosztás és erőfölénnyel való visszaélés elleni küzdelem, valamint a „a konzervatív és autoriter politikai kultúra fordulatával" szembeni eurokompatibilis (kül)politika sürgetése

Az MSZP Lendvai szavai szerint négyéves ellenzéki stratégiát dolgoz ki a július 10-iki kongresszusra, s elkezdi a felkészülést az önkormányzati választásokra. Megkezdik a párt új alapszabályának kidolgozását, a párt "morális önvédelmét" az eddigieknél hatékonyabban igyekeznek biztosítani, s a júliusi kongresszussal záruló teljes tisztújítást is előkészítik, a jelöltek programjánal publikálásával.

A hvg.hu a kongresszusi, cikkünkben korábban már említett – és azóta más forrás által is megerősített – Szanyi-beszédre is rákérdezett. „Nem hallottam ilyen hozzászólást a kongresszuson. Nem emlékszik egyikünk sem erre. Ha ő azt mondta, hogy mondta, akkor biztos mondta” – felelt Lendvai Ildikó.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Papp László Tamás Vélemény

Szoci tájkép csata után, kongresszus előtt

A Fidesz által hangoztatott forradalmiság (illetve a retorikában még „forradalmibb” Jobbik és LMP) által uralt rendszerkritikai diskurzustér a korábbinál is előnytelenebb „ellenforradalmi” szerepbe kényszeríti az MSZP-t. Amely sokat tett azért, hogy a részben általa létrehozott, öt ciklusból háromban általa kormányzott parlamentáris demokrácia milliók szemében azonossá váljon a lopással, az inkompetenciával, a hatalom cinizmusával.