szerző:
Origo
Tetszett a cikk?

Szinte csak a Miniszterelnökségnek dolgozik a Századvég, pedig a fejlesztési miniszter tavasszal még azt mondta, hogy a cégcsoport minden minisztériumot segít majd tanácsaival, ezért kötöttek vele milliárdos szerződést – írja az Origo. A Századvégtől október végéig 1,1 milliárd forintért adtak egy kormányzati forrás megfogalmazása szerint orális tanácsokat, illetve írtak stratégiákat.

Kilencvenöt százalékban a Miniszterelnökség megrendeléseit teljesíti a Századvég konzorciuma az 1,3 milliárd forintos tanácsadói szerződés keretében, amelyet 2011 végén kötöttek a Nemzeti Fejlesztési Minisztériummal kötött - ez derült ki a Miniszterelnökség összesítéséből, amelyet az Origo megkeresésére küldött.

Az NFM korábban 2014-ig szóló tendert írt ki szakpolitikai kutatásra, tanulmányírásra, projektmenedzsmentre és kommunikációs stratégiai tanácsadásra 1,3 milliárd forint értékben. A megbízást tavaly novemberben a Századvég Politikai Iskola Alapítvány, a 2010-ben alapított Századvég Gazdaságkutató Zrt. és a Strategopolis Kft. konzorciuma kapta.

A szerződést ez év februárjában egy újabbal egészítette ki a minisztérium, így az eredeti megbízási díj több mint a duplájára, 3,1 milliárd forintra nőtt, a cégcsoport munkája pedig jogszabály-előkészítéssel kapcsolatos szakpolitikai tanulmányok készítésével egészült ki.

A Miniszterelnökség összesítése szerint az eddigi, összesen százötvenkét megbízásból száznegyvenkettőt a Miniszterelnökség adott a konzorciumnak, és mindössze tízet rendelt más minisztérium, pedig a nemzeti fejlesztési miniszter tavasszal még azt ígérte: a tanácsadói szerződés valamennyi tárca igényeit kiszolgálja majd – olvasható a cikkben.

Az Origo arról is ír: ellenőrizhetetlen, hogy az adott idő alatt pontosan milyen munkát végeztek, milyen anyagokat állítottak elő a Századvég munkatársai, mert a Miniszterelnökség, mint közfeladatot ellátó szerv nem járulhat hozzá az érintett tanulmányok, kutatások teljes nyilvánosságra hozatalához.

A hírportál kíváncsi volt arra, milyen formában és mi alapján könyvelik el a szerződés szakpolitikai tanácsadást érintő részének teljesítését, mivel információik szerint a tanácsokat szóban adják. A Miniszterelnökség egyelőre arra a kérdésre sem válaszolt, hogy a szervezetnél, illetve az egyes tárcáknál jellemzően kik kapják a tanácsokat.

Az Origo kormányzati forrása "orális tanácsadásként" emlegeti a szolgáltatást, amelyet, úgy tudni, több tárcánál is azért óvakodtak igénybe venni, mert egy esetleges későbbi vizsgálat során nem lenne mivel igazolni a kifizetéseket.

A hvg.hu cikkét a Századvég céghálóról és a csoport gyors piaci terjeszkedéséről itt olvashatja, a Századvéget ma irányító társaság felemelkedéséről, Fideszhez való, korábban feszültségekkel terhelt viszonyáról pedig itt olvashat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!