szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A gazdaság primátusáról beszélt Schmidt Mária a Nyugaton a helyzet változóban című kötet szerzője, és hozzátette: a politikusok a gazdasági érdekcsoportok kiszolgálói lettek.

A politikusoknak többnyire nincs tekintélyük, mert kiderült, hogy gazdasági érdekcsoportok kiszolgálói - mondta Schmidt Mária történész, a Terror Háza Múzeum főigazgatója, a Nyugaton a helyzet változóban című kötet szerzője a könyv bemutatóján szerdán Budapesten.

A XXI. Század Intézet rendezvényén Schmidt Mária példaként említette: az EU vezetői GDP-ről vagy inflációról beszélnek, de közös külpolitikáról nem.

A kulturális minták erodálódása mindenre kihat - folytatta -, miközben olyan értelmiségi elit jött létre, amely átengedte az élet minden területén a magyarázatot a közgazdászoknak, tehát kialakult a gazdaság primátusa.

Schmidt szerint Európában jelenleg nincs normakövetés, mert az emberek nem tudják, mi a norma, ha pedig "nincs minta és tekintély, akkor orientációs válság keletkezik, és most abban vagyunk". A mediatizált társadalom minden tekintélyt lerombol, és emiatt nehéz felállítani olyan mintát, amelyet az egyszerű polgárnak követnie kellene - tette hozzá.

A történész rámutatott: a széles értelemben vett Nyugat a saját értékeinek a konzekvens képviseletére sem képes, ami összefügg az értékválsággal. Példaként hozta fel, hogy Franciaország híres volt arról, hogy mindenikit tudott integrálni, most pedig először fordul elő az, hogy a muzulmánok nem akarnak franciák lenni, ahogy a törökök sem akarnak németek lenni Németországban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!