szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A kormánypárt gazdasági szakpolitikusai szerint nincs gond, a BUX és a forint gyengélkedése csak átmeneti, ami mögött pszichikai, nem pedig gazdasági okok vannak. A hvg.hu hétfő délután a Parlamentben érdeklődött.

„Az ilyen pénzügyi folyamatokat egy kicsit hosszabb távon kell szemlélni” – közölte a hvg.hu-val László Tamás fideszes képviselő, az Országgyűlés Gazdasági és Informatikai Bizottságának tagja. Szerinte annak, hogy kétszázkilencven forint lett egy euró, semmi gazdasági alapja nincsen. „Emögött csak egyfajta pszichózis van, nem valamilyen gazdasági folyamat” – vélte a kormánypárti politikus.

László Tamás
parlament.hu

A hvg.hu a Londonból érkező híreket idézte, melyek szerint elképzelhető az ország leminősítése. Ezt László Tamás úgy kommentálta, hogy „a világ gazdasági folyamatait igen nagy mértékben egy túlértékelt spekulációs rendszer irányítja”. Szerinte ez a spekulációs rendszer „bármikor működésbe tud lépni”. A képviselő úgy látja: „nincs valódi munka és valódi termelés a folyamatok mélyén”, de „a magyar józanság szépen helyre fogja tenni a dolgokat”. A képviselő kiosztotta a legnagyobb ellenzéki pártot, amiért „az MSZP nem a magyar emberek, hanem a bankok oldalára áll”. A politikus a gazdaság miatt aggódó hangokra így reagált: „csigavér”.

Arra a kérdésre, hogy ezek szerint MSZP-s ármány áll-e a 290 forintos euró mögött, László Tamás kitérően válaszolt. Szerinte nyugalmat hoz a bankadóról szóló törvény, amelyet várhatóan csütörtökön fogadnak el. „A magyar kormány által elindított folyamatok egyrészt leleplezik a spekulációt, másrészt abszolút a közemberek szolgálatában állnak” – vélte.

Arra a fölvetésre, hogy a forint és a BUX-index szárnyalni fog-e a törvény megszavazása után, László Tamás azt mondta: „nem hiszem, hogy ilyen varázsütésre történnek ezek, de egy biztos: a valós gazdasági folyamatokhoz fog minden visszaigazodni” egy-két hét alatt.

László Tamás úgy látja: „az egész Európai Unióban lélegzetvisszafojtva figyelik Magyarországot, hogy milyen eredményeket tud elérni egy nehéz tárgyalási pozícióban”. Álláspontja szerint, „ha az ország következetesen ki tud tartani, akkor sok követőre fog találni Európában”. Azt mondta: „máshol is ki akarják vetni a bankadót, csak azt nézik meg, hogy sikerül-e a nagy nyomás ellenére Magyarországnak keresztülvinni az eredetileg kitűzött szándékait”.

A hvg.hu megemlítette Simor András jegybankelnök fizetésének tervezett, nyolcmillióról kétmillióra történő csökkenését is, azzal, hogy ez nem egy költségvetési tétel. „Ez az igazságról szól. Szerintem kétmillió forintból kiválóan meg lehet élni. Az én körzetemben, az újpalotai lakótelepen az átlagjövedelem százezer forint alatt van” – mondta a kormánypárti képviselő. Arra a kérdésre, miszerint valakinek a munkaszerződését, melyben benne van a havi jövedelme, egyoldalúan lehet-e módosítani, kitérően válaszolt: „Ha az ország szolidaritásért kiált és azt mondja, hogy mindenki vegyen részt ebből a közteherviselésből, ebben Simor András is benne van. Ő is vállaljon szolidaritást ezért az országért.” László Tamás hozzátette: a jegybankot Magyar Nemzeti Banknak hívják, „mi most a magyarra és a nemzetire tesszük a hangsúlyt”.

Egy anonimitást kérő fideszes képviselőtől azt kérdeztük, hogy várhatók-e közvetlenül az önkormányzati választás után megszorítások. Szerinte nem. „Mi ahhoz kívánjuk segíteni az embereket, hogy energiáikat ki tudják teljesíteni. A megszorításokkal nem mennénk semmire” – tette hozzá.

Egy szintén név nélkül nyilatkozó magas beosztású fideszes gazdasági háttérember a sajtóhisztériával magyarázza a 290 forintos eurót. Hozzátette: „pár napon belül visszaáll az euró”. Szerinte a Londonból érkező, Magyarország leminősítését előrevetítő híreket sem kell komolyan venni. Úgy vélte: pár nap múlva minderre senki sem fog emlékezni. Hozzátette: az IMF-fel folytatott tárgyalások is folytatódni fognak.

Szegő Péter

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Monetáris Tanács: sajnálatos, hogy nem született megállapodás az IMF-fel

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa sajnálattal vette tudomásul, hogy a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és az EU hitelmegállapodás felülvizsgálatának lezárását elhalasztották, ugyanakkor megnyugtatónak értékeli, hogy a kormány kinyilvánította elkötelezettségét a költségvetési konszolidáció folytatása mellett - olvasható a testület hétfői, kamatdöntő ülésének indoklásában.

MTI Gazdaság

IMF: ha a magyar kormány visszahív, jövünk!

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) továbbra is nyitott a tárgyalások felújítására Magyarországgal, de erre vonatkozólag nem rögzítettek időpontot a magyar kormánnyal - közölte Irina Ivascsenko, a Nemzetközi Valutaalap budapesti állandó irodájának vezetője a Reuters Insider TV-nek nyilatkozva.

MTI Gazdaság

Moody's: az IMF-tárgyalások megszakadása rossz hír

A Moody's nemzetközi hitelminősítő szerint rossz hír, hogy megszakadtak a Magyarország és a nemzetközi hitelezők közötti egyeztetések a hitelcsomag felülvizsgálatakor - írta a Bloomberg Businessweek című hetilap online kiadásában hétfőn.

MTI Gazdaság

IMF-ügy: beláthatatlan hatások lehetnek a Pénzügykutató szerint

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az Európai Unió és a magyar kormány közötti tárgyalások megszakadásának negatív következménye már látható, elég hamar reagáltak rá a pénzpiacok, a közép- és hosszú távú hatás pedig a folytatástól függ - mondta Várhegyi Éva, a Pénzügykutató Zrt. kutatója hétfőn az MTI-nek.

MTI Gazdaság

Elemzők: nincs realitása a további kamatcsökkentésnek

Piaci elemzők szerint a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) való tárgyalások megszakadását követően egyelőre nincs realitása a további kamatcsökkentésnek. A forint gyengülése inkább kamatemelést indokolna, de ezt vélhetően csak végső esetben lépné meg a jegybank.

MTI Gazdaság

WSJ: Csányi Sándor szerint a bankadóra szükség van

Csányi Sándor, az OTP - a legnagyobb közép-kelet-európai független hitelező - elnök-vezérigazgatója úgy nyilatkozott hétfőn a The Wall Street Journal című amerikai üzleti lapnak, hogy az új bankadó rontani fog az OTP eredményén, de a magyar kormánynak szüksége van rá, hogy teljesíthesse a 2010-es költségvetési hiánycélt.

MTI Itthon

Heves parlamenti vita az IMF-EU-tárgyalásokról

Heves vita bontakozott ki hétfőn a parlamentben napirend előtt a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) és az EU-val folytatott tárgyalásokról. A Fidesz frakcióvezetője szerint, ami a forint körül zajlik az egyértelmű nyomásgyakorlás, míg a szocialisták a pénzügyi és gazdasági tárgyú törvénycsomag visszavonását javasolták. A kormány képviselője leszögezte: a 29 pontos akciótervet nem vonják vissza.

MTI Gazdaság

Nem biztos, hogy a piacok várnak az őszi választásokig

Az őszi önkormányzati választásoknak szerepük lehetett a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) és az EU-val folytatott tárgyalások sikertelenségében, ám nem biztos, hogy a piacok és a hitelminősítők az októberi választásokig hagynak időt Magyarországnak - vélekedtek hétfőn londoni felzárkózó piaci elemzők.