szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Megtörténtek a szükséges szakmai egyeztetések a reklámadó bevezetése előtt, és a kellő számítások is rendelkezésre állnak – állította Orbán Viktor miniszterelnök a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában péntek reggel. A reklámadót többször a banki különadóhoz hasonlította. A kormányfő a ciklus végére teljes foglalkoztatást és egy számjegyű jövedelemadót szeretne, ehhez azonban 4-6 százalékos gazdasági növekedés szükséges – mondta. Utalt rá, hogy Tarlós István lehet a Fidesz főpolgármeser-jelöltje.

"Kérdezhet is, de inkább előhozakodnék a saját gondolataimmal" – adta meg az alaphangot egy belemenős interjúnak Orbán Viktor miniszterelnök a Kossuth rádió péntek reggeli 180 perc című műsorában.

Kiss Gábor István riporter az interjú elején arról kérdezte, lehet-e 1 számjegyű jövedelmadó, amire Orbán azt válaszolta, hogy "szeretnénk, ha lehetne", ehhez azonba 4-6 százalékos gazdasági növekedésre lenne szükség a mostani 2-4 százalékos helyett. Azt mondta, amíg ők kormányon vannak, biztosan maradnak a szektorális különadók.

Orbán Viktor a 180 percben
MTI/Soós Lajos

A miniszterelnök kitért arra is, hogy a ciklus végére teljes foglalkoztatást szeretne, ehhez szükség van a közmunkára is, amit ők jobban szeretnek startmunkának nevezni. "A világ tartozik minden magyar embernek azzal, hogy munkából tarthassa fönn a cslaádját. Az én személyes elkötelezettségem, hogy a ciklus végére elmondhassam, hogy aki dolgozni akar ebben az országban, az valamilyen munkát kap, bár lehet, hogy nem azt, amiről álmodik" – fogalmazott Orbán Viktor.

Reklámadó: "Nem gazdasági kényszer van, hanem igazság"

A riporter megkérdezte, hol vannak a szükséges háttérszámítások a reklámadóhoz, amire Orbán Viktor azt mondta, a háttérszámítások léteznek és nyilvánosak is. Azt állította, a szükséges szakmai egyeztetések is megtörténtek. "Beszedünk 9-10 milliárdot egy olyan szektortól, aminek jelentős profitja van" – összegezte a koncepciót. A rirpoter meglátása szerint ha erre az összegre szükség van, akkor nagy bajban van a költségvetés. "Mi a gazdasági kényszer?" – kérdezte. Orbán szerint "nem kényszer van, hanem igazság".

Kérdésre válaszolva azt mondta, nem bizonytalanodott el, amikor jobbosnak és balosnak tartott médiaszereplők közösen tiltakoztak, hiszen a "jobb- és baloldali bankárok is együtt tiltakoztak a banki különadó bevezetése ellen".

"Ezek a szektorok, ezek az emberek sok pénzt keresnek, ezért kevesebb adót akarnak fizetni, és összefognak ennek érdekében. Csakhogy a közterhervisdelés elvét érvényesíteni kell" – fogalmazott.

Arra az aggályra, miszerint a reklám gazdaságélénkítő hatását tekintve a reklámadó többe kerül, mint amennyit behoz, úgy válaszolt: a bankárok is riogattak a különadó negatív hatásaival, de abból sem lett semmi: nem vonultak ki a bankok, nem szűnt meg a hitelezés.

"Nekem lesz a legtöbb gondom"

Amikor a riporter azt tudakolta, hogy kinek lesz a legtöbb gondja az új kormányban, Orbán azt mondta: "a legtöbb gondom nekem lesz". Majd komolyabban válaszolva a kérdésre hozzátette, hogy az emberek biztonsága, tehát a belügy, valamint az oktatás és a családok egyaránt fontosak, de egyik terület sem prosperálhat, ha a gazdaság nincs rendben. A második legtöbb gondja tehát a nemzetgazdasági miniszternek lesz Orbán szerint. 

Orbán az önkormányzati rendszer átalakításáról beszélve utalt rá, hogy Tarlós István lehet a Fidesz hivatalos főpolgármester-jelöltje. Tarlós István nagy tiszteletnek örvend a Fideszben, "nagyszerű polgármesternek tartjuk" - mondta, méltatva, hogy a főpolgármester új hangulatot, új világot hozott el a fővárosban, és a nagyobb a rend is Budapesten. "Fantasztikus hely, az ország egyik legnagyobb erőforrása" - mondta a fővárosról Orbán, majd úgy fogalmazott: "minden okunk megvan rá, hogy elismeréssel szóljunk Tarlós István munkájáról, és jó lelkiismerettel ajánljuk a budapesti polgároknak, hogy folytatódjon ez a munka".

Amikor a riporter azt kérdezte, miért kellett a ciklus lejárta előtt közvetlenül megváltoztatni az önkormányzati választás szabályait, Orbán azt mondta, ez már többször megtörtént. "Mikor állunk már egyszer neki tisztességesen végiggondolni nyugodtan, hogy jól van-e így Budapest közigazgatása? Eddig ezt leginkább pillanatnyi erőviszonyok alakították ki" Orbán szerint. Ha túl vannak ezen a választáson, akkor a 4 évet arra kell haszálni, hogy a kerületi és budapesti vezetés fogjon össze, és alkossa meg az új Budapest-törvényt, ami stabil működést adhat a fővárosnak - mondta. Az új önkormányzati szabályok szerinte együttműködésre kényszerítik a kerületi polgármesterereket és a főpolgármestert.

Nem lesz itthon a június 16-i évfordulón

Orbán azt is elmondta, hogy bánatára nem lesz itthon június 16-án, Nagy Imre újratemetésének 25. évfordulóján, mert Portugáliába kell utaznia, hogy az Európai Néppárt jövőjéről tanácskozzon.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!