szerző:
Molnár Fruzsina
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

„Ha az állam, mint fenntartó deklarálja, hogy egyre kevésbé képes finanszírozni a felsőoktatást, akkor az a legjobb megoldás, ha minden olyan tevékenységet támogat , amiből a kieső bevételeket pótolni lehet”- mondta hvg.hu-nak Rostoványi Zsolt . Hoffman Rózsa oktatási államtitkár személyesen dicsérte meg az egyetemet, de úgy látszik az államtitkári dicséret nem teremt kivételezett helyzetet.

hvg.hu: Jövőre 23 milliárd forinttal csökkenti a kormány a felsőoktatás támogatását. Ez hogy érintheti a Budapesti Corvinus Egyetemet?

Rostoványi Zsolt: Minden felsőoktatási intézménynek komoly feladatot jelent most, hogy finanszírozni tudja a működését. A Corvinus-nak is vannak pénzügyi problémái. De miután jó ideje tudjuk azt, hogy az állami források egyre szűkösebben fognak rendelkezésre állni, mindent megteszünk annak érdekében, hogy a kieső bevételeket valamilyen módon pótolni tudjuk.

hvg.hu: Lehet tudni, hogy mekkora bevételkieséssel kell számolnia a Corvinus-nak?

R.Zs: A finanszírozással kapcsolatban jelenleg semmilyen konkrét információval nem rendelkezünk. Az intézményfejlesztési terveket a nyár elejére kellett elkészítenünk, ezek értékelése most zajlik.  Ha igazak a hírek, hamarosan döntés születik a finanszírozásról, amit a felsőoktatási intézmények október elején fognak megtudni.

hvg.hu: Az állami finanszírozás hogy fog felépülni?

R.Zs: A finanszírozási rendszer három pillérből fog állni. 60 százalék a képzési, 30 százalék a fejlesztési, 10 százalék a kiválósági rész. A fejlesztési keretet az fogja befolyásolni, hogy az intézmény fejlesztési tervekbe foglalt elképzelései mennyire vágnak egybe a fenntartó elképzeléseivel. Emellett a „kiválósági” részre külön hangsúlyt fektet a Corvinus, mert el szeretnénk a nyerni a kutatóegyetemi címet.

hvg.hu: A bevételnövelő intézkedésekhez szabad kezet kapnak az egyetemek? Nem jelent a döntéseknél problémát, hogy több minisztérium felügyelete alá tartoznak a felsőoktatási intézmények?

R.Zs: A rektori konferencia már korábban is azt kérte, elsősorban az Nemzeti Fejlesztési Minisztériumtól, hogy olyan jogszabályi hátteret hozzanak létre, amely a felsőoktatási intézmények számára lehetővé teszi, hogy vállalkozási tevékenységet folytassanak. A minisztérium szerint változás várható ebben az irányban. Ha az állam, mint fenntartó deklarálja, hogy egyre kevésbé képes finanszírozni a felsőoktatást, akkor nyilvánvalóan az a legjobb megoldás, ha minden olyan tevékenységet támogat , amiből a kieső bevételeket pótolni lehet. Egyébként a több minisztérium felügyelete alá tartozás semmilyen szempontból sem szerencsés.

Vállalkozni akar a Corvinus, mert az állam nem ad pénzt képzésre
MTI - Beliczay László

hvg.hu: Az egyetem mint vállalkozás milyen tevékenységeket látna el?

R.Zs: Miután idáig ilyen jellegű tevékenységet még nem folytattunk, erre konkrét példát nem tudok mondani. A gazdasági és műszaki igazgatóságunk most vizsgálja a lehetőségeket, hogy amennyiben a jogszabályi feltételek lehetővé teszik, ebbe az irányba is el tudjunk mozdulni. Elsősorban az oktatási tevékenységre kívánunk fókuszálni, és az ezzel összefüggő kutatási projektekre.

hvg.hu: Úgy értesültünk, hogy egy személyes találkozójuk során Hoffman Rózsa oktatásért felelős államtitkár megdicsérte a csökkentett állami keretszámok ellenére a tavalyinál több jelentkezőt vonzó Budapesti Corvinus Egyetemet.  Ennek a dicséretnek a jövőre nézve lesz valamilyen pozitív vagy akár negatív hatása az egyetemre?

R.Zs: Ezért semmilyen „jutalom”nem jár. Az államtitkár asszony annyiban dicsérte meg az egyetemet, hogy várakozásokon felül − és hozzátenném, hogy az én várakozásaimhoz képest is − pozitívan alakultak a jelentkezések. Mi az gondoltuk, hogy a gazdasági alapképzésen a csökkentett állami keretszám miatt, ha kis mértékben is, de csökkeni fog az érdeklődés, a felvett hallgatók száma azonban, nemhogy kevesebb lett, de növekedett is 10 százalékkal. Az önköltséges hallgatók száma jelentősen megnövekedett gazdasági alapképzésen, ebből is látszik, hogy jól lehet, a diákok tudták, hogy nincs esélyük bekerülni állami ösztöndíjas helyekre, mégis jelentkeztek, és inkább fizetik az önköltségüket, mert jó befektetésnek tartják azt.

hvg.hu: Az aulában álló Marx-szoborral kapcsolatban most mi az egyetem álláspontja? Még márciusban szó volt arról, hogy új helyre kerülhet az alkotás, mivel már nem tartozik szervesen az egyetemhez.

R.Zs: A Marx-szobor kérdése még nem került az illetékes egyetemi fórumok elé. Egy lehetséges verzió, hogy a szobor más helyre kerül. Egy állandó egyetem történeti kiállítást tervezünk, amely a Budapesti Corvinus Egyetem jogelődeinek, így a Budapesti, korábban Marx Károly Közgazdaságtudományi Egyetemnek, valamint a Kertészeti és Élelmiszeripari Egyetemnek a jogelődeinek történetét mutatja be. Ennek a tárlatnak lehet a része a Marx-szobor, mint az egykori közgazdasági egyetem szimbóluma.

Emellett pályázatot tervezünk kiírni a Corvinus szimbolika megjelenítésére, mivel az egyetem központi épületében jelenleg még nem találhatók olyan jelképek, melyek a Corvinus névre emlékeztetnének, pedig már egy évtizede így hívják az intézményt. A Corvinus név a humanizmust és a reneszánszot szimbolizálja,  így utalni szeretnénk ezen korszakok kitüntetett szerepére, valamint a tudás és a tudomány fontosságára. Ennek a fő szimbóluma, ami a mostani logóban is megtalálható, a corvina. Mindez megjelenhet egy  ólom üvegablakban, vagy adott esetben egy szoborban is. Már elkezdtük a tárgyalásokat művészettörténészekkel és más hozzáértőkkel. Jelen pillanatban erről még bővebb tájékoztatást nem tudok adni, hiszen még zajlanak az egyeztetések. 

hvg.hu: Ezek szerint erre még jut a költségvetésből?

R.Zs: A költségvetésből valószínűleg nem, mivel annak felhasználása rendkívüli módon korlátozott, és nyilvánvalóan a legfontosabb oktatási kérdéseket kell előnyben részesítenünk. Erre pályázni kívánunk, vagy adott esetben valamilyen partneri megállapodással szeretnénk megvalósítani. Konkrét költségeket persze még nem tudunk. Ezt a lépést nagyon fontosnak tartjuk a Corvinus-identitás erősítése miatt, de az ötlet valószínűleg csak kis lépésekben fog testet ölteni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Stemler Miklós Itthon

"A veszély reális" - a Rektori Konferencia leköszönő elnöke a hvg.hu-nak

Azok a fiatalok, akik most külföldre mennek tanulni, nagy eséllyel már vissza sem jönnek – ebben látja a felsőoktatást kísérő megszorítások egyik nagy problémáját Bódis József. A Magyar Rektori Konferencia nemrég leköszönt elnöke szerint a kormány már elmulasztotta azt a pillanatot, amikor még érzékeny, de szükséges döntéseket hozhatott volna meg a szféra megreformálására.

Csikász Brigitta Itthon

Már kínos a Közgáznak? Vihetik a Marx-szobrot is

Új helyre kerülhet a Corvinus Egyetem központi, Fővám téri épületének aulájában található Marx-szobor – értesült a hvg.hu. A felsőoktatási intézmény rektora, Rostoványi Zsolt elismerte, hogy ez felvetődött, mivel az egyetemnek "új corvinusos identitást", s ezzel együtt új jelképet keresnek. A rektor később visszavonta a hvg.hu-nak adott nyilatkozatát.

hvg.hu Karrier

Ismét magyar egyetem a legjobbak között, tarolt a Corvinus

Idén is felkerült a Financial Times felsőoktatási rangsorára a Budapesti Corvinus Egyetem egyik mesterképzése, a vezetés és szervezés a legjobb, általános menedzsmentismereteket nyújtó mesterszakok listáján a 67. helyet szerezte meg – írja az eduline.hu.