szerző:
Kósa András
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A képviselői helyek legalább egyharmadát szeretné az Együtt–PM a 106 egyéni választókörzetből – mondta a hvg.hu-nak Szabó Tímea, aki nem zárta ki, hogy a fővárosban ez az arány még nagyobb lehet. A Párbeszéd Magyarországért egyik vezetője szerint az MSZP már nem képes új szavazókat megszólítani a bő egymillió bizonytalan közül, erre Bajnai Gordon alkalmasabb személy, így őt látná szívesebben az ellenzék kormányfőjelöltjeként. A képviselő szerint még nem eldöntött kérdés, hogy közös listán indulnak-e a szocialistákkal.

hvg.hu: Mennyire lesz nehéz megállapodni az MSZP-vel a közös listás helyekről és az egyéni választókörzetekről?

Szabó Tímea: Meggyőződésem, hogy mindkét félnek a választási győzelem a célja, más nem is lehet, hiszen le kell váltani az Orbán-kormányt. Ha 2014 után a jelenlegi kormány marad, sóval hinthetjük be az országot. Nyilván mindkét félnek vannak helyben elismert, széles kapcsolatokkal rendelkező kiváló emberei. Nem az a kérdés, hogy nehéz lesz, vagy nem lesz nehéz, hanem, hogy a végén szülessen egy, a választók szempontjából és a választási győzelem szempontjából optimális megoldás.

hvg.hu: Az aláírt megállapodás szerint a jelölt-jelölteknek számot kell adniuk „helyi beágyazottságukról”: az Együtt–PM-nek hol vannak ilyen emberei? Ugyan Kaltenbach Jenő a Szegedi Egyetemen elismert, de nem lehet a „beágyazottságát” Botka László polgármesteréhez mérni. Melyek azok a körzetek, ahol egy Együtt–PM-es jelöltnek nagyobb a beágyazottsága, mint egy szocialistának?

Sz. T.: Nem emelnék ki külön körzeteket. Kaltenbach Jenő egyébként az egyetemi körben, a helyi diákok körében nagyon ismert ember.

hvg.hu: De a helyi diákok jellemzően nem szegedi választópolgárok lesznek.

Sz. T.: Úgy mondanám: a helyi fiatalok körében. Emellett egy országosan is ismert, volt ombudsmanról beszélünk, aki kiválóan teljesített abban a pozícióban is. Ezeknek a szempontoknak is érvényesülniük kell. Ha van helyben lakó, de országosan ismert politikus, aki már az Országgyűlésben is bizonyított, és jól teljesített, akkor nehéz vitatni, hogy ne lenne legalább akkora vagy nagyobb esélye, mint egy helybeli MSZP-s jelöltnek. Vagy ha például van egy olyan város, ahol a helyi MSZP-s szervezetet feloszlatták, vagy a helyi vezetés komoly problémákkal küszködött, az Együtt–PM-nek pedig van egy ismert, beágyazott és népszerű önkormányzati képviselője, a szövetségnek az az érdeke, hogy az az ember induljon.

"Nem szerencsés, ha Gőgös Zoltán kijelenti, azt sem tudja, mi az a korszakváltás"
Túry Gergely

Ezen kívül az is mérvadó, hogy ne legyenek kizárólag „férfi területek”. Elengedhetetlen mindenki számára, hogy a nők nagyobb arányban legyenek jelen a politikában. Mi ezeket és ezekhez hasonló szempontokat szeretnénk érvényesíteni a győzelem érdekében. Nem csak az a fontos, hogy egy jelölt ismert, beágyazott legyen, hanem, hogy megjelenítse a korszakváltást. Gőgös Zoltán nyilatkozata például, hogy ő semmilyen formában nem képviseli a korszakváltást, és nem is érti, mi ez – enyhén szólva nem szerencsés.

hvg.hu: Ha már megemlítette Gőgös Zoltánt: hogy szerepelnek majd együtt Szabó Rebekával, aki rendszeresen vörös bárózik, szocialista földoligarcházik, és MSZP–Fidesz földmutyiról beszél? Míg Gőgös Zoltán nagyjából egy lila ködben lebegő hippiként beszél Szabó Rebekáról, akinek fogalma sincs arról, mi zajlik a falvakban.

Sz. T.: Tisztázzunk valamit: az, hogy a földtörvény, a törvénytelen földpályázatok ügye nem csak néhány szakpolitikust, és az érintett gazdákat érdekli, hanem már Budapest belvárosában is a földmutyiról beszélnek, nagyban köszönhető Szabó Rebeka munkájának. Mi mondtuk ki először, hogy Mészáros Lőrinc mindent vitt Felcsút környékén, hogy még egy műkörmös is több száz hektárhoz juthatott, ha voltak fideszes kapcsolatai. A kérdésére visszatérve: most nem kormányprogramot írunk, hanem alapmegállapodást kötöttünk, amiben azt rögzítettük, nem pusztán kormányváltásra, hanem korszakváltásra van szükség. Egyetértünk, hogy nem jöhetnek vissza a 2010 előtti idők. Az, hogy a földtörvény egyes kérdéseiben nem értünk egyet, természetes, de a pályázatok felülvizsgálatában például ugyanúgy gondolkodunk. A finomhangolás később következik.

hvg.hu: A PM-nek elfogadható a közös lista? Gőgös Zoltánon kívül ezen azért jó pár olyan politikus lesz majd várhatóan, akik az önök fogalmai szerint „nem a korszakváltás emberei”.

Sz. T.: Ebben nincs külön PM-es vélemény. Mint minden másban, ebben is Együtt–PM közös álláspont van. Választásmatematikailag minden modell azt mutatja, hogy szavazatmaximalizálási szempontból nincs különbség a közös és a külön lista között. Országjárásom során rengeteg emberrel beszélek, akik örülnének, ha szavazhatnának az Együtt–PM külön listájára, de ezeket még át kell beszélnünk az Együtt–PM-en belül, és az MSZP-vel is. Mindkét opciónak vannak előnyei, hátrányai. Nekünk azt kell mérlegelni, hogy melyikkel lesz esélyünk a győzelemre.

hvg.hu: Ez mikorra realizálódhat?

Sz. T.: Reményeim szerint őszre.

hvg.hu: Őszre már minden lényeges kérdésben meg akartak állapodni korábban, a listavezető személyét kivéve, és Bajnai Gordon is azt mondta, hogy neki elfogadható a közös lista.

Sz. T.: Most megszületett a megállapodás a koordinált indulásról. Meg kell állapodni az egyéni jelöltekben, minden más majd azután jön, így a listák kérdése is.

"Az MSZP megújult, de ez nehezen szivárog le a bizonytalanok közé"
Túry Gergely

hvg.hu: Közös lista esetén meg tudja majd őrizni a Párbeszéd Magyarországért az identitását?

Sz. T.: Nekünk az a célunk, hogy 2014 után a baloldali zöld értékek önálló képviselettel meg tudjanak jelenni a parlamentben. 

hvg.hu: Mennyire érvényesíti az erőfölényét az MSZP a tárgyalásokon?

Sz. T.: Egyenrangú félként tárgyalunk. Persze vannak viták, vannak feszültségek, működik az Orbán–Simicska kommunikációs gépezet is.

hvg.hu: Baloldali és jobboldali lapok is egyaránt azt írták, nem képesek a 106 egyéni körzetben jelöltet állítani.

Sz. T.: Megpróbálnak éket verni közénk néhányan, voltak kiszivárogtatások is, de ezek kezelhető problémák. Hogy ki mennyire nagyvonalú? Az, aki elfogadja egy-egy jelöltről, hogy az adott választókörzetben ő testesíti meg a legjobban a korszakváltást, és így ő tud a legtöbb választót megszólítani, legyen akár Együtt–PM-es, akár MSZP-s. Egyébként pedig mindenkinek vannak mérései, amelyek világosan megmutatják, hogy a fővárosban és a nagyvárosokban számottevő az Együtt–PM támogatottsága. Tény, hogy ez a települések népességszámával egyenes arányban csökken. Ezeket a szempontokat kell majd érvényesíteni, amikor a jelöltekről közösen döntünk.

hvg.hu: A mérések alapján az MSZP is Budapesten és a nagyvárosokban áll a legjobban. Hogy lehet majd megállapodni, ha ugyanazon a pályán játszanak? Nem félnek attól, hogy majd az eleve vesztes kerületeket passzolják önökre?

Sz. T.: Megfordítanám a kérdést: semmit nem fognak „ránk passzolni”, két egyenrangú fél közötti megállapodás készül. Ha nem tudunk megállapodni, az katasztrofális következményekkel jár, hiszen akkor elindul a 106-106 jelölt egymással szemben, és akkor se az MSZP, se az Együtt–PM nem nyer egyetlen körzetet sem, Orbán Viktor viszont ismét kétharmadot szerez. Ha megnézzük a közvélemény-kutatási adatokat, legutóbb például a Mediánt, azt látjuk, hogy a biztos pártválasztók között az MSZP 20, az Együtt–PM 12 százalékon áll. Az egyéni képviselői helyek elosztásának legalább ezt az arányt kell majd tükröznie. Magát komolyan vevő tárgyalófelek egyike sem mondhatja, hogy „majd kap az Együtt–PM 27 helyet, és elégedjenek vele”.

hvg.hu: Pedig a szocialisták éppen ezt mondják.

Sz. T.: Én a tárgyalóasztalnál ilyet nem hallottam. Egyébként a „beágyazottságra” visszatérve: számos ismert, de sikertelen politikust ismerhetünk az elmúlt 23 évből…

hvg.hu: Például?

Sz. T.: Nem szeretnék neveket mondani. De ezt figyelembe kell majd venni.

Legalább az induló helyek egyharmadát szeretné az Együtt–PM
Túry Gergely

hvg.hu: A 20-12 százalékból kiindulva a helyek több mint egyharmadát kérik a 106 egyéni indulóból. Budapesten mi a helyzet? Ott még nagyobb arányban szeretnének részesedni?

Sz. T.: Erről konkrétan még nem beszéltünk. Mindenhol egyenként kell megnézni, hol van olyan jelölt, aki sikeresen szerepelhet.

hvg.hu: Milyen a szocialistákkal tárgyalni?

Sz. T.: Kedden hat órát tárgyaltunk, egy szünettel összesen. A két politikai erő közötti feszültségeket rendezni kellett, ki kellett tennünk az asztalra. Voltak keményebb pillanatok, nyilvánvalóak voltak a nézeteltérések mindkét oldalon, mindkét oldal érezhette úgy az elmúlt hetekben, hogy a másik húzni akarja az időt, nem akar megállapodni… De végül elérkezett kedden egy olyan pont, hogy ezeket el tudtuk mondani, és megállapodni a közös célokban, és abban, hogy akkor ezt hogyan is lehet majd elérni. Nyilván lesznek még vitás kérdések, de mindenki megértette, mi a tét.

hvg.hu: Helyben mit tudnak felmutatni az MSZP infrastruktúrájával, aktivistahálózatával szemben?

Sz. T.: Vannak országos politikusaink, helyben népszerű, beágyazott önkormányzati képviselőink, a Szolidaritás Mozgalomnak pedig kifejezetten masszív országos hálózata van. Tehát senki nem mondhatja, hogy nincs hálózatunk. Alig fél éve alakult politikai mozgalomról van szó, és máris tíz százalék körül mérnek minket…

hvg.hu: Már aki tíz százalék körül méri önöket. A Medián igen, a Szonda például heten.

Sz. T.: A Szonda hajlamos alulmérni az új pártokat. Két héttel a 2010-es választások előtt 4 százalékra mérte az LMP-t, ehhez képest kaptunk hét és felet. Ráadásul jelen esetben még csak az első országjárásunkon vagyunk túl, nagyon sok tartalékunk van még az ismertségünkben. Az egész választás azon múlik, hogy az a bő egymillió ember, aki még nem tud pártot választani, végül megmozdul-e. Ha a jelenlegi pártok meg tudnák őket mozgatni, ők már megjelentek volna valamelyik támogatói között. De ez nem így van. Ezek az emberek valami újra várnak, valami új garanciát szeretnének arra, hogy a jövőben nem úgy mennek a dolgok a politikában, mint eddig. Nekünk egy friss pártszövetségként nagyobb esélyünk van megszólítani őket. A választás ezen fog múlni.

hvg.hu: Egyetért azzal, hogy az MSZP-nek teljesen legitim igénye, hogy ő adja a közös kormányfőjelöltet, amiről Baja Ferenc beszélt? Ismerve az MSZP döntéshozó testületeit, elég nehéz elképzelni, hogy más eredmény szülessen, ha Mesterházy Attila így akarja – márpedig ő így akarja.

Sz. T.: Meggyőződésem, hogy mindenki belátja, személyes ambíciók nem írhatják felül a választási győzelem esélyeit. A cél a kormányváltás, és ennek érdekében minden lehetőséget mérlegelnünk kell. A két fél korábban megállapodott, hogy mindketten elfogadják a másikat jelöltnek. Aki meggyőz minket arról, hogy meg tudja szólítani a bő egymillió bizonytalant, azt kell támogatni. Ebben még az is benne van, hogy akár majd a választóknak kell ezt a kérdés eldönteni.

hvg.hu: Előválasztásra gondol? Hogy lehet ezt megszervezni ilyen rövid idő alatt?

Sz. T.: Erről még nem tárgyaltunk, de számos konstrukció létezik, amelyek technikailag is lebonyolíthatóak. A felmérések azt mutatják, hogy Bajnai Gordonnak egy jó ideje már hibahatáron túlmutatóan magasabb támogatottsága van az ellenzéki szavazók körében, mint Mesterházy Attilának.

hvg.hu: Ez a kérdés legkorábban augusztus végén kerülhet napirendre. Akkor már nehéz megszervezni egy előválasztást, ha az ősszel még meg is akarnak egyezni…

Sz. T.: Nem feltétlenül kell egy egész választást lebonyolítani, lehet a különböző intézetek méréseire is támaszkodni. Ez már technikai kérdés. Ha meg akarjuk csinálni, meg tudjuk csinálni. Nem elhanyagolható kérdés, ki fogja 2014-től a korszakváltást vezényelni. Én az Együtt–PM vezető politikusaként nyilván azt gondolom, hogy Bajnai Gordon lenne most a megfelelő ember. Nem azért, mert Mesterházy Attila alkalmasságáról nem vagyok meggyőződve, de a mostani „háborús helyzetben” az a fajta válságkezelési tapasztalat, az az elfogadottság, amivel Bajnai Gordon rendelkezik, alkalmasabbá teszi arra, hogy ő vezesse ki az országot a gödörből.

hvg.hu: Ha a Medián felmérést nézzük, tavaly október óta Bajnai Gordon mozgalma sem tudta megszólítani azt a bő egymillió embert, aki a tartalék lehet minden párt számára. Őszig – amikor meg akarnak állapodni minden személyi kérdésről – ez már nem nagyon fog változni. Hogy tudják az MSZP-t  meggyőzni majd, hogy mégis Bajnai Gordonnak kellene a közös kormányfőjelöltnek lennie, mert akkor megmozdul ez a tömeg?

Sz. T.: Az utóbbi években az MSZP nagymértékben megújult, úgy a vezetésében, mint a politikájában. Ezt én személy szerint is nagyra becsülöm. De ez a változás még nem tudott leszivárogni a párt szélesebb társadalmi megítélésébe – ha így lett volna, akkor már nagyságrendi változásoknak kellett volna bekövetkeznie a párt támogatottságában. Az emberek további garanciákat akarnak arra, hogy nem térünk vissza a 2010 előtti állapotokhoz. A választók nagyon lassan mozognak, az MSZP-nek nem sikerült egyelőre meggyőznie a bizonytalanokat, és nem hiszem, hogy ebben érdemi változás lesz a következő egy évben. Ezzel szemben meggyőződésem, hogy az Együtt–PM ismertségével együtt a támogatottságunk is nőni fog a következő fél évben. Ebben még rengeteg a tartalékunk. A győzelemhez sok olyan választó képviseletére is szükség van, akik kiábrándultak a jobboldalból, de nem szavaznának az MSZP-re. Az Együtt–PM szövetség képes megszólítani őket is. Felmérések szerint a mi szavazóink között vannak a legnagyobb arányban a volt Fidesz -szavazók, a Jobbiknál és az LMP-nél is nagyobb, az MSZP-nél pedig jóval nagyobb arányban.

hvg.hu: Képesek rá? Vannak olyan jelöltjeik, akik képesek egykori Fidesz-szavazókat is megszólítani? Volt olyan vélemény az MSZP-ben, hogy „tele van volt SZDSZ-essel” az Együtt–PM jelöltlistája, ők erre kevésbé látszanak alkalmasnak…

Sz. T.: Egyelőre olyanokat hallani, hogy az MSZP tárgyal Fodor Gáborral, nem mi.

hvg.hu: Mikorra zárnak le minden nyitott kérdést?

Sz. T.: Remélem, október 23-án úgy tudunk felállni majd egy közös színpadra, hogy mindenben megállapodtunk. Az biztos, hogy mi nem fogunk tökölődni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Kósa András Itthon

Baja Ferenc: Bajnaiék megakadályozhatják a Fidesz leváltását

A Fideszt leváltani akarók koalíciójának gyengítője is lehet Baja Ferenc szerint az Együtt 2014-PM. A szocialista politikus szerint az a különbség, amely a közvélemény-kutatásokban látszik az MSZP és Bajnaiék között, legitimmé teszi, hogy Mesterházy Attila igényt tartson a közös listavezetői pozícióra. Baja Ferenc a hvg.hu-nak adott interjúban kifejtette azt is: miért nem gond szerinte, hogy eddig egy határidőt sem sikerült tartani az ellenzéki egyeztetésen.