szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az agrár Start-munkaprogramra vonatkozó kérdésekkel ragasztotta tele Simonka György fideszes képviselő, pusztaottlakai polgármester Képviselői Irodaházban található irodájának ajtaját az LMP. A párt a múlt héten tartott arról sajtótájékoztatót, hogy a Békés megyei településen a polgármester földjein dolgoztatják a közmunkásokat. Hétfőn a település honlapján több dokumentumot is nyilvánosságra hoztak.

Szél Bernadett, az LMP képviselője és a párt aktivistái az agrár Start-közmunkaprogramra vonatkozó kérdésekkel ragasztották tele Simonka György fideszes politikus Képviselői Irodaházban található irodájának ajtaját hétfőn. A kérdések elsősorban arra vonatkoztak, hogy kinek a földjein dolgoznak a település közmunkaprogramban részt vevő lakói, illetve milyenek a munkakörülmények.

Szél Bernadett a múlt hét szerdán tartott sajtótájékoztatót, amelyen, helyszíni tapasztalatai alapján arról beszélt, hogy egyes Békés megyei településeken embertelen körülmények között foglalkoztatják a mezőgazdasági Start-közmunkaprogram résztvevőit. Az LMP-s képviselő, aki kedden a megye három településére, Bánkútra, Pusztaottlakára és Medgyesegyházára látogatott, úgy fogalmazott, hogy a program résztvevői gyakorlatilag "rabszolgasorban" élnek. Helybeliek elmondása alapján kitért arra is, hogy a program résztvevői Simonka György földjein dolgoznak. Hangsúlyozta, hogy kérése ellenére sem bocsátották rendelkezésére a pályázatot és szerződéseket.

Bizonyítékok

Hétfői, a fideszes képviselő irodája előtt tartott sajtótájékoztatóján Szél Bernadett közölte, az esemény előtt egy órával jelezték neki, a település honlapjára több iratot is feltettek. A képviselő úgy fogalmazott, habár szakértőiknek még nem volt idejük ezeket áttanulmányozni, ezért nem tudja, hogy a korábbi kérdéseire az iratok választ adnak-e, de azt sikerként könyveli el, hogy "sikerült kikényszeríteni" a dokumentumok nyilvánosságra hozatalát

A politikus kijelentette, emellett az ügynek van egy másik aspektusa is, mert bizonyítékaik vannak arra, hogy az embereket rossz körülmények között foglalkoztatták a földeken. Emlékeztetett arra, hogy erről, egy, az LMP által a helyszínen forgatott filmben több helybeli is beszélt.

Miközben a kérdéseket az ajtóra ragasztották, Szél Bernadett azt mondta, most már minden polgármesternek figyelnie kell arra, hogy átlátható módon költse el a közmunkára fordított összegeket. Végül hozzátette, hogy a héten egy másik, egyelőre meg nem nevezett településre is el akar látogatni.

Arra a kérdésre, amelyik szerint Simonka György tagadta, hogy az ő földjein dolgoznának a közmunkások, Szél Bernadett azt felelte, ő azokat a dokumentumokat kérte ki, amelyek ezt az állítást cáfolhatják vagy igazolhatják. Ismét hangsúlyozta, hogy még nem tudták átvizsgálni a közzétett dokumentumokat, ezért egyelőre nem tudja hitelesen megmondani, hogy kinek a birtokában van a kérdéses földterület. Hozzátette, amikor a településen járt beszélgetőpartnerei állították, hogy "ezek a Simonka földjei".

"Ez a Patyomkin-falvak esete"

Szavai szerint a polgármester 14 napig hátráltatta a munkáját azzal, hogy nem hozta nyilvánosságra az iratokat. Megjegyezte, tisztában van azzal, hogy a törvény alapján a település vezetőjének joga van ahhoz, hogy ennyi ideig visszatartsa az iratokat, de ha azokat hamarabb nyilvánosságra hozzák, azzal az ő munkáját is megkönnyítették volna. Hangsúlyozta, a polgármester mindenképpen felel azért, hogy a közmunkások milyen körülmények között dolgoznak.

Arra a kérdésre, hogy a helyszínen járó újságírók előtt sok pusztaottlakai kiállt a polgármester mellett azt felelte, ez "a Patyomkin-falvak esete, viszonylag egyszerű a polgármester úrnak olyan körülményeket teremteni, amelyekben ilyen reakciók előfordulhatnak". Hozzátette, ő olyan emberekkel beszélt, akikre nem gyakoroltak nyomást, ezért hitelesnek tekinti az ő véleményüket.

Örömmel fogom konstatálni, hogy sikerült 14 nap alatt az önkormányzattól elkérni ezeket az iratokat - mondta arra a felvetésre, hogy mit tesz, ha kiderül, hogy a közmunkások nem a polgármester földjein dolgoztak. Hozzátette, ha ilyen súlyos vádak merülnek fel, akkor "egy polgármesternek ne az legyen a reakciója, hogy feljelenti az ellenzéki képviselőt, hanem az (...), hogy kirakja azokat a dokumentumokat az internetes webszite-ra, amelyek azt bizonyítják, hogy ő ebben az ügyben nem vétkezett". Végül közölte, "röhejnek" tartja, hogy a sajtóhírek szerint a polgármester rágalmazásért feljelentette.

Simonka: "el szeretnének taposni a baloldalról"

Simonka György hétfőn délután Pusztaottlakán tartott sajtótájékoztatóján azt mondta, a Start-munkaprogram sok embernek az egyetlen lehetőség Dél-Békésben, valamint kijelentette, hogy "mélységesen fel vagyunk háborodva az LMP eljárásán, a kampány, amelyet ellenünk folytatnak, teljes mértékben etikátlan" - mondta.

A tájékoztatón az újságírók mellett mintegy száz mezőgazdasági közfoglalkoztatott is megjelent, kezükben "El a kezekkel a munkától", "Simonka munkát ad, ti mit adtok" feliratú táblákkal hallgatták végig a képviselő beszédét. A polgármester a tájékoztatón részletesen ismertette az önkormányzat érdekeltségébe tartozó hét közhasznú társaságnak a foglalkoztatás érdekében Pusztaottlakán és a kistérségben kifejtett tevékenységét. Közölte, hogy a részletes információkat a település honlapjára is felteszik.

A vádakkal kapcsolatban Simonka György kijelentette: nem új keletű a jelenség, évek óta "el szeretnék taposni a baloldalról". Emellett tíz napja derült ki, hogy az orosházi körzetben választókerületi elnökké választották, így most azt gondolhatják, hogy a képviselő-jelölti pozíció várományosa, és most ezért is támadják - mondta. Hozzátette: támadásokat 2009 óta kapnak, amióta azzal próbálkoznak, hogy az embereknek segély  helyett kétkezi munkát adjanak, amelyből meg tudnak élni.

A foglalkoztatottak munkakörülményeiről Simonka György azt mondta: a vidéki ember számára természetes, hogy visz magával vizet, amikor a földekre megy dolgozni, nagy melegben és hidegben pedig kapnak védőitalt. A képviselő kijelentette, hogy a mezőgazdasági közmunkások az önkormányzat érdekeltségébe tartozó szociális szövetkezetnek ingyen biztosított termőföldet művelik, és nem az ő érdekeltségi körébe tartozó földeken dolgoznak.

A polgármester szerint csak néhány foglalkoztatott bírálja a Start-programot, az emberek döntő többsége örül annak, hogy dolgozhat Békés megye leghátrányosabb helyzetű kistérségében, ahol nagyon sokan a mezőgazdasági munkák időszakában sem jutnak munkalehetőséghez, annyi a munkanélküli, miközben - fűzte hozzá - lassan médiasztárok lesznek a "lázadó" Start-munkások. Mint mondta, Pusztaottlaka - ahol 2006 óta tölti be a polgármesteri posztot - az egyetlen olyan település Magyarországon, ahol mindenkinek van munkája. 

Pusztaottlaka Medgyesegyházával és Medgyesbodzással közösen pályázott a Start-mintaprogramra, a projekt 400 millió forint támogatást nyert 325 ember foglalkoztatására. Ebből a pénzből fizetik a munkabéreket és a közterheket, vásároltak mezőgazdasági kézi munkaeszközöket, száz kecskét és száz birkát.

Simonka György elmondta: a projekt mezőgazdasági, közútkarbantartó és mezőgazdasági útkarbantartó elemből áll; a mezőgazdaságban 150-en dolgoznak. Az emberek hétvégén mezőgazdasági képzéseken vesznek részt, a program befejezése után szakképesítést szereznek, és így könnyebben tudnak elhelyezkedni a térség mezőgazdasági vállalkozóinál - tette hozzá.

"Nincs angol vécé, hát az már csak ilyen"

A parlamentben Szél Bernadett interpellált Tállai András államtitkárhoz az ügyben, mint mondta, nehezen hozzáférhetőek az adatok, holott a kormánynak és valamennyi helyi oligarchának tökéletesen elszámoltathatónak kellene lennie arról, hogyan költik el a közpénzeket, amiből a közmunkaprogramot finanszírozzák.

A pusztaottlakai közmunkaprogrammal kapcsolatban Szél elmondta, túlhevült fóliasátrakban gerincbeteg közmunkásokat dolgoztatnak, a téli hidegben nem biztosítottak nekik melegedőt, nyáron nem kaptak ivóvizet - mondja Szél, aki szerint az orvosok nem írják ki ezeket az embereket táppénzre, helyette "lábadozási igazolást" kapnak, ezt az időt azonban később le kell dolgozniuk. "1 pottyantós budira 50-60 ember jut, a kézitrágyázásra sem kapnak védőfelszerelést" - idézi saját tapasztalatait a képviselőnő.

Tállai András államtitkár válasza szerint ha egy orvos kimondja, hogy valaki alkalmas egy adott munka elvégzésére, akkor abban nincs okunk kételkedni. Szerinte védőfelszerelést is kapnak Pusztaottlakán, és "hogy nincs angol vécé, hát az már csak ilyen".

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!