szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ősztől a fővárosi kórházak, januártól a megyei kórházak kerülnek állami kézbe, a vidéki városi kórházakról szóló döntést a jövő évre halasztotta a kormány a Népszabadság értesülései szerint.

A lap csütörtöki számában megjelent írás szerint noha a kórházi adóságokkal együtt bizonyos bevételeket is átvesz az állam, az egészségügyi, az oktatási, a szociális intézményrendszer egyszeri konszolidációja 35-45 milliárd forintos kiadást jelent a költségvetésnek.

Az átvételre kiszemelt intézményeket az önkormányzatok már nem adhatják el, azokra újabb adósságot nem vállalhatnak. Az állam ugyanis bár átveszi a kórházak tartozásait, nem fog fizetni az önkormányzatoknak az ingatlanokért.

Szabó Erika területi közigazgatásokért és választásokért felelős államtitkár szerint a 19 megyében összesen 739 intézményt érint majd a változás, ezen felül pedig további 475 közoktatási, 132 szociális és 77 közművelődési intézmény is állami tulajdonba kerül.

Elmondása szerint a kórházak az egészségügyért felelős államtitkárság háttérintézménye, a Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőség- és Szervezetfejlesztési Intézethez (GYEMSZI) alá kerülnek, a többi intézményt a megyei kormányhivatalok alá tartozó intézményfenntartó központok üzemeltetnek majd.

A Népszabadság úgy tudja, a kórház-államosításhoz több törvénymódosításra is szükség lesz, az első ezzel kapcsolatos előterjesztések október 13-án kerülhetnek a parlament elé, december elejére pedig a szükséges kormány- és miniszteri rendeletek is elkészülhetnek.

A kórházak államosításának első lépése gyakorlatilag már meg is kezdődött, a Fővárosi Közgyűlés ugyanis tegnap lényegében döntött is arról, hogy Tarlós István megkezdheti a tárgyalásokat a 12 budapesti kórház átadásáról.

Velkey György, a fővárosi önkormányzat egészségügyi bizottságának fideszes elnöke a Népszabadságnak elmondta, a tervek szerint Budapesten három éjjel-nappal folyamatosan üzemelő, mindenfajta betegséget kezelő centrumot alakítanak ki, majd ezekhez fogják igazítani az egyéb kórházak illetékességi területeit. A három centrum egyike Budán lenne, és a Semmelweis Egyetem Szív- és Érsebészeti Klinikájából, a Szent János Kórházból, valamint a Kútvölgyiből állna, míg a másik kettő a pesti oldalon alakulna meg, egyrészt az Állami Egészségügyi Központból, másrészt a Nagyvárad tér környéki kórházakat költöztetnék össze.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!