szerző:
Cs. B.
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

120 ezer vagy másfél millió euró? Zsarolás vagy munkadíj? Miért kért volna közvetítőt, amikor személyesen is ismeri? Ezek a fő kérdések abban a büntetőügyben, melynek vádlottja, Kiss Ernő egykori rendőrségi tábornok, aki állítólag azért követelt másfél millió eurót, hogy közbenjárjon Kocsis István egykori MVM-vezér érdekében az ellene indult büntetőeljárás elsimításában. És akinél közben járt volna: Pintér Sándor belügyminiszter és Polt Péter legfőbb ügyész

A Központi Bűnüldözési Igazgatóság egykori vezetője, Kiss Ernővel szemben befolyással üzérkedés miatt indult büntetőeljárás, amelyet a hvg.hu folyamatosan nyomon követett.. A tábornokot a Központi Nyomozó Főügyészségen (KNYF) 2013. december 11-én gyanúsították mega bűncselekménnyel. A főügyészség szerint a volt rendőri vezető hárommillió eurót kért Kocsis Istvántól, hogy Pintér Sándor belügyminiszter és Polt Péter legfőbb ügyész közbenjárásával mentesítse az MVM egykori vezérét a vele szemben folyó büntetőeljárás alól. Kocsis állítólag egy ideig fizetett is a tábornoknak, de miután semmi sem történt, feljelentette Kisst. A sajtóban megjelentek szerint a Nemzeti Védelmi Szolgálat emberei ezt követően lehallgatták az egykori cégvezetőt, és ez a felvétel ma a legfőbb bizonyíték Kiss Ernővel szemben.

A védekezési stratégia kialakításához kellett Kiss

A tárgyaláson elhangzott, hogy amikor  Kocsis ellen megindult a büntetőeljárás az MVM-nél történt hűtlen kezelések gyanúja miatt, Kiss Ernő tábornok is "bekapcsolódott a védekezési taktika kidolgozásába". A közös munka idején egyszer csak bejelentkezett Kocsis korábbi tanácsadójánál, Szász Andrásnál egy bizonyos Szabó úr, és 6 millió eurót kért Kocsistól azért, hogy ügye "jó úton haladjon".  Az egykori cégvezető 2011. decemberében kétszázezer eurót küldött a zsarolónak Szász közvetítésével. (Ennek a bizonyos Szabó úrnak a személyazonossága az eljárás során nem derült ki.)

Bejelentés a vezető ügyésznek, telefon Pintérnek

Kocsis elmondása szerint a pénz elküldését követő napon beszámolt a zsarolásról a Központi Nyomozó Ügyészség vezetőjének, Keresztes Imrének Az előadottakat a vezető ügyész túl általánosnak találta és mivel Kocsis mástól hallott dolgokra hivatkozott, kérte, később vegyék írásba a történetet. A volt MVM-vezér végül 2012 januárjában tett bejelentést arról, hogy hatmillió eurót követel tőle egy Szabó nevű illető, aki mögött szerinte Kiss állhat. Az akkori vallomása azonban gyökeresen ellentmondott annak, amit Kocsis a bíróságon előadott, és erre a bíró rá is mutatott: a nyomozás során ugyanis azt állította, hogy 1,5 millió eurót fizetett ki azért, hogy Polt és Pintér segítsen az ügye elsimításában. A tárgyaláson egyébként Kocsis azt mondta, hogy ő maga telefonált Pintér Sándornak, illetve elhangzott az is, hogy a legfőbb ügyész is jó barátja.

A belügy vigyázó szemei mellett

A bejelentést követően Kocsisnak megszerveztek egy találkozót a Nemzeti Védelmi Szolgálatnál (NVSZ) és felkészítették arra, hogyan terelje a beszélgetést úgy, hogy a lehallgatási anyag jó bizonyíték legyen. A felkészítésen nem csak rendőrök, köztük az NVSZ-t vezető Bolcsik Zoltán tábornok és ügyészek, hanem a Belügyminisztérium embere is részt vett. Az utóbbi azért furcsa, mert a belügynek enyhén szólva sem feladata, hogy nyomozásokban részt vegyen.)  A kiokosított és lehallgató készülékkel betechnikázott Kocsis beszélgetése ügyvédje irodájában zajlott le Kissel - a titkosítás alól feloldott anyagot ismertették a tárgyaláson.

Kiss Ernő munkadíjról beszélt, és nem több millió euróról

Kiss Ernő azt elismerte, hogy 120 ezer eurót kapott 2011. december 20-án, de azt a pénzt a neki járó munkadíjnak tekintette. Azt viszont tagadta, hogy másfél millió eurót kapott. Az ügyben nem csak az a kérdés, hogy ki mond igazat, hanem azt is, hogy törvényesen rendelték-e el a lehallgatást. Kiss ügyvédje, Molnár Csaba szerint nem, és így a lehallgatás nem is használható fel bizonyítékként az eljárásban. A következő tárgyaláson, május 29-én ez is szóba kerülhet: akkor hallgathatja meg a bíróság Szász András verzióját is és szembesíthetik őt a Kocsis és a Kiss Ernő által elmondottakkal.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Vádat emeltek Kiss Ernő ellen

Folytatólagosan, vesztegetést állítva elkövetett befolyással üzérkedés – ez a vád a nyugalmazott rendőr-dandártábornok ellen. Sajtóértesülések szerint a tábornokot annak idején a Magyar Villamos Művek egykori vezetője, Kocsis István jelentette fel.

Cs. B. Itthon

Kiss Ernőt hazaengedték, szabadlábon védekezhet

Megszüntették Kiss Ernő előzetes letartóztatását pénteken – közölte a hvg.hu-val a Központi Nyomozó Főügyészség helyettes szóvivője, Simon Richárd. Arról nem nyilatkozott, hogy a befolyással való üzérkedési ügynek van-e más gyanúsítottja, ami miatt a Nemzeti Védelmi Szolgálat végezte a lehallgatást, hiszen egy nyugállományú rendőrtiszt esetében ennek elvégzésére a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat lenne hivatott.