szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Fájdalmas többletterhek nélkül teljesülni tetszik a magyarok megannyi régi vágya: részben a külföldi tőkére kivetett különadó fedezi az érdemi hazai személyi jövedelemadó-csökkentést. Csakhogy lehetséges-e ingyenebéd a világkapitalizmus rendjében? - kérdezi Tölgyessy Péter elemző az MR2-Kossuth honlapján megjelent interjúban.

Ami nemrégen még a kör négyszögesítésének tűnt, most egyszerre lehetséges: látszólag szélesebb társadalmi csoportok közvetlen áldozathozatala nélkül is megvan az érdemleges személyi jövedelemadó-csökkentés fedezete és az elvárt költségvetési hiány - mondta Tölgyessy Péter az MR-1-Kossuthnak adott interjújában.

Az Orbán-kormány most a másfél évvel ezelőttihez képest lényegesen kedvezőbb költségvetési helyzetben, döntően adócsökkentési tervei megvalósítása érdekében választotta a különadók rendszerének kiépítését - mondta az elemző. A rendszerré váló különadók szükségképpen elbizonytalanítják a külföldi befektetőket. Kérdéses például, ki fog eztán mondjuk nagyszabású energetikai beruházásba kezdeni nálunk. Végül, teszi hozzá Tölgyessy, a különadók megszüntetésének fedezetét igencsak bajos lesz a következő választásokat megelőző esztendőben megtalálni.

A kormány a magánnyugdíjpénztáraknak járó nyugdíjjárulék kölcsönvételével nyert sok százmilliárdot csak akkor képes belátható időn belül visszaadni, ha közben emberek százezrei lépnek önként vissza az állami nyugdíjrendszerbe - mondja Tölgyessy, aki szerint az ennek előmozdítására irányuló kampány már neki is indult. Az elemző szerint az 1997-es nyugdíjreform alighanem hibás döntés volt. Ezúttal az állami nyugdíjrendszerre való visszaállás csökkentheti a keresletet a magyar állampapírok iránt, és zavart kelthet a pénzügyi szféra egészében is.

Egykulcsos adó

A gyorsabb növekedésben reménykedő térségbeli országok - Szlovákia, Észtország - szokásos eszköze az egykulcsos adó, míg az erős, beavatkozó állam cselekvésében bízó Orbán Viktor számára ez az adó pusztán eszköz a feltörekvő csoportok támogatására - mondja Tölgyessy, aki rávilágít: a kormányfő magatartásában szó sincs piaci fordulatról, inkább a külföldiek és a hetvenes-nyolcvanas évek óta folytonos hazai elitek kezéből akarja az új nemzeti csoportokhoz áttenni a magyar gazdaság eszközeit. Szerinte Orbán Viktor az alulról jövő, de minden úton-módon felemelkedni akaró sokgyermekes középrétegek, vagyis a saját szemével nézi a világot, szerinte azok kapjanak leginkább segítséget az államtól, akik maguk is igyekeznek felfelé.

Az egykulcsos személyi jövedelemadó önmagában aligha enyhíti a magyar társadalom értékvilágának bajaiból eredő legmélyebb gondjainkat. Mindent egybevetve félő: összes gazdaságfehérítő és növekedésösztönző hatását remélve is a bejelentett teherátrendezés inkább lassítja a hazai gazdaság egészének növekedését - fogalmaz Tölgyessy Péter.

Orbán plebejus demokráciája

A vörösiszap-katasztrófa kivételes élességgel mutatta meg, hogy mit jelent a létező kis magyar kapitalizmus zűrzavarával szemben Orbán Viktor számára a plebejus demokrácia - mutat rá az elemző: a tetterős vezető a gazdasági oligarchák önzésétől védtelen jogállam rendetlenségén átlépve személyesen érvényesíti a nyilvánvalónak gondolt közérdeket. Ha szükségesnek látja, habozás nélkül vesz állami kezelésbe magántulajdont, a parlamentben maga jelenti be a gyanúba hozott felelős letartóztatását. Az elmúlt húsz esztendő megannyi csalódása után a magyarok többsége pontosan ezt: az erős vezető gyors és biztos igazságtételét szeretné végre látni az ellentmondásosan ügyködő magyar jogállam és piaci verseny helyén.

A Fidesz társadalompolitikája egyre inkább rendszerré áll össze, gazdaságpolitikáját hazánkban rég nem látott mértékig közvetlenül politikai rendszerépítő víziója határozza meg, Orbán azt is érti, hogy a közvéleménynek roppant az igénye valami másra, a nyugatos modellel való szakításra - teszi hozzá. Tölgyessy úgy látja, hogy a külföldi elemzők vélekedésével szemben a miniszterelnök nem szokványos keleti széltoló módjára politizál, nem pusztán különösebb következmények nélküli populista szólamokat hajtogat, hanem komolyan hisz küldetésében: a régi közgazdasági tankönyveket olykor egyenesen eldobni javasolva a sok évtizedes piaci reformer irány valóságos antitézisét keresi.

Tölgyessy úgy látja, Orbán a stratégiai dilemmáit tőle megszokottan ismét rohamozással igyekszik feloldani, ám ezzel újra megduplázza a tétet. Ha nem ismer mértéket, nemsokára a külföld előtt a világrendszer elleni féktelen lázadó szerepében találhatja magát. Törekvése akár az egész ország kudarcába is torkollhat. De nem láthatjuk előre a jövőt. Orbán Viktor a választások után is teljesíti az emberek vágyait. Már csak az a kérdés: a magyarok hitei alapján lehet-e boldogulni a nekünk megadatott körülmények között.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

Tölgyessy: nem okos megszorongatni az ellenzéki sajtót

A BBC-modellel szakítva a törvényhozó gyengíti a közszolgálati média intézményeinek önállóságát, annak vezetőit folyamatos médiatestületi kontroll alá helyezi - jellemezte a kormány médiapolitikáját Tölgyessy Péter.

MTI Itthon

Tölgyessy: Orbán "kivágta magát" a bajból

Tölgyessy Péter szerint Orbán Viktor "kivágta magát" a bajból, kedden bejelentett programjának főbb elemeit "felállva tapsolják meg" az emberek, miközben azt piaci elemzők is üdvözlik.

hvg.hu Vélemény

Tölgyessy az ATV-ben: „Menjetek a fenébe, mondják a válságövezetekben"

Szembe kell nézni azzal, hogy a létező kapitalizmusnak magyarországi változata megbukott, a jobboldali radikalizmus kísérteni fog, amíg nem fordulnak jobbra a dolgok. Orbán Viktornak rettenetesen nehéz döntéseket kell hoznia már kormányzása elején, de sokba kerül, ha annak szurkolunk, hogy ne sikerüljön neki – mondta el többek között Tölgyessy Péter az ATV Bánó András vezette Pont7 c. műsorában. Az interjú figyelemreméltó részeit az alábbiakban ismertetjük.

Vélemény

Tölgyessy: "A Fidesznek másképp kell politizálnia"

A Fidesznek másképp kell majd politizálnia, mint ahogy eddig tette, a Jobbik és a Fidesz között azonnal hatalmas harc kezdődik, Orbánnak villámgyorsan döntenie kell, hogy megmarad-e régi embereinél, vagy nyit-e középre a kormányalakítással. Azt is sürgősen meg kell határoznia, hogy egy súlyos csomaggal vág-e bele a kormányzásba, vagy a könnyebb indulást választja, és elhalasztja a jelentős lépéseket – fejtette ki Tölgyessy Péter a Kossuth rádió hétfő reggeli adásában.

MTI Itthon

Tölgyessynek megvan a véleménye a magyar sajtóról

Súlyos állapotban van a magyar sajtó, amelynek helyzete része a közélet problémahalmazának, a médiaháborúnak pedig szinte nincsenek békeperiódusai - hangoztatta Tölgyessy Péter politológus a Media Hungary konferencián, kedden Tihanyban.

Pelle János Vélemény

Tölgyessy: maradjon Sólyom 2015-ig

Május harmadikán, alig egy héttel az országgyűlési választások második fordulója után hozták nyilvánosságra a Sólyom László köztársasági elnök újraválasztása érdekében írt levelet, melyet először tizenegy értelmiségi, közéleti személyiség írt alá, köztük Tölgyessy Péter. Az Élőlánc egyesület, illetve Lányi András kezdeményezte felhíváshoz máris kétezren csatlakoztak, és számuk állandóan növekszik. Az aláírók szerint Sólyom személye garancia, hogy továbbra is szuverén személyiség tölti be az államfői posztot.