szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Az MSZP legszűkebb tárgyalódelegációjának tagjai is csak kedden, a párt kora délutáni elnökségi ülése után ismerik majd meg várhatóan azt a jelöltlistát, amiről a Magyar Nemzet és a Népszabadság azt írta: jelölt-jelöltek helyett elsőre csak az Együtt-PM választási szövetség helyi elnökeinek, és koordinátorainak nevét tartalmazta. Egy MSZP-s forrásunk szerint a szövetség nagyjából az országos támogatottságának megfelelő arányban kaphat egyéni helyeket.

„Én, mint a párt Borsod-megyei elnöke, természetesen meg vagyok róla győződve, hogy a megyémben minden választókörzetben a szocialista jelöltek a legalkalmasabbak a fideszesek legyőzésére, és gondolom, megyei elnöktársaim hasonlóan gondolkoznak. De most egy egyeztetési folyamat elején vagyunk, ahol nyilvánvalóan nekünk is gesztusokat kell majd gyakorolnunk” – mondta a hvg.hu-nak Gúr Nándor. A szocialista képviselő tagja lesz az MSZP részéről annak a delegációnak, amelyik kedden leül az Együtt-PM delegáltjaival.

Bár hivatalosan politikai alapelvek, és közpolitikai kérdések lesznek a napirenden, azt minden általunk megkérdezett, a tárgyalásokban közvetlenül, vagy közvetve érintett szocialista képviselő biztosra vette, hogy szóba kerül a múlt héten kisebb belharcot kavart „jelöltlista ügy”. A Magyar Nemzet és a Népszabadság is megírta, hogy az MSZP-ben elégedetlenség fogadta a Bajnai Gordon vezette pártszövetség a szocialistáknak eljuttatott listáját, ami nem a szövetség által kiválasztott 106 egyéni képviselőjelölt nevét tartalmazta, hanem az egyéni körzetek „koordinátorainak” névsorát, amire az Együtt-PM közleményben fejezte ki sajnálkozását, hogy a szocialisták „Simicska Lajos lapjában” ekézik őket. Végül a helyzet úgy oldódott meg, hogy született egy igazi jelölt-jelölt lista, amiről pár név azért így is hiányzott, Szigetvári Viktor azt mondta a Népszabadságnak, hogy ezeket szóban közlik majd a tárgyaláson. A két tárgyalópartner közötti vitáról egyébként egy szocialista vezető azt mondta: "Én ezek miatt egyáltalán nem aggódom. Azzal, hogy időnként kritizáljuk egymást, csak azt bizonyítjuk, hogy ez egy nyitott szövetség lesz, ez pedig nem gyengít, hanem erősít minket. Az emberek nem egy olyan monolitikus tömböt akarnak látni, mint a Fidesz".

Nem szivárog

A lista tartalmáról valószínűleg csak Mesterházy Attila és közvetlen környezete rendelkezik információkkal, legalábbis a keddi tárgyalás potenciális résztvevői is azzal hárították el a hvg.hu megkeresését, hogy nem látták még a névsort. Egyelőre politikai pletykának minősülő „értesülést” is csak egyet hallottunk, miszerint a nevek között „elég sok a volt SZDSZ-es, de igazán nagy nevek nincsenek rajta; és kevés a fiatal, olyan jelölt, akit a Fidesz karaktergyilkos kampányában ne lehetne besározni azzal, hogy úgymond a „Gyurcsány-Bajnai rendszert építette” – mondta például egy a tárgyalásokra rálátó szocialista. (Utóbbi azért valószínűleg a legtöbb szocialista indulóról is elmondható lesz majd.)

Kedden folytatják, ősszel befejezhetik az egyeztetéseket
MTI

„Alapelvekről, és közpolitikai kérdésekről lesz szó, ebbe belefér az egyéni választókerületek jelöltállításának kérdése is, ha szóba kerül biztosan nem fogjuk megkerülni a kérdést. Egyébként pedig a véleményünk az elmúlt hét ilyen tartalmú cikkeiről az, amit már leírtunk: nem szerencsés, ha Simicska Lajos lapjában üzengetnek a szocialisták, és persze naivak sem vagyunk, nem gondoljuk, hogy néhány ember magánakciójáról lenne szó, de igyekszünk nem foglalkozni ezekkel, és a tárgyalásokra koncentrálni” – mondta egy Együt-PM delegált. „Úgy látom – és személy szerint ezt tartanám a legjobb megoldásnak – hogy az már az Együtt-PM esetében is eldőlni látszik: közös kormányfőjelölttel, közös listán, koordinált indulás lesz. Azt gondolom, minden egyéb csökkentené az Orbán-kormány leváltásának esélyeit” – mondta Gúr Nándor.

Budapest, te csodás

Hogy a koordinált indulás hány helyet jelenthet az Együtt-PM-nek, még bőven nyitott kérdés, az azonban nagy valószínűséggel kijelenthető, hogy Budapesten lesz a legnagyobb az egyéni mandátumszerzés esélye a szövetségnek. Ugyanakkor a főváros már régen „átállt”, itt az újonnan kialakított 18 választókerületből még egy a Magyar Nemzet által megszellőztetett fideszes mandátumbecslés is 16-ban ellenzéki sikerrel számol. Ezzel kapcsolatban érdekes, egymással ellentétes véleményeket hallani az MSZP fővárosi vezetésében: van, aki szerint éppen emiatt az országos átlagnál magasabb arányban juttathatnak befutó helyeket a partner-szervezetnek. „Egy megállapodásnak ára van, tisztában vagyunk vele, hogy az Együtt-PM vezetői Budapesten a legnépszerűbbek, így érthető, ha itt több mandátumot szeretnének, hajlandóak vagyunk ezt az árat megfizetni” – mondta egy szocialista vezető. Más vélemény szerint viszont éppen emiatt „nem kellene lemondani” befutó MSZP helyekről itt, és akkor „tarolni” lehetne.

Hogy a jelöltek kiválasztása végül milyen elvek mentén halad majd, azt még senki nem akarta megfogalmazni, de az biztos – legalábbis egy delegált szerint – hogy „nem azt fogjuk patikamérlegen méregetni, hogy akkor X darab MSZP-sre Y darab Együtt-es, és Z darab PM-es induló jusson, mert ezzel semmire nem jutnánk”, ugyanakkor azt mondta, a közvélemény kutatási adatok alapján mért társadalmi támogatottságnak „összességében tükröződnie kell majd” a megállapodásban is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!