szerző:
Nol
Tetszett a cikk?

Magyar kenőpénzek kifizetéséről is beszélt ezeroldalas vallomásában a Gripen-ügy egyik brit tanúja – írja a Népszabadság, a birtokába került vallomásra hivatkozva. A magyar hatóságok évek óta azt állítják, hogy nincs magyar érintettség a Gripen-botrányban, ezért eljárást indítani sincs ok – emlékeztet a lap.

Ausztriában december elején áll bíróság elé Alfons Mensdorff-Pouilly, aki a BAE Systems brit fegyvergyártó cég volt tanácsadójaként a magyar Gripen-beszerzés körüli lobbitevékenységben is részt vett. A grófot nem közvetlenül ezzel összefüggésben, hanem a vádirat szerint pénzmosás és hamis tanúzás miatt vonják felelősségre.

Ennek az eljárásnak a hivatalos tájékoztatás szerint „nincs magyar szála”. A vádiratban a vadászgépek, illetve más hadiipari termékek korrupcióval terhelt beszerzése nem szerepel, azt nem sikerült rábizonyítani Mensdorff-Pouillyra. Az osztrák ügyészség viszont állítja, hogy 2000 és 2008 között kerülő utakon majdnem 13 millió euró folyt be hozzá a BAE Systemstől.

Az úgynevezett Gripen-ügyben az elmúlt években Svédországban, Ausztriában, Nagy-Britanniában és Csehországban is nyomozást indítottak, Magyarországon a hatóságok eddig nem tartották indokoltnak nyomozás elrendelését.

A brit korrupcióellenes hivatal viszont megállapította például azt, hogy Mensdorff-Pouilly a BAE kijárójaként kenőpénzeket juttatott magyar, cseh és osztrák köztisztviselőknek azért, hogy a Gripen harci gépeket részesítsék előnyben országuk beszerzési programjában.

Az osztrák Profil című lap tényfeltáró írásában idézik Mark Cliff vallomását, amelyet a brit korrupcióellenes hivatalban tett. A férfi a korrupciós botrány egyik főszereplője, a néhai Tim Landon egyik pénzügyi tanácsadója volt. Landon dandártábornoknak, Pouilly gróf unokatestvérének a férjeként közvetlen rálátása volt a vitatott tranzakciókra, és azokban részt is vett.

Cliff vallomása állítólag ezeroldalas, és ebből alig száz olyan van, amelyben van valamilyen utalás Magyarországra vagy magyar szereplőkre. A Népszabadság megszerezte ezeket az oldalakat – a lap ezekre hivatkozva azt írja: a magyar szerződés sikerdíjának mozgatásában a Prefinor, a Broadman és a Promanex nevű offshore cégek jutottak vagy juthattak szerephez.

Az egyik Prefinor-emlékeztetőben az szerepel, hogy a magyar Gripen-szerződéssel kapcsolatban a lobbistáknak 180 millió osztrák schilling kiadása keletkezett, amelyet „harmadik félnek” kellett kifizetniük, összesen öt különböző szereplőnek. Az nem szerepel a vallomásban, hogy kik ezek a személyek.

David Jones, a brit korrupcióellenes hivatalban sajtófőnöke a Népszabadságnak azt mondta: a brit hatóság elsősorban Mensdorff-Pouilly szerepét vizsgálta az ügyben, és a nyomozás végén vádat is emeltek az osztrák férfi ellen. A vádat azonban végül visszavonták, mert a BAE Systems alkut kötött. A hivatalnak ezért nincs mondanivalója, részükről az ügy lezárult – tette hozzá a szóvivő.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!