A Fővárosi Önkormányzat eddig 65 millió forint plusz áfát kapott a Bruce Willis főszereplésével készülő Good Day to Die Hard - Drágább, mint az életed című filmet készítő projektcégtől a megkötött közterület-használati szerződések alapján. A tervezett díj meghaladhatja a 100 milliót is. A biztosításban részt vevő rendőrök is pluszpénzt kapnak a munkájukért, de azt egyelőre nem árulták el, mennyit, mint ahogy a MI-24-es harci helikopter használatának ára sem ismert egyelőre.
Április 23-a óta forgatják Budapesten a Good Day to Die Hard - Drágább, mint az életed című filmet Bruce Willis főszereplésével. A forgatások miatt a belváros számos pontját hosszabb-rövidebb időszakokra lezárták, így például forgattak a Ferenciek terénél, az Erzsébet hídon, a Váci utcában, a Horváth Mihály téren és a Hősök terén is.
A filmet készítő DH FIVE Kft. a hvg.hu információi szerint május végéig tíz darab közterület-használati szerződést kötött a Fővárosi Önkormányzattal. A Főpolgármesteri Hivatal tájékoztatása szerint a szerződések alapján a cég eddig megközelítőleg 65 millió forint plusz áfát fizetett ki, de a tervezett díj összességében meghaladhatja a 100 millió forintot.
Tarlós István és Bruce Willis találkozása június 2-án
Budapest.hu - a képet a 20th Century Fox Bruce Willis hozzájárulásával engedélyezte publikálásra
A Főpolgármesteri Hivataltól kapott táblázat szerint a legolcsóbban az Andrássy út 22 négyzetméterét adták 2 napra, ezért a produkció készítői 39 600 forint plusz áfát fizettek összesen. A legtöbbe a Városliget környéki helyszínek kerültek: a Felvonulási tér, a Hősök tere és a Városligeti Olof Palme sétány bérlése minden esetben 5 millió forint feletti összeget hozott a fővárosnak. A legtöbb pénzbe a Hösök terén való egynapos forgatás került Bruce Williséknek: a 7500 négyzetméteers területet 12 millió 750 ezer forintért foglalhatták el. Az Erzsébet híd használatáért - 820 négyzetméter területfoglalásáért - 1 millió 394 ezer forintot fizetett a projektcég.
A DH FIVE a Budapesti Rendőr-főkapitánysággal is szerződést kötött április 22 és szeptember 15 közötti időszakra, a film forgatásának rendőri biztosításával kapcsolatban. A biztosításban részt vevő rendőrök 4500 forint plusz áfát kapnak óránként, míg a szolgálati kocsikért 4500 forint plusz áfát fizet a cég alkalmanként. „A biztosításban részt vevő rendőrök száma helyszínenként és jelenetenként változó, a biztosítást a szükséges létszámban végzi a rendőrség” - tudatta a BRFK a hvg.hu-val, azt egyelőre nem árulták el, pontosan mennyit kaptak.
A forgatáshoz igénybe vették a Magyar Honvédség egy katonai helikopterét is. A honvédelmi tárca tájékoztatása szerint a szerződés a produkció és a szolnoki helikopterbázis között jött létre a HM jóváhagyásával. „A szolgáltatásért a forgatáshoz használt repült órák függvényében, azok tényleges árának megfelelő összeget fizet majd a DH FIVE Kft” – közölte a tárca sajtóosztálya. Hozzátették: felmerült más eszközök igénybevétele is, de erről egyelőre nem tudtak hivatalos információkkal szolgálni.
A projektcég már máskor is forgatott Magyarországon
A DH FIVE Kft.-t a produkció forgatása előtt, tavaly októberben hozták létre. A cég két ügyvezetője, Adam Jonathan Goodman és Howard Ellis a Mid Atlantic Kft. tulajdonosaiként 2009-ben is forgatott Magyarországon, a védett Ócsai Tájvédelmi Körzet területén, amikor a Pillars of the Earth című angol tévéfilmet készítették. A forgatást a Jobbik ócsai szervezete több alkalommal bírálta, mert a természetvédelmi hatóságtól úgy kapott a cég fél évre szóló engedélyt, hogy előírták: nem károsodhat az Ócsai Tájvédelmi Körzet növény- és állatvilága. A Jobbik szerint a terület igénybevétele nem az előírásoknak megfelelően történt, több védett fát kivágtak, feltörték a gyepet és hidat építettek.
Harci helikopter Budapest felett Bruce Willis filmjének forgatásán
Hernádi Levente
A Mid Atlantic Kft. már 2005-ben is kárt okozott Tatabányán a Gerecse Natura 2000 területén található tanösvényen és a Szelim-barlangban, ahol feketére festették a barlang falát, melyet csak különleges eljárással lehetett eltávolítani. Az illetékes természetvédelmi hatóság akkor 4 millió forintos természetvédelmi bírságot szabott ki a károkozás miatt.