szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Több a fellebbezés a diósdi maffiaügyként vagy a Koszi-klán pereként ismertté vált monstre eljárás fellebbviteli szakában, mint a vádlott - közölte a tárgyalás előtt egy hónappal a Győri Ítélőtábla sajtóirodája.

Az első fokú eljárás 41 vádlottal kezdődött, közülük ötöt felmentett a Pest Megyei Bíróság, az ügy egyik szereplője pedig szökésben van. A felmentettek közül négy esetében nem érkezett ügyészi indítvány, egyikük ügyében viszont azt kérte a vádhatóság, hogy helyezzék hatályon kívül a döntést, és rendeljen el új eljárást az ítélőtábla.

A másodfokú eljárásban 31 esetben védői, 12-ben pedig ügyészi fellebbezést kell elbírálnia a Győri Ítélőtáblának. Előbbiek zöme felmentést, illetve enyhébb ítéletet kér, az esetek harmadában az utóbbit azzal egybekötve, hogy hagyják el a bűnszervezetben való elkövetést a minősítésből.  

A legsúlyosabb - életfogytig tartó - szabadságvesztéssel sújtott vádlott és védője is ezt kérte. Esetében az ügyészség az ítélet helybenhagyását indítványozta, akárcsak a társaság két, húsz-húsz év fegyházzal sújtott tagjánál. A főbüntetés lényeges súlyosbítását kérte a vádhatóság a csoport irányításával vádolt, első fokon egyaránt 18 és fél év fegyházra ítélt testvérpár esetében. (Mindkét férfi - becenevükön Koszi Pista és Koszi Miki - védője felmentést kérve nyújtott be indítványt.)

Az ügyészség összesen tíz esetben súlyosbítást, kettőben hatályon kívül helyezést és új eljárást kért a hivatalos közlés szerint "különösen nagy értékre, bűnszervezetben és üzletszerűen elkövetett lopás bűntette és más bűncselekmények miatt Sz. Károly és társai ellen folyamatban lévő bűnügyben". 

A diósdi maffiaper fellebbviteli eljárása február 14-én kezdődik, és hat tárgyalási napon keresztül tart a Győri Ítélőtáblán. Az eljárás helyszíne nem az ítélőtábla épülete lesz, hanem a Győr-Moson-Sopron Megyei Bíróságnak az annál jóval nagyobb befogadóképességű nagyterme. 

A Pest Megyei Bíróság 2010. június 1-jén szabott ki fegyház-, illetve börtönbüntetést a Koszi-klán tagjait érintő per 41 vádlottjára. A 2008. április 1-jén kezdődött tárgyalássorozat alatt ötezer oldalnyi jegyzőkönyv készült, és mintegy 70-80 ezer oldalnyi nyomozati anyagot kellett áttanulmányozni. A százhatvan napon át tartó tárgyaláson kétszáznál is több tanút és harminc szakértőt hallgattak meg, miközben 1996-ig nyúltak vissza a bűncselekmények felgöngyölítéséhez. 

Az írásba foglalt 610 oldalas kötetnyi első fokú döntés a társaság számlájára ír a 2000-es évek elején a Mol százhalombattai finomítóját 100 milliós nagyságrendben megkárosító olajlopásokat. Megállapítja azt is, hogy a bűnszervezet több tagja hogyan jutott el a védelmi pénzek szedésétől a nagy tételű olajlopásig, a diósdi kettős gyilkosságig, valamint több pénzszállító autó és bankfiók ellen elkövetett támadásig.

A 41 tagú társaság legtöbb tagja az ítélethirdetés napján jelezte, hogy fellebbez az első fokon kiszabott büntetés enyhítéséért, illetve felmentésért.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!