szerző:
Csikász Brigitta
Tetszett a cikk?

Nem adta meg a használatba vételi engedélyt a vám- és pénzügyőrség egy vasúti kocsikat átvilágító berendezésének működésbe helyezésére, mert nem kapta meg az elvégzett építési munkálatok árát a Nyírép Kft., a testület mégis felderítéseket végez az eszközzel. A vám- és pénzügyőrség - jelenleg NAV - egy kínai társasággal szerződött az átvilágító eszköz beszerzésére. A pekingi cég pedig egy magyar-török kft.-nek adott megbízást, onnan került a munka tovább a Nyírép Kft.-hez.

A vám- és pénzügyőrség, melynek jogutódja a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV), tíz mobil közúti rakományátvilágító és egy vasúti röntgenberendezést használ. Ezek beszerzése – mint a hvg.hu-val közölték – a 2000. évi Phare-program révén kezdődött, majd a schengeni alap támogatásával folytatódott. Négy évvel ezelőtt pedig a Nuctech Ltd.-től vásárolt a testület rakományellenőrző szerkezeteket, amelyekkel „gyakorlatilag teljessé vált a röntgenberendezésekre vonatkozó eszközigény” – közölték. A kínai államfő, Hu Csin-tao fia által 2008-ig vezetett Nuctech állami vállalat, amely például 2006-ban elnyerte Kína 147 repülőterének biztonsági röntgenkészülékekkel való ellátását.

A kínai cég vasútirakomány-átvilágító berendezése
nuctech.com

A NAV tájékoztatása külön kitér a vasútirakomány-átvilágító gépre, amellyel „az eddig tapasztalt csempészési módok (rakomány közé vagy a vasúti kocsik gyári üregeibe, netán tetejére rejtés) gyakorlatilag lehetetlenné váltak”. Az eszközzel tavaly a vám- és pénzügyőrök mintegy hatvanezer vizsgálatot végeztek – az országba belépő vasúti kocsiknak csak 2 százalékát nem világították át –, s egy nagyobb fogást is elkönyvelhettek júniusban, amiből szerintük jól látszik, hogy a csempészcsoportok - „tisztában léve a berendezés képességeivel” - már más módon dolgoznak.

A röntgengép tehát jól működik, ám nem biztos, hogy szabályosan. A hvg.hu-val ugyanis a berendezés elhelyezéséhez szükséges alapozási munkákat elvégző Nyírép Nyírvidéki Építőipari Kft. ügyvezetője, Paládi Jenő azt közölte: mivel őt nem fizették ki, nem adta ki a használatba vételi engedély megkéréséhez szükséges felelős műszaki vezetői nyilatkozatot. „Az építmény alapozását mi végeztük, így ebben felelős műszaki vezetőként csak a cégünk nyilatkozhat, ha más kezdeményezésére adták ki a használatba vételi engedélyhez a nyilatkozatot, az igen furcsa.” Paládi Jenő elmondta azt is, nemcsak építési munkálatokat, így például az alapozást végezték el, hanem még külön kérésre rendszeresen szállították a kínai cég Magyarországra küldött dolgozóit is.

A használatba vétel
A használatbavételi engedéllyel kapcsolatos kérdésünkre a NAV csak annyit közölt, hogy a Záhony-Eperjeskén felállított rakományátvilágító berendezést 2008-ban adták át. Azóta végeznek vele ellenőrzéseket, s növelték a sikeres felderítéseik számát.

Miután azonban nem jutott hozzá járandóságához, a Nyírép ügyvezetője megkereste a berendezést megvásároló vám- és pénzügyőrséget is, de ott nem foglalkoztak a 15 millió forintra rúgó ki nem fizetett összeggel, mondván, ők semmilyen jogviszonyban nem álltak a társasággal. A testület ugyanis csak az átvilágító eszközt gyártó és leszállító Nuctech Company Ltd.-vel szerződött, elfogadva a vállalkozás által adott – számára legolcsóbbnak számító – 835 millió forintos ajánlati árat. A pekingi társaság pedig a magyar-török Ünorka Kft.-t választotta alvállalkozójának. Majd ez a cég bízta meg a Nyírépet a kivitelezés lebonyolításával.

Paládi Jenő közlése szerint azonban az Ünorka teljesen eltűnt. A cég egyébként felszámolás alatt áll, az eljárás idén január 21-én kezdődött, a City Invest Kft. bonyolítja le. Kárpáti Péter felszámolóbiztos a hvg.hu-nak arról számolt be, hogy az egymillió forintos tőketartozású vállalkozás illetékeseitől senkit sem ér el, a cég bejegyzett székhelyére küldött levelei immár háromszor azzal jöttek vissza, hogy a címzett ismeretlen.

Ez a cím a XV. kerületben van, a Szentmihályi út 171. szám alatt, ahol a Budapest China Mart rendezvény, üzleti és bevásárlóközpont, illetve ezen belül többek között a Magyar-Kínai Gazdasági Kamara található meg. A China Martnál érdeklődésünkre elmondták, az Ünorka Kft. néhány évig a bérlőjük volt, de mintegy két esztendeje – nagyjából a Nuctech-üzlet lebonyolítása után – már elmentek az ingatlanból, s azóta semmit sem tudnak a vállalkozásról. A cégben egyébként jelentős többséggel két török férfi – Kapisiz Orhan és Kapisiz Baris – rendelkezett, s a cégnyilvántartás szerint a társaság ügyvezetőjeként volt feltüntetve rajtuk kívül a felszámolás kezdetéig Aksar Yusuf is, akin Paládi Jenő nem bírta, és már nem is fogja tudni behajtani pénzét.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!