szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Az alapvető jogok biztosa a jogállamiság elvének sérelme miatt a szakképzésről szóló törvény megsemmisítését kérte az Alkotmánybíróságtól. Álláspontja szerint e törvény nem biztosít kiszámítható jogszabályi környezetet, mert számos kérdést nem szabályoz kellő részletességgel. Ennek következtében a pedagógusoknak, szülőknek és a gyermekeknek nincs lehetőségük arra, hogy a szakképzésről szóló törvény tartalmát kellő mélységében megismerhessék és felkészülhessenek a jogszabály alkalmazására.

A szakképzésben való részvételnek döntő kihatása lehet egy egész életpályára, hiszen az ekkor elsajátított ismeretek alapvető jelentőségűek a későbbi munkaerő-piaci pozíció szempontjából – írta az ombudsman az indítványában.

Az elmúlt fél évben – mióta az új alkotmány és alkotmánybírósági törvény nem engedélyezi bárkinek, hogy az Ab-hez forduljon – Szabó Máté több törvényt is megtámadott a testületnél, mostanáig 11 jogszabály felülvizsgálatát kérte. Orbán Viktor a Fidesz ifjúsági társszervezetével, a Fidelitasszal folytatott két héttel ezelőtti konzultáción „ellenforradalmi kísérletnek” nevezte az ombudsman állásfoglalását a felsőoktatási törvénnyel kapcsolatban.

Több időre lenne szükség 

A szakiskolai és szakközépiskolai képzés rendszerének átalakításakor Szabó szerint a jogalkotónak megfelelő időt kellene biztosítani a rendszer egészének, az általános és a részletszabályoknak megismerésére, befogadására. Szabó Máté szerint azonban ez a követelmény nem érvényesült maradéktalanul, és még az sem egyértelmű, hogy a korábbi, hatályon kívül helyezett szabályozás alapján kezdett szakképzéseket milyen szabályok alapján lehet sikeresen lezárni, illetve ahhoz az állam milyen költségvetési támogatást, hozzájárulást köteles biztosítani.

Szabó Máté
Horváth Szabolcs

A szakképzési törvény csak az iskolai rendszerben meghatározott időszakon belül megszerzett első szakképzést teszi ingyenessé. Ez a szabályozás nincs figyelemmel arra, hogy milyen okból húzódott el a képzés, az egyéni, adott esetben méltányosságra alapot adó szempontok nem mérlegelhetők. Így az is eleshet az ingyenes középfokú oktatás lehetőségétől, aki nem felróható okból – hanem például egészségügyi alkalmatlanság miatt – kényszerül egy már megkezdett képzésről egy másikra váltani.

Az év eleje óta az alapvető jogok biztosa már nem indítványozhatja a mulasztásban megnyilvánuló alkotmányellenesség megállapítását. Az ombudsmannak ezért arra volt lehetősége, hogy az Alkotmánybíróság figyelmébe ajánlja annak vizsgálatát, az első szakképzés ingyenességének az egyéni szempontok mérlegelése nélküli elvesztése összhangban van-e az Alaptörvényben meghatározott, az ingyenes és mindenki számára elérhető középfokú oktatás biztosítására vonatkozó állami kötelezettséggel, vagy pedig jogalkotói mulasztás áll–e fenn.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Karrier

Visszavonatná a keretszámokat a kormánnyal az ombudsman

A felsőoktatási keretszámokról szóló határozat visszavonására szólítja fel a kormányt az alapvető jogok biztosa keddi közleményében. Szabó Máté az Alkotmánybíróság egy határozatára is hivatkozva azt kifogásolja, hogy a létszámkeretet nem a jogszabályi rendelkezéseknek megfelelően állapították meg.

MTI Itthon

Hoffmannék lesöpörték az ombudsman álláspontját

Az oktatási államtitkárság álláspontja szerint nem helytálló az alapvető jogok biztosának az állami ösztöndíjas, illetve részösztöndíjas hallgatói létszámkeret visszavonására vonatkozó kérése.